Tím študentov a študentiek Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave pod vedením pedagógov Mariána Amslera, Ingrid Timkovej a Mareka Majeského uviedol inscenáciu hry Georga Büchnera Leonce a Lena. Premiéra prvej činohernej inscenácie v sezóne 2023/2024 sa uskutočnila 1. decembra 2023 v Štúdiu Kaplnka, prvé reprízy sú naplánované na 4. a 5. decembra. Réžie sa zhostil tandem Máté Kantár a Kati Csikmák. Inscenácia vzniká v  spolupráci s kapelou The AnyOne.

Tvorivý tím zložený zo študentov a študentiek Divadelnej fakulty VŠMU považuje hru Leonce a Lena za mimoriadne aktuálny text. Prehovára do duše dvadsiatnikov stále rovnako intenzívne ako pred takmer 200 rokmi, keď ho Büchner napísal. Naše životy sú plné farebných, spektakulárnych impulzov a veselej pozlátky. Snažíme sa  vyrovnať  s povrchnosťou, ktorá nás všade obklopuje. Autentické a neopakovateľné momenty sa z našich životov vytrácajú. Nahrádza ich rutina, nuda či pocit, že naše osudy sú vopred naprogramované. Beháme ako škrečok v klietke a nedokážeme z nej uniknúť.


Naďa Gášeková, Soňa Fábryová. Foto: Bara Podola

Büchnerova hra kombinuje hravosť formy a drsnosť obsahu


„Snažili sme dospieť k odpovedi na otázku, kde je naša ľudskosť… Je to výsada alebo slabosť? Ľudskosť a autentickosť hľadáme v divadle, v našej inscenácii, tak ako aj v každodennom živote. Živelnosť často kontrastuje so strohosťou a automatizované gestá narúša spontánnosť,“ prezrádzajú tvorcovia inscenácie Máté Kantár a Kati Csikmák, prečo sa rozhodli pre inscenovanie Leonca a Leny.


Najbližšiu minútu sa udejú nasledujúce veci, a to je štatisticky fakt: Zemou zatrasie 5 zemetrasení. Narodí sa 250 detí, z nich 113 v chudobe. Minie sa 55 000 barelov ropy, vybuchne 1 800 hviezd, kolibrík mávne krídlami spolu 4 000-krát. V každej bunke našich tiel prebehne 6 miliónov chemických reakcií, Elon Musk zarobí 23-tisíc dolárov, 110 ľudí zomrie, z toho 18 pre hlad.


Büchnerov text ideálne vystihuje pocity mladých ľudí 21. storočia, kontrastuje v ňom hravosť formy a hlboký, existencialistický obsah. Pocit falošného bohatstva umocňuje výtvarné riešenie inscenácie. Scénu predstavuje gigantický, nekonečný stôl svadobnej hostiny, ktorý pokrýva celú zem. Tento honosný stôl nás však ďalej nepustí, kamkoľvek sa človek rozbehne, stále je na ňom. Bohatý stôl môže symbolizovať nielen pretvárku a falošnú pozlátku nechcenej svadby Leonca a Leny, ale aj pretvárku v našich životoch.“ „Celý svet je svadobný stôl,“ hovorí Máté. „A my sa nechceme brať,“ dodáva Kati.

Foto: Bara Podola

Kapela The AnyOne naživo počas predstavenia

Mladí hudobníci pretvorili klasické rockové songy slovenskej aj svetovej populárnej kultúry. Hudobná skupina The AnyOne originálnym spôsobom redefinuje známe hudobné motívy a prepožičiava im nový svojrázny štýl. Zoskupenie gitaristu Timoteja Cesnaka, bubeníka Adama Tótha a basgitaristu Daniela Zwacha vzniklo v roku 2016. Zatiaľ vydali dva albumy: The Diver’s Hymn a Live & Roam. Rockové zoskupenie trojice mladých hudobníkov bude živým vystúpením sprevádzať každú z repríz inscenácie.

Tomásš Bognár, Daniel Zwach. Foto Bara Podola

Inscenačný tím

Preklad Ján Rozner

Réžia Máté Kantár a Kati Csikmák

Dramaturgia Kati Csikmák a Máté Kantár

Scéna Natália Horbaľová a Natália Mináriková

Kostýmy Natália Mináriková a Zsófia Dulácska

Svetelný dizajn Natália Horbaľová a Natália Mináriková

Produkcia Karolína Kováčová a Laura Považanová  

Hudba The AnyOne (Timotej Cesnak, Adam Tóth, Daniel Zwach)

Pohybová spolupráca Kamila Paličková a. h.

Účinkujú študenti a študentky 3. ročníka bakalárskeho štúdia

William Heringes, Soňa Fábryová, Natália Slovíková, Tomáš Bognár, Emily Drobňáková, Naďa Gášeková, Viktória Vadovičová, Daniel Zwach a Richard Labuda

Pedagogické vedenie 

prof. Ingrid Timková, doc. Marek Majeský, ArtD. (Katedra herectva), doc. Marián Amsler, ArtD., doc. Miroslav Dacho, ArtD. (Katedra réžie a dramaturgie), prof. Peter Čanecký, Mgr. Simona Vachálková ArtD., doc. Peter Mazalán, PhD. (Katedra scénografie), Mgr. art. Iveta Konýčková (Katedra divadelného manažmentu) 

Premiéra: 1. decembra 2023 o 19:00, Štúdio Kaplnka, Ventúrska 3  

Najbližšie reprízy: 4. a 5. decembra o 19:00, Štúdio Kaplnka, Ventúrska 3

 

Zdroj: redakciu informoval Dekanát Divadelnej fakulty

Titulná foto: Bara Podola

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno