Celovečerný hraný film z prostredia leteckých a armádnych stíhacích pilotov natočil a v roku 2019 uviedol do kín iba osemnásťročný český filmový režisér so slovenskými koreňmi David Balda, ktorý sa tak stal jedným z najmladších režisérov svetovej kinematografie. Dej filmu mapuje príbeh Vladislava Kučeru, postavy inšpirovanej príbehom režisérovho dedka, elitného armádneho pilota s neutíchajúcou láskou k lietaniu.

Práve chvíle strávene vo vzduchu ponúkajú pocit slobody, ako aj základné ľudské hodnoty, ktoré boli za čias socializmu veľmi potlačované. Mladému režisérovi sa podarilo do projektu získať naozaj zvučné mená českej a česko-slovenskej kinematografie, ako napríklad Jiřího Dvořáka, známeho z rozprávky Anjel Pána, Veroniku Arichtevovú alebo legendárnych hercov Petra Kostku a Stanislava Zindulku. Titulnú pieseň k filmu zložil hitmaker Michal Hrůza.


Narušiteľ zaznamenal u českých divákov veľký úspech, a to nielen v kinách, ale aj pri opakovaných televíznych vysielaniach a na online platformách na čele s Netflixom. Film si tak celkovo pozrelo už 1 200 000 divákov. Snímka teraz vstupuje na Voyo Slovensko, prináša tak silný a napínavý príbeh, inšpirovaný skutočnými udalosťami, aj slovenskému publiku.


Je to film o úteku za slobodou, o ťažkom kontraste medzi službou režimu, ochranou vlasti a láskou k lietaniu, ktoré slobodu prináša. Úlohou filmu je nielen pripomenúť si zločiny z minulých čias, ale tiež poukázať na pilotov, ktorí to nemali v tejto komplikovanej dobe jednoduché. Avšak najdôležitejším posolstvom filmu je priviesť diváka k zamysleniu nad tým, čo skutočne sloboda je a ako by sme si ju mali vážiť,“ hovorí režisér David Balda.


Režisér momentálne pripravuje natáčanie nového celovečerného hraného filmu, ktorý má upozorniť na tému manipulácie. Snímka vzniká v medzinárodnej koprodukcii so zvučnými českými aj zahraničnými menami. Jednu z významných rolí vo filme obsadí mladý, talentovaný slovenský herec. Premiéra filmu je naplánovaná na druhú polovicu roku 2023 a tvorcovia prezradia viac informácií na začiatku natáčania.


Zdroj: TS Bontonfilm

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno