Aké to je bojovať o strechu nad hlavou s komerčnými záujmami, predsudkami a ľahostajnosťou? Čo je potrebné, aby sa človek dokázal vzoprieť a nenechal sa zlomiť v zdanlivo stratenom boji?

Ladj Ly v surovej, angažovanej dráme Nežiaduci tematicky nadväzuje na svoj medzinárodne oceňovaný debut Bedári, ktorý mu vyniesol Césara, nomináciu na Oscara aj Cenu poroty v Cannes. Film Europe aktuálne ponúka snímku slovenskému publiku v rámci ozvien 9. ročníka Crème de la Crème – dni francúzskeho filmu a v distribučnej premiére si ho diváci budú môcť v kinách vychutnať od 20. júna.


Záber z filmu Nežiaduci

Keď nejde o ľudí, ale o politiku

Dej filmu sa odohráva prevažne na chudobnom parížskom predmestí a rozpráva príbeh prisťahovaleckej komunity, ktorá bojuje o svoje miesto vo francúzskej spoločnosti aj o strechu nad hlavou. Po náhlej smrti starostu mesta je na jeho miesto menovaný mladý idealistický lekár Pierre. Hodlá pokračovať v politike svojho predchodcu, ktorý sníval o ozdravení tejto robotníckej štvrte. Plány obnovy však berú pramálo ohľadov na jej obyvateľov a sú riadené skôr politickými a komerčnými záujmami než ľudskosťou a potrebami komunity. Obyvatelia sa búria a konflikt je neodvratný.


Stojí za to bojovať?

Bezohľadnosť hraničiaca až so šikanovaním niektorých vedie k rezignácii, iných k zúfalstvu či agresii a ďalších k odhodlaniu postaviť sa za seba i celú komunitu, túžiac dôstojne žiť a spolurozhodovať o svojom živote i mieste v spoločnosti. Mladá Francúzka malijského pôvodu Haby, ktorá žije v jednom z chátrajúcich panelákov, sa postaví proti tomu, aby jej rodina bola vyhnaná zo štvrte, kde vyrástla. Stávame sa svedkami zdanlivo márneho boja a spolu s protagonistami filmu zažívame veľmi autentické pocity zúfalstva i bezmocného hnevu.


Film Nežiaduci, obsadený radom skvelých hercov na čele s debutujúcou Antou Diaw, dramatizuje niektoré z najrozporuplnejších sociálnych tém súčasnosti a je podnetnou obžalobou rasistickej politiky, ktorá núti ľudí žiť v nebezpečných a nevyhovujúcich podmienkach. Ladj Ly prináša hlboko osobný a politicky angažovaný portrét komunity, snažiacej sa nájsť vlastnú cestu a miesto, kam by mohla patriť.


O režisérovi

Režisér, scenárista, herec a producent Ladj Ly sa do kinematografie zapísal krátkym filmom Les Misérables a dokumentom À voix haute: La Force de la parole, ktoré mu vyniesli množstvo festivalových ocenení a nominácií na Césara za najlepší krátky film a najlepší dokumentárny film roku 2018. Nasledujúci rok adaptoval svoj krátky film Les Misérables do celovečernej podoby, ktorá bola vybraná do súťaže na Festivale v Cannes 2019 a získala tu Cenu poroty. Film zaznamenal značný úspech a v roku 2020 získal Césara za najlepší film a aj Césara verejnosti. Bol tiež nominovaný na Oscara za najlepší medzinárodný celovečerný film. V aktuálnej snímke Nežiaduci sa Ladj Ly vracia k problematike prisťahovaleckých komunít vo francúzskej i európskej spoločnosti, ktorá je pre neho veľmi osobná.

 

Zdroj: TS Simona Sopiaková, PR manažérka spoločnosti Film Europe

Zdroj foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno