Herečka, ale najmä priateľka, životná partnerka a múza slávneho talianskeho filmového režiséra Federica Felliniho. Tak si svet bude pamätať Guilettu Masina, ktorá by dnes 22. februára oslávila 100 rokov.


Život Guiletty Masina sa začal písať  22.2.1921 v učiteľsko-muzikantskej rodine neďaleko Bologne, v mestečku San Giorgio di Piano. Počas študentských rokov, ktoré strávila u svojej tety v Ríme, sa začala venovať nielen literatúre, ale aj herectvu. Rím bol pre ňu osudovým mestom. Vďaka nemu totižto spoznala Felliniho. V tom čase ešte mladý začínajúci umelec ponúkol Giuliette rolu v hre Cico a Pallina. Z nevinného účinkovania v rozhlasovom seriáli sa onedlho stala láska na celý život, ktorú Masina a Fellini spečatili ako 22 a 23. ročný v roku 1943.


Vo filme prvýkrát zažiarila v roku 1946 v malej úlohe vojnovej drámy Paisa, ktorej autorom scenára nebol nik iný ako Fellini. Celosvetovú slávu však zažili spoločne až v roku 1954, kedy v príbehu o potulných komediantoch, stvárnila Masina po boku Anthonyho Quinna, hrdinskú postavu Gelsominu. Hlavná postava bola obrazom Giulietty – odhodlaná, nevinná, avšak stále hľadajúca potešenie. Za skvelé výkony dostal film La Strada (Cesta), v kategóriách Najlepší zahraničný film a Najlepší pôvodný scenár, dvoch Oscarov. V roku 1957 si ocenenie z Cannes za titulnú rolu v Oscarovom filme Cabiriine noci odniesla i samotná Masina a od tohto momentu sa ocenenia za výkony výnimočného manželského páru objavovali v podstate skoro každý rok.


Za Guilettinými úspechmi však stáli roky driny. Veď zažiariť v tej dobe po boku herečiek ako Sophia Loren, či Gina Lollobrigida nebolo v skutku jednoduché. Masina nebola len večnou túžbou Felliniho, ale aj Juraja Jakubiska. Aj vďaka jeho obdivu k nej si dnes môžeme vychutnať legendárnu Perinbabu.


Po úlohe Perinbaby Masina stvárnila ešte ďalšie menšie filmové postavy v rodnom Taliansku. Herectvo definitívne zavesila na klinec až po manželovej smrti v roku 1993. Výnimočná herečka opustila svet len 6 mesiacov po Fellinim a to 23. marca 1994 v Ríme vo veku 73 rokov. Svojho životného partnera však neopustila ani po smrti, nakoľko sú spoločne pochovaní v hrobke v mestečku Rimini, ktoré je dodnes miestom mnohých návštev.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Bontonfilm, artesky.it

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno