Film rozpráva o vyrovnávaní sa so stratou tých najbližších a schopnosti nachádzať nádej v nejasnej budúcnosti. Tiež o našom vzťahu k prírode a technológií, či ľudskej neschopnosti poučiť sa z minulosti.

V dôsledku celosvetového vojnového konfliktu prišiel Peter ako malý chlapec o všetko čo miloval. Vo svete zdevastovanom vojnou ostalo preňho len malo nádeje. Napriek tomu, že tento vojnový konflikt vyhasol, svet je stále plný nebezpečných vojnových strojov mimo kontrolu. Vo všetkej temnote nového sveta Peter nachádza dávno zabudnutý pocit šťastia v podobe nečakaného priateľstva v poškodenom robotovi menom Neven.


“Myšlienka k filmu Neven prišla už v roku 2020 keď som objavil Divadlo z pasáže. Očarila ma ich tvorba a herci. Sám som ešte nevedel o čom film bude, vedel som však, že ho chcem zrealizovať s hercom z Divadla z pasáže a najviac mi padol do oka Peter Hudec. Pokiaľ viem, títo herci neúčinkovali v žiadnej hranej tvorbe. Niektorí režiséri majú obavy pracovať s takýmito hercami. Nie sú si istí, či by vedeli mať nad nimi úplnú kontrolu. Mne to prišlo ako výzva a spôsob ako spraviť tento projekt zaujímavým. Nie každý herec na Slovensku si môže povedať, že hral v akčnom sci-fi thrilleri. Páčila sa mi predstava, že by sa Peťo mohol vidieť na veľkom plátne ako filmový hrdina. Následne som oslovil Divadlo z pasáže s myšlienkou filmu,” hovorí o filme režisér Adrián Adamec.


Projekt vznikal v cca 50 člennom štábe, iba za pomoci vlastných prostriedkov a techniky bez externého rozpočtu. “Sme zapálení do filmovej tvorby a chceme sa učiť a získavať nové skúsenosti. Preto sme radšej ochotní pustiť sa do projektov bez rozpočtu, ako tráviť roky zháňaním financií, aby sme sa mohli realizovať,” pokračuje režisér.

Projekt bol realizovaný na prelome rokov 2020 – 2021. Natáčanie trvalo 7 dní, ale bolo prerušované kvôli pandémií. Točilo sa v tom najhoršom období. V posledný deň sa tímu podarilo získať Mareka Majeského (bez nároku na honorár), ktorého oslovil projekt. V post-produkcii projekt taktiež oslovil Vladimíra Valoviča, ktorý pracoval na hollywoodskych blockbusteroch. Bol v Oscarovom tíme Gravity, ktorý sošku získali za vizuálne efekty. “Dodnes je pre mňa surreálne, ako je možné nalákať takýchto ľudí na projekt, ktorý nie je financovaný. Ale som nesmierne rád a pyšný, že môžu byť súčasťou tohto bláznivého projektu,” dodal Adrián Adamec.


 

 

informácie, video/foto poskytol: Adrián Adamec

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno