V sobotu 31. augusta 2019 Vás SNM – Múzeum Červený Kameň opäť pozýva na svoje nové divadelné predstavenie, nočné prehliadky s názvom Mysterium exitus. Novinka z radu nočných prehliadok Vám poodhalí rúško tajomstva smrti troch členov z rodiny Pálfiovcov.


V roku 1646 sa v Bratislave v Dóme svätého Martina konal jedinečný trojpohreb – bratov Štefana a Jána Palfiho a ich matky Márie Magdalény rodenej Fuggerovej. Zodpovedný za pohreb bol najmocnejší muž vtedajšieho Uhorska, palatín Pavol Pálfi. Bol to jeden z najhonosnejších pohrebov svojej doby, trvajúci takmer tri dni. Smútočný sprievod doviedol nebožtíkov do Bratislavy až z rodinného sídla z lesov Malých Karpát, z hradu Červený Kameň.


Diváci sa prostredníctvom inscenácie Mysterium exitus dostanú do komnát Červeného Kameňa, do času, ktorý bezprostredne predchádzal fatálnemu koncu troch ústredných postáv Pálfiovského rodu. Za zatvorenými dverami sa miesia nálady vrcholiacej tridsaťročnej vojny, gradujúcich náboženských nepokojov, strach z morových epidémií, z čiernej mágie, ale aj presvedčenie o tom, že práve v takýchto časoch je možné stať sa slávnym. Inscenácia vznikla spoluprácou tvorivého kolektívu Červeného Kameňa a trnavského divadla DEMOscéna, výsledkom čoho je prepojenie citlivého prístupu k historickému materiálu a poetikou neštandardného spracovania, postaveného predovšetkým na hre svetla, tmy a tieňov, na silných dialógoch, ale aj grotesknej štylizácii príbehu.

Predstavenie je určené pre návštevníkov od 12 rokov. Prehliadky začínajú každú celú hodinu od 18.00 do 22.00 hod.


TS a foto: SNM – Červený kameň

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno