Krakovský filmový festival je jedným z najstarších podujatí venovaných dokumentárnej, animovanej a krátkometrážnej hranej tvorbe. Tento rok má naša kinematografia na festivale početne silné zastúpenie, spomedzi jedenástich slovenských filmov v programe budú v súťažných sekciách uvedené dve snímky vo svetovej a jedna v európskej premiére. 62. ročník festivalu sa začne v nedeľu 29. mája a potrvá do 12. júna.  

V medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov bude Slovensko reprezentovať biografický dokument Katedrála (2022) režiséra Denisa Dobrovodu. Film rozpráva príbeh španielskeho mnícha Justa Gallega, ktorý sa po vylúčení z kláštora rozhodol, že svoj život zasvätí Bohu tým, že svojpomocne postaví katedrálu v zabudnutej dedine Mejorada del Campo pri Madride. Do tejto súťaže je zaradený aj kreatívny dokument Fragile Memory (2022), v ktorom mladý ukrajinský filmár Ihor Ivanko rozpráva príbeh svojho starého otca, ukrajinského kameramana Leonida Burlaku a jeho nepublikovaných diel objavených v zabudnutom kufri. Oba filmy sa na festivale predstavia vo svetovej premiére. Okrem nich sú do súťaže dokumentárnych filmov zaradené aj dokumenty Láska pod kapotou (2021) Mira Rema a Rekonštrukcia okupácie (2021) Jana Šikla.


Láska pod kapotou vyvolá v divákoch mnoho emócií a otázok


Dva slovenské filmy sa dostali aj do medzinárodnej súťaže krátkych filmov. V európskej premiére bude uvedený poetický film Barbory Berezňákovej Strigov (2022), ktorý sa zaoberá otázkami smrti a života. O cenu sa bude uchádzať aj film Milý tati (2021), v ktorom režisérka Diana Cam Van Nguyen vykreslila vzťah dcéry a otca. Do súťaže hudobných dokumentov DocFilmMusic je zaradená dokumentárna opera Kapr (2022) Lucie Královej o takmer neznámom českom hudobnom skladateľovi, inovátorovi a experimentátorovi Janovi Kaprovi.


Kolekciu slovenských filmov v programe krakovského festivalu dopĺňajú snímky z nesúťažných sekcií. V sekcii pre deti a mládež sa premietne animovaný film Myši patria do neba (2021) Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka a hraný rodinný film Martin a tajomstvo lesa (2021) Petra Oukropca. Pri predstavovaní národných kinematografií festival tento rok zameria pozornosť na českú kinematografiu, v tejto súvislosti uvedie aj koprodukčné slovenské dokumenty Na značky! (2021) Márie Pinčíkovej a Každá minúta života (2021) Eriky Hníkovej.


Nový slovenský film Na značky! uvedú v premiérach portugalský Doclisboa aj český Jeden svet


„Krakovský filmový festival patrí medzi hlavné podujatia svojho druhu v strednej Európe. Ide o kvalifikačný festival na Európske filmové ceny i Ceny americkej filmovej akadémie Oscar,“
hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra SFÚ, koordinátor slovenskej účasti na podujatí. „Slovenská kinematografia má s krakovským festivalom dlhoročný vzťah. Od 60. rokov minulého storočia bol festival jedným z miest, kam slovenskí profesionáli cestovali a kde sa stretávali so svetovou kinematografiou. Keď v roku 1964 festival prvýkrát organizoval medzinárodnú súťaž krátkych filmov, medzi ocenenými bol aj dokument Voda a práca (1963) Martina Slivku.“


Popri festivalovom programe je v Krakove pripravený aj odborný program pre filmových profesionálov. Uskutoční sa koprodukčný trh pre stredoeurópske dokumentárne filmy CEDOC, ktorého sa zúčastnia aj dva pripravované slovenské projekty, konkrétne Pokiaľ ja žijem Romana Ďuriša a Miluj Generálov Víta Janečka. Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s festivalom organizuje na pôde filmového trhu networkingové podujatie pre filmových profesionálov, ktoré má zviditeľniť slovenské filmy a slovenských profesionálov. V porote medzinárodnej súťaže DocFilmMusic, ktorá je určená hudobným dokumentárnym filmom, bude Slovensko zastupovať režisér Robert Kirchhoff.

Zdroj: TS Sfú
Zdroj foto: Katedrála, r. Denis Dobrovoda – zdroj: Kolsa Films SK, Fragile Memory, r. Ihor Ivanko – zdroj: Burlaka Films

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno