Nedeľný koncert online: Hot Jazz a Swing z priestorov kabaretu

Do tretice všetko dobré! Kapelník Fats Jazz Bandu Ladislav Fančovič a speváčka tejto formácie Janka Dekánková pripravili pre svojich fanúšikov online koncert v priestoroch nového bratislavského kabaretu. A príde aj bubeník! Samozrejme, nebude pritom chýbať portál Moja Kultúra SK. Tento koncert podporil Slovenský inštitút v Budapešti a my sme sa rozprávali s jeho riaditeľkou Ildikó Siposovou.


Duo Ladislav Fančovič (klavír) a Janka Dekánková (spev) už z online koncertov poznáme. Boli medzi prvými umelcami na Slovensku, ktorí pozvali svojich fanúšikov v čase korona krízy do ich obývačky. Rozhovor s Jankou Dekánkovou nájdete aj na našom webe. Druhý online koncert mal vyše 5-tisíc pozretí, no v nedeľu, 24. mája o 19:00 si live stream s názvom Hot Jazz a Swing budete môcť vychutnať z nádherných priestorov nového bratislavského kabaretu, ktorého majiteľ sa rozhodol bezplatne poskytovať priestory na kultúrne akcie v čase pandémie, kým sú tieto priestory zavreté. Samozrejme, aj tentoraz to bude bez publika. Pridaná hodnota koncertu však bude, že tentoraz nepôjde o stream cez mobil, ale bude snímaný profesionálnou technikou, na niekoľko kamier, a poslucháči si budú môcť užiť nielen kvalitný obraz, ale aj zvuk (koncert bude snímať tím šéfredaktora portálu mojakultura.sk – Antona Faraonova – pozn.red). Túto akciu podporuje Slovenský inštitút v Budapešti. K stabilnej zostave – k virtuóznemu klaviristovi Ladislavovi Fančovičovi a speváčke Janke Dekánkovej pribudne aj bubeník z Fats Jazz Bandu, Patrik Fičor. Online koncert môžete sledovať na FB stránke portálu Moja Kultúra SK aj na facebookovej stránke Slovenského inštitútu v Budapešti: https://www.facebook.com/sibudapest/


Slovenský inštitút v Budapešti presunul počas pandémie COVID-19 svoje aktivity do online priestoru a aj tento koncert je jedným z mnohých, ktoré finančne podporil. Zhovárali sme sa s riaditeľkou Slovenského inštitútu v Budapešti, Ildikó Siposovou, ktorá pre náš portál okrem iného prezradila, že skutočnosť, že jazz dokáže vždy osloviť opakovane mladé generácie už vyše storočia, je silným dôkazom jeho univerzálnosti a životaschopnosti.


Ildikó Siposová, riaditeľka Slovenského inštitútu v Budapešti (druhá sprava) pri príležitosti predstavenia monografie o M.M. Harmincovi.

Slovenský inštitút v Budapešti podporuje v čase koronakrízy slovenských umelcov a najmä online koncerty, ktoré organizujú. Čo stálo za týmto rozhodnutím finančne podporiť slovenských hudobníkov?
Slovenský inštitút v Budapešti je súčasťou diplomatickej siete Slovenskej republiky a jedným z ôsmich kultúrnych inštitútov Slovenska vo svete. Našim poslaním je prezentácia slovenskej kultúry, umenia a tradícií v Maďarsku. Vzhľadom na vzniknutú situáciu sme naše aktivity presunuli do online priestoru, a tým sme podporili aj umelcov v tejto, hlavne pre nich, ťažkej situácii. Veríme, že kultúra je tým styčným bodom, ktorý nás môže spojiť a pozdvihnúť aj v týchto časoch.


Aké koncerty a aktivity na Slovensku ste už podporili?
V prvom rade by sme radi vyzdvihli a podporili hudobný projekt Music Gallery – Martina Valihoru ONE DAY JAZZ FESTIVAL A-LIVE online, ktorý vznikol v spolupráci s naším Odborom kultúrnej diplomacie na MZVEZ SR a spolu s ôsmimi slovenskými inštitútmi pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ivana Korčoka, ktorý ho aj osobne navštívil a otvoril.
Ďalej sme 10. mája zorganizovali náš prvý online koncert v podaní sláčikovej formácie Mucha Quartet, ktoré si pozrelo množstvo divákov na sociálnych sieťach. Robili sme a pripravujeme samozrejme aj ďalšie veľmi zaujímavé online podujatia, oplatí sa preto sledovať naše stránky Inštitútu na sociálnych sieťach.

Aké podmienky musia umelci spĺňať na to, aby im bola zo strany inštitútu pridelená finančná podpora na realizovanie koncertu?
Na online koncertoch participujú väčšinou známe tváre slovenského kultúrneho sveta. Medzi hlavné aktivity Slovenského inštitútu patrí organizovanie a podpora kultúrnych a umeleckých podujatí v celej šírke záberu: výstav, tanečných a umeleckých predstavení, vystúpení folklórnych súborov a slovenských umelcov, projekcií filmov, literatúry, jazykových kurzov a ďalších rozmanitých foriem kultúrnych prezentácií. Snažíme sa vždy monitorovať a nasledovať všeobecné trendy kultúrneho sveta, ale aj záujmové okruhy našich prívržencov, priateľov slovenskej kultúry v Maďarsku.
Štandardne okrem honorárov za vystúpenie, umelecký výkon alebo dielo, podporujeme umelcov aj nefinančnou formou (zabezpečujeme propagáciu, priestory, partnerov a pod.).

Jedným z koncertov, ktoré inštitút podporil, je aj pripravovaný online koncert speváčky Janky Dekánkovej a virtuózneho klaviristu Ladislava Fančoviča, lídra kapely Fats Jazz Band. Zaznie na ňom repertoár hot jazzua swingu, ktorý dnes počúvajú aj mladí ľudia, nielen stredná a staršia generácia, ako by sa mohlo predpokladať. Ako vnímate skutočnosť, že starý jazz je v súčasnosti blízky aj mladej generácii?
Swing od svojho vzniku obišiel celý svet s veľkým úspechom. To, že jazz dokáže vždy osloviť opakovane mladé generácie už vyše storočia, je silným dôkazom jeho univerzálnosti a životaschopnosti. Každý človek, vrátane mladej generácie, si evidentne vie nájsť v týchto hudobných žánroch niečo výnimočné, k čomu sa vždy a veľmi rád vracia. Som však presvedčená, že konkrétny dôvod u mladých ako odpoveď na túto otázku by bol zakaždým individuálny.

Dvojica Janka Dekánková a Ladislav Fančovič už urobili pre svojich fanúšikov dva online koncerty, keď virtuálne pozvali publikum do svojej obývačky. Tentoraz 24. mája to však bude prenos profesionálny, snímaný niekoľkými kamerami, s profesionálnym ozvučením a naživo strihaný. Zaiste to bude veľký rozdiel pre divákov, ktorí si tento koncert pozrú. Je aj toto pre vás dôležité kritérium?
Pri organizovaní (nielen) online koncertov je pre nás veľmi dôležité, aby sme divákom priniesli profesionálny hudobný zážitok aj pri obrazovkách v pohodlí domova. Pre nás je dôležitá predovšetkým kvalita, profesionálny výkon, umelecká hodnota. Samozrejme, koncert naživo je vždy zaujímavejší a lákavejší.

Aj v Maďarsku pôsobia orchestre, ktoré sa špecializujú na tento žáner. Napríklad v rámci Golden Age Festivalu, ktorý organizuje Ladislav Fančovič, hosťoval v Bratislave Hot JazzBand z Maďarska. Patrí medzi renomované, oceňované orchestre. Podporuje Slovenský inštitút v Budapešti aj takéto výmenné „akcie“?
Naším hlavným poslaním je podporovať slovensko-maďarské kultúrne a umelecké vzťahy. Podporujeme hlavne podujatia, ktoré sa organizujú na území Maďarska, usilujeme sa priniesť a priblížiť slovenské umenie maďarskému obecenstvu a Slovákom žijúcim v Maďarsku. Poskytujeme aj priestory krajanom, občianskym a iným slovenským ustanovizniam v Maďarsku.

Situácia ohľadom pandémie sa postupne začína uvoľňovať aj v Maďarsku aj na Slovensku. Veríte, že sa kultúra opäť postaví na nohy? Bude môcť fungovať aj v obmedzenom režime?
Kultúra si vždy nájde svojho konzumenta, čoho dôkazom je aj súčasná situácia. Pracovali sme na organizácii mnohých podujatí, či už v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti alebo mimo neho, ktoré sme boli nútení zrušiť, ale našli sme cestu ako sa dostať k našim priateľom kultúry pomocou internetu. Veríme, že sa nám podarí odvolané akcie usporiadať na jeseň, spoločne aj s ďalšími plánovanými kultúrnymi podujatiami, besedami, vernisážami, na ktorých už mesiace vopred pracujeme. V polovici júna by sme radi zorganizovali podujatie pre priateľov Slovenského inštitútu. Samozrejme všetko závisí od vývoja situácie.

Aké budú aktivity inštitútu, keď sa skončia online koncerty?
Po online koncertoch plánujeme zorganizovať zaujímavé programy z rôznych kultúrnych oblastí, napríklad literárne besedy, program pre deti, či premietanie filmu v priestoroch Slovenského inštitútu. Naďalej budeme spolupracovať na projektoch spoločne organizovaných kultúrnymi inštitútmi členskými krajinami EÚ v Budapešti, jazykové kurzy slovenského jazyka sa opäť presunú z online sféry do priestorov nášho inštitútu.
Aj v súčasnosti prebiehajú v maďarskom hlavnom meste naše výstavy, ktoré sme otvorili posledný týždeň, pár dní pred zavedením karantény: výstava Ota Hudeca v Ludwigovom Múzeu (súčasná ekologická výstava s medzinárodnými účastníkmi). V polovici júna plánujeme zorganizovať v priestoroch inštitútu novú výstavu, slovenský filmový klub, no podľa možností by sme sa do konca leta radi posilnili našu účasť aj na rôznych festivaloch. Na jeseň by sme radi otvorili brány Inštitútu v plnom rozsahu, no kým sa nevráti naša slovenská kultúrna sprostredkovateľská činnosť v Maďarsku do starých koľají, udržíme paralelne našu činnosť aj v online priestore.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: Slovenský inštitút v Budapešti, Fats Jazz Band

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno