Slovenské národné divadlo má oddnes nového generálneho riaditeľa. Výberová komisia odporučila ministerke kultúry na pozíciu generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku, od ktorého šéfka rezortu očakáva efektívne riadenie a výsledky.


„Očakávania odbornej i laickej verejnosti sú veľké a moje ako ministerky nie sú o nič menšie. V súvislosti s menovaním nového generálneho riaditeľa citlivo vnímam aj vyjadrenia Transparency International Slovensko. Najdôležitejšie budú však výsledky,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová.


Po zverejnení a následnej medializácii výsledkov výberovej komisie, ktorá však mala len odporúčací charakter pre ministerku, mnohé médiá prezentovali Mateja Drličku ako nového generálneho riaditeľa SND už koncom decembra. Vzápätí sa však objavilo stanovisko Transparency International Slovensko (ktoré zjavne zaregistrovala aj ministerka Milanová):


“JE DRLIČKA SPÔSOBILÝ VIESŤ SND? Rešpektujeme názor odbornej komisie, že najlepším kandidátom na vedenie Slovenského národného divadla je šéf Viva Musica Matej Drlička. Keďže o menovaní finálne rozhodne ministerka kultúry Natália Milanová, dávame jej do pozornosti jednu našu skúsenosť.Šlo o preverovanie zákaziek slovenského predsedníctva v roku 2016, ktoré boli po väčšine zadávané pokútne a mimo zákona. Bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková pred 4 rokmi upozornila, že aj Viva Musica sa k zákazke dostala podivne, rozpočet sa bez zdôvodnenia nafukoval a nikto nevedel zdôvodniť, prečo má peniaze dostať akurát Viva Musica. V priamej konfrontácii na našej tlačovke Hlávková Drličku obvinila, že na internom stretnutí na ministerstve sa on ponúkol súťaž nafingovať, ak by to formálne pravidlá požadovali. Drlička to na mieste veľmi nervózne a nepresvedčivo odmietol, že si na to nepamätá…


My si to pamätáme ale dobre, a preto je namieste otázka, či chce Slovensko mať takéhoto človeka vo vedení SND. Mimochodom, ten veľkolepo plánovaný otvárací koncert pri nákupnom centre Eurovea, ktorý MZV nakoniec za 123-tisíc eur Drličkovi aj zazmluvnilo, skončil ani nie v polovici pre búrku…” (Zdroj: Transparency International Slovensko)

Pokračuje stanovisko MK SR: Slovenské národné divadlo sa nachádza v neľahkej situácii aj kvôli dlhoročnému nehospodárnemu riadeniu. Preto ministerka predostrela novému riaditeľovi základné požiadavky na ozdravný plán a poverila ho jeho komplexnou prípravou. Ministerstvo bude s novým generálnym riaditeľom a jeho tímom spolupracovať na nastavení procesov aj prostredníctvom spoločnej pracovnej skupiny.

Po vzájomnej dohode bude mať nový generálny riaditeľ 100 dní na to, aby spustil procesy v divadle, ktoré povedú k zlepšeniu situácie a jeho efektívnemu riadeniu.

Zápisnicu z výberového konania aj s odôvodneniami rozhodnutia komisie, tiež záznam z verejného vypočutia, zloženie 7-člennej výberovej komisie, životopisy uchádzačov a ich projekty zverejnilo ministerstvo na svojom webovom sídle. Matej Drlička presvedčil všetkých členov komisie, najmenej bodov však dostal od Jozefa Švolíka, ktorý mu vytkol navýšenie manažérskych pozícií v koncepcii. “Čo bude mať dopad na rozpočet (mzdové náklady). Ak by sa uchádzač stal štatutárom, musí túto vec riešiť.” Švolík v písomnom ohodnotení poukázal aj na Drličkovej kauzy z minulosti: “akiste bude čeliť otázkam v súvislosti s kauzami spájanými s jeho aktivitami“.

Zdroj: MK SR – upravené a doplnené redakciou mojakultura.sk

Zdroj foto: SND, MK SR, screenshot z výberového konania

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno