„Pán Drlička svojím neuváženým konaním nedal rezortu kultúry inú možnosť ako vyvodiť zodpovednosť voči jeho osobe. Vo funkcii generálneho riaditeľa SND končí ku koncu októbra 2022,“ znie stanovisko Natálie Milanovej, ktorú nevykoľajilo ani to, že spoločne s Matejom Drličkom odchádza takmer celý manažment.

Po brífingu odchádzajúceho generálneho riaditeľa SND Mateja Drličku človek mohol nadobudnúť pocit, že rozhodnutie ministerky Natálie Milanovej ešte možno zvrátiť. Šéfka rezortu kultúry totiž prijala rezignáciu Mateja Drličku po jeho nešťastných výrokoch vyslovených na panelovej diskusii.


Hoci Matej Drlička oficiálne požiadal o odchod z postu generálneho riaditeľa, ako bolo zrejmé z brífingu, odísť nechce. Odôvodňoval to rozpracovanými projektmi – rekonštrukcia historickej budovy a významná investícia do umelecko-dekoračných dielní. Tvrdí, že ministerke ponúkol viac alternatív. Okrem ospravedlnenia navrhol, aby mu znížila plat, nechala ho dokončiť sezónu, prípadne chcel vo funkcii zotrvať až do menovania nového šéfa, ktorému by riadne odovzdal agendu. Ministerka však prijala rýchle rozhodnutie a vyhlásila, že Drlička vo funkcii ostáva do konca októbra.


Zo situácie, že prijala jeho rezignáciu, boli zaskočení aj herci, tanečníci, šéfovia súborov, technici, skrátka, desiatky zamestnancov SND, ktorí prišli podporiť štatutára. Pôsobilo to, akoby chceli zvrátiť rozhodnutie šéfky rezortu kultúry – na jeho stranu sa postavil takmer celý manažment. Riaditeľ Opery SND dokonca spomínal obdobný prípad Pražského národného divadla, kde v minulosti odvolali šéfa divadla, no postavili sa zaňho riaditelia súborov, a bol prijatý späť do funkcie: „Stalo sa to v roku 2013, keď sa menilo vedenie v Národním divadle v Praze a bol menovaný Jan Burian. Vybral si svoj tím a na druhý deň ho na základe všetkých vplyvov sólistov, hercov, spevákov, odvolali s okamžitou platnosťou. V tú chvíľu sa zaňho postavili všetci riaditelia súborov a asi do dvoch dní svoje rozhodnutie ministerstvo zrušilo. Uvedomili si, že je to hrob pre tú inštitúciu, lebo na to, aby človek niečo v divadle ukázal, potrebuje čas. Nemyslím si, že je to dobré rozhodnutie, preto by som rád Mateja podporil a ponúkam svoju rezignáciu,“ povedal riaditeľ Opery Lubor Cukr.


S výnimkou riaditeľky baletu Niny Polákovej celé vedenie SND deklarovalo počas brífingu, že odchádzajú spoločne s Matejom Drličkom. Keď sa takéto niečo udeje v priebehu pár dní, mohlo by to aj pôsobiť, že sa ohrozí prevádzka divadla, na druhej strane, každá veľká kultúrna inštitúcia je dobre fungujúci mechanizmus, má nastavené vnútorné štruktúry a nie je mysliteľné, aby nastal katastrofický scenár (hoci to tak pre nezainteresovaného môže pôsobiť).


Ministerky kultúry sme a preto spýtali, či svoje stanovisko ešte prehodnotí, z jej odpovede je však zrejmé, že k podobnej situácii, ako v Prahe, u nás nedôjde: Pán Drlička svojím neuváženým konaním nedal rezortu kultúry inú možnosť ako vyvodiť zodpovednosť voči jeho osobe. Vo funkcii generálneho riaditeľa SND končí ku koncu októbra 2022,“ tlmočila stanovisko ministerstva kultúry hovorkyňa Zuzana Viciaňová. Zatiaľ nie je zrejmé, kto Drličku od 1. novembra nahradí, no z vyjadrenia Natálie Milanovej vyplýva, že Drlička by mal naďalej v divadle ostať, no už nie ako štatutár: Veríme, že pánovi Drličkovi a jeho tímu, tak ako ministerstvu kultúry, záleží na stabilite divadla a urobia všetko preto, aby udržali jeho kontinuitu. V divadle ostáva bývalý riaditeľ minimálne 2 mesiace, počas ktorých očakávame odovzdanie agendy a pokračovanie v začatých procesoch.“

Na včerajšom brífingu odchádzajúci generálny riaditeľ našej prvej scény otvorene hovoril o politických tlakoch, dokonca až o šikane. Predtým sa vraj k týmto záležitostiam nevyjadroval, keďže musel vybojovať pre divadlo financie. Dôveru ministerky však vždy mal, svedčí o tom aj stanovisko, ktoré tlmočila, napriek tomu, že prijala jeho rezignáciu: „Pri menovaní Mateja Drličku do funkcie generálneho riaditeľa SND ho ministerka kultúry Natália Milanová poverila vypracovaním ozdravného plánu. Na jeho plnení vzájomne od začiatku spolupracovali a ministerka bude aj naďalej podporovať všetky naplánované aktivity.“

Na rok 2023 bude štátny príspevok pre SND 23 mil.358 tis. Eur. Už v roku 2020 malo SND pôvodne dostať zo štátneho rozpočtu 18,5 milióna eur, no úpravami sa štátny príspevok navýšil až na 21,5 milióna, okrem toho ministerstvo prispelo divadlu aj covidovou pomocou – najvyššou zo všetkých štátnych inštitúcií.

 

 

Spracovala: Zuzana Vachová

Zdroj foto: archív, MK SR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno