Navždy odišiel slovenský divadelný kritik, teatrológ, historik Jaroslav Blaho

Ako informoval Divadelný ústav na webovom sídle www.theatre.sk, v nedeľu 5. apríla 2019 nás navždy opustil výnimočný slovenský divadelný kritik Jaroslav Blaho (6. 5. 1942 – 14. 4. 2019).

Študoval hudobnú vedu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (1960-61), absolvoval štúdium divadelnej vedy na VŠMU (1968). Od polovice 60. rokov výrazne formoval tvár slovenskej opernej kritiky, publicistiky a historiografie.


Po profesionálnych začiatkoch v Slovenskej televízii ostal od roku 1967 až do odchodu do dôchodku takmer nepretržite verný Divadelnému ústavu, ktorý istý čas aj viedol v pozícii riaditeľa. Patrí k zakladateľom systematickej divadelnej dokumentácie. Neoceniteľnou mierou prispel k jej vybudovaniu a odbornému spracovaniu – predovšetkým ako najkompetentnejší znalec histórie slovenského operného divadla, čo dnes (a nepochybne i v budúcnosti) oceňujú aktívne i nastupujúce generácie teatrológov a historikov umenia. Pôsobil tiež ako lektor opery SND (1971-1974), riaditeľ Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici (1978-1980), dramaturg opery SND (1987-1990) a dramaturg Komornej opery (1998-1999). V týchto pozíciách uplatnil realistický nadhľad, znalosť domáceho kontextu i širokých medzinárodných súvislostí a tiež neobvyklé porozumenie pre špecifiká operného spevu a hudobné divadlo. Jeho ambíciou bolo popri inom pokrývanie bielych miest na slovenskej opernej mape, predovšetkým v oblasti predverdiovského belcanta.

Od polovice 60. rokov sa venoval kritickej a publicistickej činnosti v oblasti opernej tvorby. Je autorom nespočetného množstva odborných štúdií, recenzií, medailónov, autorských textov pre rozhlas a televíziu. Je tiež autorom i moderátorom predpremiérových matiné v opere SND a operných podvečerov v Slovenskej národnej galérii, ktoré si našli široké a vďačné publikum. V tejto zložke svojej činnosti uplatňoval nielen znalosť širokého historického, spoločenského a umeleckého kontextu, ale aj nenapodobiteľný rozprávačský talent, schopnosť podať odborne závažné fakty zrozumiteľným a šarmantným spôsobom.

Jaroslav Blaho bol tiež zakladateľom, umeleckým riaditeľom a dušou jediného slovenského operného festivalu „pod voľnou oblohou“, opernej časti Zámockých hier zvolenských (1979). Vďaka tomuto podujatiu sa mohla slovenská kultúrna verejnosť stretnúť s veľkými opernými umelcami – Danom Iordachescom, Christinou Angelakovou, Oliviou Stapp, Alessandrom Verducim, Mariom Malagninim, Paolom Gavanellim, Albertom Cupidom, Ignaciom Encinasom,…

Poznámka redakcie: Šéfredaktor portálu mojakultura.sk s Jaroslavom Blahom robil rozhovor v rámci nakrúcania série dokumentov Zo zákulisia SND, ktoré vysielala televízia TA3. Ak si tohto vzácneho človeka chcete pripomenúť, dokument si môžete pozrieť TU.

Slovenský divadelný kritik, teatrológ, historik a dlhoročný pracovník Divadelného ústavu navždy odišiel v nedeľu 14. apríla 2019 v Bratislave.

Česť jeho pamiatke!

Text je prebratý zo stránky http://www.theatre.sk/.

Zdroj foto: reprofoto relácie Zo zákulisia SND – Anton Faraonov


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno