Navždy nás opustila výrazná osobnosť tanečného umenia Eva Kröschlová

Česi aj Slováci smútia. Dňa 10. júla 2019 zomrela významná osobnosť českej tanečnej kultúry, pani Eva Kröschlová, vo veku nedožitých 93 rokov.


Eva Kröschlová, rodená Schürerová, bola česká tanečníčka, choreografka, pedagogička, režisérka a publicistka, ktorá bola zakladateľkou Spoločnosti pre starú hudbu a ďalšou jej výraznou aktivitou bolo založenie Medzinárodnej letnej školy starej hudby.
Spolupracovala s mnohými súbormi – tanečnými i hudobnými, medzi inými to bolo Schola cantorum, v Divadle hudby, s „Novými pěvci madrigalů“ pod vedením Ladislava Venhodu, Súborom slovanských tancov, súborom La Fiamma a ďalšími. V roku 2000 založila vlastný súbor historického tanca Chorea Historica.


Bola mimoriadne angažovanou pedagogičkou, vyučovala aj na pražskej DAMU, ale viedla aj odborné kurzy v Čechách i v zahraničí. Okrem toho vypracovala metodiku štrukturálnej analýzy ľudových tancov. Bola aj aktívnou publicistkou a vydala mnoho odborných publikácií, vychovala niekoľko generácií tanečníkov a pedagógov.


Pozrite si reláciu Na plovárně s Marekom Ebenom, aby ste si ju pripomenuli. Ešte aj vo vysokom veku bola plná optimizmu a energie. V našej redakcii vyjadrujeme veľkú ľútosť nad stratou tohto vzácneho človeka.


Zdroj: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: archív OP – Eva Kröschlová, rok 1050

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno