V novej skladbe Krajina, ktorá textom nesie znaky protestsongu, sa speváčka otvorene vyjadruje k spoločensko-politickej situácii na Slovensku, čo silno podčiarkuje aj politicky orientovaný klip.


Agi Hlavenková je mladá začínajúca speváčka, ktorá cez koronu nezaháľa a vydáva jeden singel za druhým. Po januárovom energickom songu V údolí vrán vydáva tentoraz pomalšiu, spoločensky ladenú skladbu Krajina. Jej špecificky zafarbený vokál si ihneď všimnete – nie je tuctový, má v sebe aj ostré farby, hlavne vo výškach, ktoré sa k témam, o ktorých spieva, náramne hodia. V hlbokých tónoch vie byť zamatová a lyrická, no jej nosný tón je v tomto žánri niečo, čo príjemne prekvapuje, keďže nebýva u speváčok častý. Agi Hlavenkovú si musíte všimnúť a okamžite rozpoznať po prvých tónoch. Pomalé tempo piesne, ktoré speváčka spolu s partiou muzikantov zvolila, pripomína najprv smutno-nostalgickú baladu, o to naliehavejšie však samotné politické a spoločenské témy vplývajú na poslucháčov. „Ten, kto velí krajine, nevelí mojej duši,“ spieva speváčka s presvedčivosťou, naliehavosťou v hlase a adresnosťou sebe vlastnou. Skrátka, ak vnímate udalosti posledných rokov v našej krajine, Krajina sa vás dotknúť musí…


„Stratím sa na okamih, začítam sa do múdrych kníh..“. Týmito slovami sa začína skladba, v ktorej sa Agi snaží vyjadriť svoje pocity ohľadom situácie na Slovensku. „Niekedy sa pozeráme na to, ako sa vyvíja svet okolo nás a tak celkom nerozumieme, prečo tomu tak je. Odpovede potom možno hľadáme v knihách alebo v ľuďoch, ktorí sa v problematike vyznajú viac ako my,“ hovorí. Celá skladba sa ďalej nesie v štýle protestsongu, ktorý poukazuje najmä na nedávne udalosti, ktoré Slovensko zmenili navždy. „Prvá inšpirácia pochádzala ešte z celkového spoločenského napätia ohľadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, no skladba sa netýka len toho. Tento song vznikol úplne spontánne v predvolebnom období, kedy na mňa tak nejak doľahlo viacero vecí, celkovo som sa k politike ako takej začala stavať skeptickejšie. Má to teda aj viac všeobecný charakter,“ dodáva Agi.


Silný text piesne potvrdzuje aj klip, v ktorom môžeme vidieť zábery z minuloročného posledného protestu iniciatívy Za slušné Slovensko, ale aj archívne zábery z rokov 1968 a 1989. Klip je zároveň previazaný príbehom, v ktorom sa Agi rozhoduje, či je lepšie odísť do inej krajiny s vidinou lepšieho života alebo tu zostať a bojovať za lepšiu budúcnosť našej krajiny. „Možnože slovné spojenie „bojovať za krajinu“ vyznieva tak prehnane a pateticky, no skôr ide o to prispieť svojim malým kúskom do celkovej skladačky. Keď každý prispeje, zrazu je z toho veľká hromada ľudí, ktorá už ako celok naozaj má nejakú moc a môže bojovať a snažiť sa o nejakú zmenu. Mne osobne sa veľmi páči, že mladí ľudia dnes vedia byť takí iniciatívni a že vedia dostať veci do pohybu. Veci sa menia, možno pomaly, ale menia. A o tom to je. Napriek tomu, že môže najprv Krajina vyznievať skôr skepticky a pesimisticky, jej skutočná myšlienka sa skrýva vo vyzývaní ľudí k akcii a viere v lepšie zajtrajšky.“


Hudobne skladbu dotvárajú Robert Spurný (gitara), Damian Szabó (klavír), Dominik Špuler (bicie) a Jakub Kolesár (basgitara). Na klipe sa podieľali režisér Oliver Bahúl, kameraman Lukáš Peter Tóth, asistent kameramana Juraj Staráček a ďalší.

 

Zdroj: TS – doplnená a upravená redakciou mojakultura.sk, zdroj foto: promo forografie

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno