Beethovenova Omša D dur zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok a piatok 16. a 17. februára 2023  v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Sólistami večerov budú Ľubica Vargicová, soprán, Veronika Hajnová mezzosoprán, Aleš Briscein tenor a Ondrej Mráz, bas. Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie  v naštudovaní dvoch zahraničných  umelcov – britského dirigenta  Jamesa Judda,  šéfdirigenta Slovenskej filharmónie v rokoch 2017-2020  a zbormajstra Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa, s ktorým Slovenský filharmonický zbor spolupracuje pravidelne. Koncerty sa začnú o 19-tej.

Missa solemnis, Slávnostná omša vznikla popri skladateľovej deviatej symfónii. Predstavuje jeho osobné vyznanie viery. Beethoven ju  venoval arcivojvodovi Rudolfovi pri príležitosti jeho zvolenia za olomouckého arcibiskupa.


James Judd. Foto: A. Trizuljak

Ludwig van Beethoven omšu označoval za svoje najväčšie dielo.  Uvedená mala byť roku  1820, skladateľ však dielo  dokončil až o tri roky neskôr. Pre svoju náročnosť a dĺžku sa neuvádzala počas liturgií. Za Beethovenovho života Missa solemnis kompletne vo Viedni nezaznela. Uvedené boli jej niektoré  časti. Missa solemnis bola uvedená kompletne až 15 rokov po Beethovenovej smrti v Bonne.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Titulná foto: Ján Lukáš


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno