S hlbokou ľútosťou sme prijali správu, že nás vo štvrtok 12. októbra 2023 vo veku 91 rokov navždy opustila vynikajúca herečka a dáma s veľkým srdcom, pani Eva Rysová. Štyridsať rokov bola pevnou súčasťou hereckého súboru Divadla Nová scéna, v ktorom stvárnila desiatky nezabudnuteľných dramatických i komediálnych postáv. 

Zdroj: TV Markíza

Generálna riaditeľka Ingrid Fašiangová:
„Nezameniteľné herectvo a šarm pani Evy Rysovej sme desiatky rokov obdivovali nielen na divadelných javiskách, kde stvárnila vyše 200 charakterovo aj žánrovo rozmanitých postáv, ale aj v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch. Dlhé roky spolupracovala s rozhlasom a dabingom, vďaka čomu si jej charizmatický hlas budeme môcť aj v budúcnosti pripomínať z rozhlasového archívu. Ako pedagogička na VŠMU a Cirkevnom konzervatóriu vychovala celé generácie mladých umelcov. Je nám to veľmi ľúto a v mene všetkých bývalých kolegov z Divadla Nová scéna vyslovujeme rodine i blízkym úprimnú sústrasť.“


Umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna Karol Čálik:
„Odchod každého človeka je bolestivý. Pre nás je to o to bolestivejšie, že odišla vynikajúca herečka, nezabudnuteľná kolegyňa s veľkým srdcom. Pokorná služobníčka Thálie. Milá naša Evička, nikdy na Teba nezabudneme, ako aj tvoji verní diváci, ktorí Ťa milovali, tak ako aj my. Česť Tvojej pamiatke!“


Životopis


Eva Rysová sa narodila 16.8.1932 v Hajnáčke. Študovala na gymnáziu v Lučenci a na VŠMU v Bratislave v triede Júliusa Pántika. Okrem neho Evu Rysovú počas štúdia ovplyvnili takí pedagógovia ako Andrej Bagar, Viliam Záborský, Ladislav Chudík alebo Mikuláš Huba. Hereckú cestu začínala ako ochotníčka, po zavŕšení štúdií nastúpila mladá herečka do Armádneho divadla SNP v Martine (1955 – 1960). Jej prvou rolou bola Hanka v Karvašovom Pacientovi 113.


Ďalších päť rokov účinkovala v Krajskom divadle v Trnave a jeden rok v Krajskom divadle Nitra. Počas desiatich rokov v mimo bratislavských divadlách vytvorila veľkú paletu rozmanitých postáv, v ktorých uplatnila svoj talent, zmysel pre komiku, krásu i šarm: Agnesa (Škola žien, 1955), Colomba (Volpone, 1957), Helena (Sen noci svätojánskej, 1961), Rosaura (Prefíkaná vdova, 1962) či Beatrice (Sluha dvoch pánov, 1963).

V roku 1966 nastúpila do činohry Novej Scény, kde za 40 divadelných sezón vytvorila množstvo dramatických ženských postáv: Oľga (Tri sestry, 1972), Gertrúda (Hamlet, 1974), Irina Arkadinová (Čajka, 1976), uplatnila však aj svoj zmysel pre komiku a grotesku: Pokorná (Jožko Púčik a jeho kariéra, 1979, Belorítka (Kocúrkovo, 1982), Vybubnovaná (Najdúch, 1983), Ženíchová matka (Malomeštiakova svadba, 1985).  Eva Rysová sa predstavila aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch (Americká tragédia, Portrét Doriana Graya, Eden a potom, Olejkár), veľkú popularitu jej prinieslo účinkovanie v seriáli Búrlivé víno televízie Markíza. Dlhé roky pôsobila v Slovenskom rozhlase a venovala sa dabingu.

Svoje skúsenosti odovzdávala študentom herectva a operného spevu na VŠMU a Cirkevnom gymnáziu v Bratislave, kde vyučovala umelecký prednes a javiskovú reč. V lete v roku 2019 po účinkovaní v klipe Mira Jaroša ohlásila koniec hereckej kariéry.

 

Zdroj: TS Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

Zdroj foto: Divadlo Nová scéna

Zdroj titulnej foto: TV Markíza

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno