Narušiteľ systému prišiel do Varov s cenou z Berlinale

Hraný debut nemeckej režisérky Nory Fingscheidt Narušiteľ systému, ktorý karlovarský festival predstavil v sekcii Horizonty, získal na tohtoročnom filmovom festivale Berlinale Cenu Alfreda Bauera.

Film rozpráva príbeh o 9-ročnom dievčatku Benni, ktorá je v spisoch vedená ako „narušiteľ systému“, čo je termín pre deti, ktoré svojím problematickým správaním nezapadajú do štruktúry nemeckých sociálnych služieb.


Režisérka dlho zvažovala námet o tejto téme už predtým ako vôbec začala film nakrúcať: „Vždy som mala v hlave, že by som chcela nakrútiť film o divokom a naštvanom dievčati. Dievčatá sú totiž vždy zobrazované ako tiché a dobré a uvedomila som si, že opačný prípad na filmovom plátne úplne chýba.“ Fingscheidt tiež inšpirovalo nakrúcanie dokumentov z ústavu pre staršie ženy bez domova, kde sa raz nasťahovalo 14-ročné dievča, práve narušiteľka systému, pre ktorú nebolo možné nájsť správne umiestnenie. „Už len to slovo – narušiteľka systému, znie hrozne. V tej chvíli som si uvedomila, že je to výbušná téma, ktorej by som sa mala venovať,“ doplnila debutujúca režisérka.

Hlavná hrdinka filmu Benni, ktorá je plná nezvládnuteľnej zloby namierenej voči všetkým ľuďom aj inštitúciám, bola podľa slov režisérky inšpirovaná asi päťdesiatimi skutočnými príbehmi dievčat. Do hlavnej úlohy režisérka našla Helenu Zengel, ktorá podľa slov kritiky v snímke zahrala autentický, silne emocionálny výkon. Režisérka spoločne s Helenou a jej mamou detailne prehádzali scenár, pričom jej matka bola súčasťou castingu ostatných postáv a vyberala pre Benni oblečenie. „Pri každej scéne sme si hovorili, ako by sa zachovala Helena a ako Benni, aby bola Helena schopná prepnúť medzi postavou a skutočnosťou,“ doplnila režisérka, ktorá film poňala tiež ako kritiku nemeckého systému, ktorý podľa jej slov ovláda prehnaná byrokracia.

Režisérka Nora Fingscheidt

Snímka je emotívnou drámou o dievčati, ktorá síce má tvár anjela, ale jej správanie je nanajvýš problematické. Ide o strhujúci príbeh dieťaťa, ktorého výchovu nezvláda jeho matka, nedokážu si s ňou poradiť ani sociálni pracovníci, zároveň je dych vyrážajúcim svedectvom o bezhraničnom hneve a túžbe po láske.

TS: MFF KARLOVY VARY – upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: Film Servis Festival Karlovy Vary


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno