V nedeľu 21. júla o 19.00 sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu skončí 8. ročník Bratislavského organového festivalu improvizáciami Martina Baka na český nemý film Příchozí z temnot.

Legendárny nemý film režiséra a scenáristu Jana Stanislava Kolára z roku 1921 „ozvučí“ Martin Bako, slovenský organista s povesťou vynikajúceho improvizátora. Bratislavský organový festival projektom pripomenie dobovú prax, keď boli klaviristi ale aj organisti bežnou súčasťou filmových projekcií. Organ so svojím širokým zvukovým diapazónom bol ideálnym nástrojom pre zvukovú interpretáciu nemého filmu.
Film Příchozí z temnot prináša mysteriózny príbeh alchymistu z dôb Rudolfa II., ktorému po 300 rokoch navráti život hlavný hrdina. Podmienkou udržania života je ale pravidelný prísun elixíru života. Druhý život alchymistu zamotá jeho ambícia získať si priazeň manželky hlavného hrdinu. Prelínanie motívu večného života a milostného viacuholníka ukončí prekvapivý záver filmu.

Návrat tradície „ozvučovania“ nemých filmov živými hudobnými produkciami zasiahol posledné roky aj dramaturgie organových festivalov a práve mysteriózne príbehy, ponúkajúce možnosť využiť farebný potenciál najväčšieho hudobného nástroja, sú často v hľadáčiku interpretov i dramaturgov.


Hlavný organizátor: ORGANYzácia, o.z.

Hlavný partner: Fond na podporu umenia

S podporou Hudobného fondu

Zdroj textu: ORGANYzácia, o.z.
Zdroj foto: ORGANYzácia, o.z.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno