Modern Art Orchestra so Sisou Michalidesovou, Nikolajom Nikitinom a Ľubom Šrámekom

Pred jedenástimi rokmi založil trubkár, krídlovkár, skladateľ a aranžér Kornél Fekete-Kovács Modern Art Orchestra (MAO). Svojou žánrovou flexibilitou a skvelými výkonmi si veľmi rýchlo získal medzinárodný rešpekt u tých najväčších osobností najrôznejších žánrov. Ako sprievodné teleso si ho v roku 2014 vybral na medzinárodné turné legendárny Ennio Morricone.


V portfóliu MAO nájdeme spolupráce s ľuďmi ako Bob Mintzer, Dave Liebman alebo Wallace Roney, Rhoda Scott, Mike Garsona, Chrisa Pottea alebo Silje Neergarda, ale aj Mezzoforte, New York Voices či Harlem Gospel Choir. S rovnakou brilantnosťou ako jazz či pop jazz orchester tvorivo interpretuje aj vážnu hudbu – samostatný program je venovaný Bélovi Bartókovi, ktorého 75 výročie úmrtia si v tomto roku pripomíname. Bratislavské vystúpenie bude teda poskladané z pestrých ingrediencií, ktoré sú kompatibilné vďaka vkusu a schopnostiam kapelníka a jeho ansámblu.


Kornél Fekete-Kovács je umelec, známy po celej Európe. Absolvoval Akadémiu Ferenca Liszta v Budapešti. Okrem MAO vedie aj svoj vlastný kvartet a súbor Kornél Fekete-Kovács Shymphonyc. Počas svojej kariéry hral v niekoľkých známych medzinárodných formáciách, ako napríklad IASJ Big Band Copenhagen, The European Broadcasting Union Big Band Amsterdam and Budapest, či the Brand International Music Workshop Orchestra atď. Popri hudobníckych a kapelníckych aktivitách pôsobí aj ako pedagóg.


Bratislavský koncert Modern Art Orchestra sa bude konať v rámci City Sounds festivalu a Kultúrneho leta 31. augusta o 19.00h. na Nádvorí Starej radnice zadarmo – ako dar všetkým fanúšikom dobrej hudby. Spoluorganizátorom je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Múzeum mesta Bratislavy.


V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici.

Hudobníci, ktorí si vybrali MAO, nešetrili chválou. Tu je niekoľko referencií:

„Nahrávanie s orchestrom sa mi veľmi páčilo. Hudba bola náročná a profesionalita hudobníkov inšpirujúca. Maďarská hudba je veľmi bohatá a táto skupina pokračuje vo veľkej tradícii.“Dave Liebman

„Podľa môjho názoru je to hudba budúcnosti, kde sa rôzne svety zrážajú a vytvárajú niečo svieže a dobrodružné.“Bob Mintzer

„S Modern Art Orchestra som si zahral s veľkým potešením. Absolútne profesionálny, dychtivý po hudbe, skvelý inšpiratívny zvuk. Všetky štyri koncerty boli pozoruhodné. Teším sa na návrat o pár rokov. “Mike Garson

V Bratislave vystúpi MAO v 18-člennej zostave, hosťami budú flautistka Sisa Michalidesová, saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek.

Sisa Michalidesová (1983) je skladateľka, flautistka, kapelníčka a herečka. Má za sebou impozantné portfólio skupín, projektov, scénických skladieb a napísala aj knihu. Jej hudba je priamočiaro emotívna, bez póz a prejavov neúprimnej štylizácie.

Nikolaj Nikitin (1983) sa napriek pomerne mladému veku stal veľmi výraznou postavou slovenskej jazzovej scény a to nielen ako saxofonista, ale ako skladateľ, kapelník a iniciátor zaujímavých projektov. Z celého radu ľudí, ktorých do nich integroval, treba určite spomenúť Miroslava Vitouša, zakladateľa skupiny Weeather Report a ľudí ako Gabriel Jonáš, Jozef Döme, Juraj Griglák, Michael Stewart a mnohí ďalší. Zaujímavé sú aj Nikitinove trans-žánrové projekty, zrealizované s dvojicou Robert Pospiš – Martin Sillay a ďalšími hudobníkmi z Európy i USA.

Ľuboš Šrámek (1977) je prominentný klavirista, ktorý sa primárne orientuje na jazz, ale necháva stopy aj v iných žánroch. Jeho portfólio spoluprác je obrovské a zahŕňa spolupráce v podstate s who is who slovenského jazzu a mnohými európskymi a zaoceánskymi hudobníkmi. S Nikolajom Nikitinom tvoria v posledných rokoch zohraný tandem, hlavne v rámci ich dua/skupiny Altar.

Podujatie finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Nadácia Bratislavy a SOZA.

Zdroj: TS – City Sounds festival – Matej Šálek
Zdroj foto:Rudolf Baranovič, Dorota Holubová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno