Piatkový večer patril slávnostnému odovzdávaniu filmových cien Slnko v sieti. Na deviatom  ročníku bodoval Tlmočník a medzi najdojemnejšie okamihy podujatia patrilo odovzdanie ceny in memoriam Mariánovi Geišbergovi, ktorú prevzala jeho sestra Jana Oľhová. Divácku cenu získal dokumentárny film Niečo naviac od Pala Kadlečíka a Martina Šenca.


Ceny udeľovala Slovenská filmová a televízna akadémia za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony minulého roka v bratislavskej Starej tržnici v piatok 5. apríla 2019 a v priamom prenose na Jednotke RTVS si jej priebeh mohli pozrieť aj diváci. Akciu moderoval Bruno Ciberej, ktorý začal nie príliš lichotivými číslami, keďže návštevnosť slovenských filmov v kinách je pomerne nízka.


Film Tlmočník získal cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film, patria mu aj sošky v kategóriách najlepšia réžia pre Martina Šulíka, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Jiřího Menzel a Petra Simonischeka za roly Aliho a Georga, najlepší scenár pre Martina Šulíka a Mareka Leščáka, najlepšiu filmovú hudbu pre Vladimíra Godára a najlepší kameramanský výkon Martina Štrbu. Celkovo získal Tlmočník šesť cien z dvanástich nominácií. Po odvysielaní slávnostného galavečera ponúkla verejnoprávna televízia snímku Tlmočník aj divákom. Hlavnými hrdinami svojráznej roadmovie sú dvaja postarší páni, ktorí cestujú cez Slovensko, aby našli pravdu o vlastnej minulosti. Počas cesty se dostávajú do bizarných situácií, stretávajú rôznych ľudí a postupne si skladajú mozaikovitý obraz sveta, ktorý se navonok mení, ale v hĺbke ukrýva nevyriešené konflikty. Vďaka poznaniu života toho druhého, začínajú chápať vlastné činy a prehodnocujú aj svoju identitu.


Producent snímky Tlmočník Rudolf Biermann a režisér Martin šulík

Dve sošky Slnko v sieti zo štrnástich nominácii premenila snímka Toman, ktorá získala ceny v kategóriách najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ktorý predviedla Kristína Boková za rolu Milady Třískalovej a najlepšie kostýmy pre Katarínu Štrbovú Bielkovú. Dve ceny získal aj film Hmyz v kategórii najlepší architekt – scénograf Jan Švankmajer a Václav Švankmajer a najlepší filmový zvuk si odniesol Ivo Špalj.


Režisér historickej drámy Toman – Ondřej Trojan

Marián Geišberg bol ocenený in memoriam za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za rolu Špilka vo filme Čertovské pero a najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe patrí Zuzane Bydžovskej za rolu Matky vo filme Jan Palach. Cenu za najlepší filmový strih získal Maroš Šlapeta za film Válek, kategóriu najlepšie masky vyhrali Zuzana Paulini a Juraj Steiner za film Hovory s TGM.

Cenu in memoriam získal Marián Geišberg a cenu prebrala jeho sestra Jana Oľhová

V kategórii dokumentárny film získala sošku snímka Posledný autoportrét od režiséra Mareka Kuboša, najlepším animovaným filmom sa stal Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla od Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej. „Som šťastná, že tohtoročné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti máme úspešne za sebou a už teraz začíname plánovať jubilejný desiaty ročník. Dnešný večer mal pre mňa zvláštnu príchuť, pretože som tu bola prvýkrát ako prezidentka SFTA. Opäť sa potvrdilo, že filmoví akademici majú výborný vkus a ocenili naozaj skvostné snímky,“ povedala Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA.

Najlepším animovaným filmom sa stal Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla od Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej

Národné filmové ceny Slnko v sieti sa odovzdávali najkvalitnejším filmom a tvorivým výkonom za rok 2018. Celkovo sa udeľovali v sedemnástich kategóriách, cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografie si na ceremoniáli prevzal scenárista, dramatik, divadelný, televízny a filmový režisér Ondrej Šulaj.

Ondrej Šulaj s cenou za Výnimočný prínos slovenskej kinematografie

Divácku cenu získal dokumentárny film Niečo naviac od režisérov Pala Kadlečíka a Martina Šenca. Rozhodli o tom diváci na základe online hlasovania z celkového počtu 30 prihlásených filmov. Na deviatom ročníku podujatia sa o niektoré z ocenení uchádzalo 14 filmov a Slnko v sieti získalo 9 z nich.

Tí, ktorí nemali možnosť pozrieť si filmy ocenené v kategórii Najlepší hraný film, Najlepší dokumentárny film a Najlepší animovaný film alebo by si ich radi pozreli ešte raz, budú mať príležitosť počas Maratónu víťazných filmov, ktorý bude prebiehať v sieti kín CINEMAX po celom Slovensku už nasledujúci deň (6. apríl) po odovzdaní ocenení. V Bratislave zároveň týmto dňom odštartuje aj Týždeň slovenského filmu v Kine Lumière, kde je pre fanúšikov slovenského filmu pripravený, okrem vyše tridsiatich hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2018, aj bohatý sprievodný program v podobe workshopov, masterclassu a odborných diskusií.

DRŽITELIA CIEN SLNKO V SIETI ZA ROK 2018

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
TLMOČNÍK
režisér: Martin Šulík
producenti: Rudolf Biermann, Martin Šulík, Bruno Wagner

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT
režisér: Marek Kuboš
producent: Marek Kuboš

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
MIMI A LÍZA – ZÁHADA VIANOČNÉHO SVETLA
režiséri: Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová
producenti: Katarína Kerekesová, Martin Vandas

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA
MARTIN ŠULÍK
film: Tlmočník

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR
MAREK LEŠČÁK, MARTIN ŠULÍK
film: Tlmočník

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON
MARTIN ŠTRBA
film: Tlmočník

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH
MAROŠ ŠLAPETA
film: Válek

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK
IVO ŠPALJ
film: Hmyz

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA
VLADIMÍR GODÁR
film: Tlmočník

NAJLEPŠÍ ARCHITEKT – SCÉNOGRAF
JAN ŠVANKMAJER, VÁCLAV ŠVANKMAJER
film: Hmyz

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
KATARÍNA ŠTRBOVÁ BIELIKOVÁ
film: Toman

NAJLEPŠIE MASKY
ZUZANA PAULINI, JURAJ STEINER
film: Hovory s TGM

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
ZUZANA BYDŽOVSKÁ
film: Jan Palach

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
KRISTÝNA BOKOVÁ
film: Toman

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
JIŘÍ MENZEL, PETER SIMONISCHEK
film: Tlmočník

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
MARIÁN GEIŠBERG
film: Čertovské pero

Výnimočný prínos slovenskej kinematografii
ONDREJ ŠULAJ

DIVÁCKA CENA SLNKO V SIETI
NIEČO NAVIAC
režiséri: Palo Kadlečík, Martin Šenc
producent: Palo Kadlečík

 

Zdroj foto: Slnko v sieti

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno