Experimentálny dvojjazyčný album Československá bude čoskoro nasledovať.

Hmlisto, postfolkové duo matky a syna z horskej samoty pod Vtáčnikom, na seba upozornilo pred dvoma rokmi nahrávkou Ozveny lazov (Galén, 2020), kde sa prelína súčasné pesničkárstvo s vplyvmi autentického karpatského folklóru i rockovej hudby.


            Teraz prichádza so singlom Blýskavica z pripravovaného albumu Československá. Pieseň je poslucháčsky najvďačnejšou skladbou albumu – s klasickým rockovým soundom v podaní najlepších pražských štúdiových hudebníkov, len jemne obohateným o pastiersku píšťalu Veroniky Kickovej. Prináša však tiež silný príbeh o úteku z nešťastného manželstva a vzbure proti spoločenským konvenciám.


Foto: Martin Myslivec

            „Keď som koncom deväťdesiatych rokov žila na Zaježovských lazoch, mali tam takú tetu, čo rada rozprávala, a tá mi vravela aj historku o mladej týranej horárovej žene, ako ušla s nejakým českým turistom. Zapiekla mu vraj do chleba krv, aby už bez nej nemohol byť. Mne to vtedy celé prišlo pritiahnuté za vlasy. Ale po rokoch, keď som začala hľadať témy pre Československú, sa príbeh prihlásil. Uvedomila som si, že tú ženu chápem. Že som síce v živote urobila pravý opak, odišla z mesta na samotu, ale že jej príbeh sa týka aj mňa. Že doň môžem vložiť okrem iného aj definitívne vytriezvenie zo snov o dobrom, prostom, rurálnom Slovensku,“ hovorí Veronika Kicková, autorka hudby a textu piesne.


            K autorskej spolupráci na projekte Československá Hmlisto prizvalo českého landscape folkového pesničkára Petra Linharta: „Fúze dvou pohledů, dvou výpovědí společně obsažených ve většině písní je tím, co dělá tohle album jedinečným. S Veronikou jsme psali každý svoji část, svůj pohled na téma příběhu. Vedli jsme spolu rozhovor slovem i hudbou. Ján pak ty věty našich rozhovorů umně aranžérsky propojil do jednoho celku.“


            Konečná podoba albumu vznikala v Prahe v produkcii Josefa Štěpánka (zahral si tiež na pedal steel a lap steel) v štúdiu Soundevice, techniku obsluhoval Adam Pakosta, ktorý si na nahrávke tiež zahosťoval na husle.

            Aranžmány sú dielom druhého člena Hmlista, Jána Kicka, ktorý nahral tiež všetky akustické i elektrické gitary a sprievodný spev. Štúdiovú kapelu ďalej tvorili: Jan Steinsdörfer (klávesy), Martin Novák (bicie, perkusie, zvonkohra) a Jan Lstibůrek (basgitara, kontrabas, moog).

            Album Československá vychádza 28. októbra 2022 vo vydavateľstve Galén, ako digital album i klasické CD, autorkou výtvarného designu je Madgaléna Lindaurová.

Umelec: Hmlisto feat. Petr Linhart

Album: Československá (vychádza 28. 10. 2022)

Singel: Blýskavica (vychádza 30. 9. 2022)

Vydavateľ: Galén

 

www.galen.cz

www.hmlisto.sk

www.petrlinhart.cz

 

Zdroj: vydavateľstvo Galén

Zdroj foto: Josef Bosák

1 KOMENTÁR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno