Milovníci hudby  sa môžu tešiť tento týždeň na dva koncerty v bratislavskej Redute. Hudba v interpretácii našich telies bude znieť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok 7. septembra o 19.00 a v piatok v Stĺpovej sieni SF o 18.00, pred otvorením 58. Bratislavských hudobných slávností (22. 9. 2023) a Otváracími koncertmi jubilejnej 75. sezóny Slovenskej filharmónie (19., 20. 10. 2023).

Vo štvrtok 7. septembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční prvý mimoriadny symfonický koncert orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koná sa v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a  pripomenieme si na ňom viac ako sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Záštitu nad koncertom prevzala ministerka kultúry SR Silvia Hroncová. Sólistom večera bude japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov. Koncert sa začne o 19.00.


Zaspievajte si v Slovenskej filharmónii piesne Jaroslava Ježka!

V interpretácii Daishina Kashimota zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 5 A dur, KV 219, ktorý má prívlastok „Turecký“. Je posledným z piatich koncertov pre tento nástroj, ktoré Mozart skomponoval v Salzburgu. Prvý v roku 1773 a zvyšné štyri počas roka 1775.


Daishin Kashimoto

Program štvrtkového večera  otvorí dielo And Birds Are Still… pre sláčikový orchester, op. 72 súčasného japonského skladateľa Takashiho Yoshimatsu, rodáka z Tokia. Program doplnia Variácie na Haydnovu tému, op. 56a Johannesa Brahmsa, v premiére uvedené Viedenskou filharmóniou v roku 1873 pod taktovkou skladateľa a  Symfonické minúty, op. 36 Ernő von Dohnányiho, bratislavského rodáka, ktorého v skladateľskej kariére podporil  práve Johannes Brahms. Ernő von Dohnányi (1877 – 1960), rodák z Klariskej ulice v Bratislave  bol  jedným  z najvýznamnejších klaviristov, vynikajúcim  dirigentom, skladateľom a pedagógom kompozície i klavíra.


Daniel Raiskin. Foto: Alexander Trizuljak

Päťčasťové,  14-minútové dielo Symfonické minúty, op. 36 skomponoval v roku 1933. Dobový kritik Aladár Tóth charakterizoval Dohnányiho skladbu slovami: „… Týchto päť bagatel – to je samá harmónia, krásne tvary a ľahkosť, aj tam, kde hudba vystrája a vrtoší sa, je samý spev; duchaplnosť a oduševnenie – teda divertimento, ktoré nielen zaujme ducha, ale zároveň osvieži dušu. Očaruje a oslobodzuje.“ Symfonické minúty, op. 36, vznikli v roku 1933 pri príležitosti 80. výročia založenia Orchestra Filharmonickej spoločnosti.


Vstupenky na Mimoriadne koncerty v bratislavskej Redute sú v predaji v Pokladnici SF od 21. augusta 2023, v pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom.

Vstupenky na naše koncerty si už zakúpite online na filharmonia.sk cez nový predajný systém Colosseum.

Výhodou je, že všetky zľavy si môžete uplatniť aj pri online nákupe.

Oprávnenie na uplatnenie zľavy je potrebné preukázať pri vstupe na podujatie.

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Titulná foto: Peter Brenkus

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno