Štátne divadlo Košice si 337. výročie narodenia Johanna Sebastiana Bacha, jedného z najvýznamnejších skladateľov histórie, ktorý na stáročia ovplyvnil celý ďalší vývoj hudby, pripomenie streamom jedinečného divadelného projektu Petra Mazalána s názvom UŽ STAČÍ / ICH HABE GENUG.

Jedným z netradičných projektov, ktoré divákom v posledných mesiacoch ponúkla Opera ŠDKE je aj autorská inscenácia Petra Mazalána s názvom Už stačí / Ich habe genug, ktorá mala po niekoľkomesačnom odklade premiéru 13. marca v Historickej budove ŠDKE. Autor, režisér a zároveň sólista Peter Mazalán vo svojom projekte spojil hudbu jednej z kantát Johanna Sebastiana Bacha s textami švajčiarskeho spisovateľa a esejistu Hermana Hesseho, držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1946. Cieľom projektu je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi. Bachova kantáta v spojení s textami Hermanna Hesseho sa v inscenácii stáva nahliadnutím do prežívania homosexuálne orientovaného človeka,“ hovorí Peter Mazalán.


Je priam absurdné, že sa ešte stále hovorí o homosexualite ako téme, ktorá rozdeľuje. Je to niečo, čo by nemalo byť témou. A už vôbec nie takou, ktorá generuje politicko-spoločenské tábory a averzie. Jeden projekt nepomôže toto nastavenie zvrátiť. Snaží sa poukázať na to, že byť homosexuálom nie je nič, čo by malo byť v najširšom zmysle slova diskvalifikujúce, vulgárne, nemravné alebo choré. Projekt nič nevysvetľuje a ani nemá ambíciu byť provokatívnym, protestným a explicitným. Vo svojich projektoch nikdy neilustrujem. Diela, s ktorými pracujem, sú vo svojich obsahoch zväčša významovo mnohovrstevnými. Súčasné umenie má recipientovi nechať priestor, aby ponúknutú koncepciu mohol dopĺňať o svoje skúsenosti. A navyše – scénicky ilustrovať biblický text a Hesseho úvahy asi ani nie je pri zachovaní istej umeleckej úrovne možné,“ vysvetľuje autor projektu.


Bachova kantáta je pre Mazalána materiálom, ktorým skúma seba samého. V jeho divadelnom projekte sú spojené činoherné, vokálne a tanečné prvky. „Vystupuje v ňom päť hlavných protagonistov, ktorí predstavujú jednu osobu. Je to multiplikácia dotknutej homosexuálnej bytosti, ktorá zo seba vystupuje, vzájomne sa sleduje a vzniká medzi ňou samou interakcia (dve herecké postavy, dvaja speváci, tanečník). V tomto duchu vzniklo pre mňa absolútne organické prepojenie všetkých spomenutých zložiek. Inscenácia je koncertom, ktorý sa stáva minimálne inscenovanou úvahou,“ dodáva Mazalán.

Peter Mazalán si k spolupráci na inscenácii prizval hercov Richarda Autnera, Janu Oľhovú, Aleša Janigu a Ľubomíra Hanigovského, ako aj tanečníka Juraja Korca, ktorý sa postaral o choreografiu, a tiež barokový ansámbel v zložení Ľubica Habart (I. husle), Blanka Pavlovičová (II. husle), Peter Vrbinčík (viola), Aviad Gershoni (barokový hoboj), Pavol Mucha (violončelo), Ján Prievozník (kontrabas), Jakub Mitrík (theorba) a Silvia Urdová (organ). Hudobne na projekte spolupracoval Fero Király.


Link na stream predstavenia Už stačí / Ich habe genug bude v dostatočnom časovom predstihu zverejnený na sociálnych sieťach a webstránke Štátneho divadla Košice.

Link na FB udalosť:

https://www.facebook.com/events/654973969128255

 

Zdroj: Svjatoslav Dohovič, web ŠDKE

Zdroj foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno