Miro Remo sa v kameramanskej masterclass zameria na dokumentárne situácie

Asociácia slovenských kameramanov (ASK) oslovila pre druhú tohtoročnú masterclass jej cyklu kameramana a režiséra Mira Rema (ASK). Jeho majstrovská lekcia sa zameria na dokumentárne situácie a vizuálnu formu. Pripravené sú dva typy kamier od spoločnosti Canon a na Slovensko pricestujú aj dvaja hlavní predstavitelia jeho nového filmu Láska pod kapotou, ktorý len pred pár dňami úspešne odpremiéroval. ASK Masterclass sa uskutoční na pôde Medzinárodného filmového festivalu Cinematik 18. septembra 2021 v netradičných priestoroch piešťanskej Elektrárne.

Zameriam sa na to, ako točiť dokumentárne situácie a pritom dodržať vizuálnu formu a tiež na to, ako točiť s reálnymi ľuďmi, čo je potrebné rešpektovať, ako postupovať pri zaznamenávaní autentickej reality,“ povedal Miro Remo, ktorý má za sebou štyri výrazné celovečerné dokumenty: Comeback (2014), Cooltúra (2016), Richard Müller: Nespoznaný (2016), Láska pod kapotou (2021).


„Mira Rema poznám už od školských čias. Obdivujem najmä ako počas dlho trvajúcich natáčaní dokumentov vie krásne udržať obrazovú jednotu. Jeho vkus nájsť zaujímavých respondentov a režijná práca s nimi, to je pre mňa Mirova doména,“ povedal kameraman,  prezident ASK Lukáš Teren, ktorý bude masterclass viesť. Budeme mať dve kamery od spoločnosti Canon. Jednu s vlajkových lodí, špeciálne pre dokumentárny film, EOS C300 mark III EF. Druhú, novinku, menšiu a ľahšiu, C70, ideálnu pre jednočlennú posádku ako to robí občas aj Miro Remo. C70 má aj najmodernejší autofocus, ktorý dokonale rozpoznáva ľudskú tvár. Tým dáva režisérovi s kamerou voľnosť venovať sa plne hereckej akcii,“ spresnil Lukáš Teren (ASK).


Masterclass sa uskutoční pre prihlásených návštevníkov/návštevníčky festivalu, neskôr bude k dispozícii aj online. Prihlasovanie je možné na stránke festivalu, organizátori podujatia prehlásili, že budú postupovať v rámci aktuálnych protipandemických opatrení.


Program ASK Masterclass:


10.00 – 10.30 hod.: registrácia účastníkov

10.30 – 12.00 hod.: teoretická časť ASK Masterclass

12.30 – 15.00 hod.: praktická časť ASK Masterclass

V rovnaký deň, o 17.00 hod. uvedie festival v Kine Fontána aj film Láska pod kapotou, ktorý uvedú tvorcovia aj predstavitelia dokumentu.

Láska pod kapotou. Zdroj foto: Filmtopia

Podujatie sa koná v rámci celoročného projektu ASK Masterclass II., ktorý finančne podporil Audiovizuálny fond, asociácia ho organizuje spolu s firmou Canon Slovakia, spoluorganizátorom je MFF Cinematik v Piešťanoch.

MIRO REMO, filmografia: (réžie a scenár, ak nie je uvedené inak)

– krátke študentské filmy: Jano (2004; + spol. kam.), Studený spoj (2007; + spol. strih), Ecce Homo (2008; + spol. kam., strih, prod.) a Arsy–Versy (2009),

– stredometrážne dokumenty: Pohoda (V–2011; + výroba) a Vrbovský veter (V–2014; + spol. kam., spol. prod.),

– celovečerné dokumenty: Comeback (2014; + spol. prod.), Cooltúra (2016; + spol. kam., spol. prod.), Richard Müller: Nespoznaný (2016; + spol. kam., spol. prod.), Láska pod kapotou (2021 + spol. kam., spol. prod.).

 

Zdroj: TS Zuzana Golianová, PR manažérka ASK

Zdroj foto: z nakrúcania filmu Láska pod kapotou: archív Mira Rema                                                                  

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno