13. mája o 20.00 budú mať diváci a nadšenci pre umenie súčasného tanca poslednú možnosť vidieť performanciu, ktorá skúma používanie a zneužívanie nových technológií, umelej inteligencie, sociálnych sietí a ľudskosti. Performancia bude streamovaná z A4 – priestoru súčasnej kultúry.


„Hlavnou témou umeleckého tanečného predstavenia je život v 21. storočí, ktorý zamieňa role ľudí a robotov. V takom tóne sa ponesie aj celá performancia,” hovorí dramaturgička Lívia Balážová MM. : „Existuje miesto, kde komunikujeme s ľuďmi a robotmi zároveň. V tomto virtuálnom priestore je vzťah oboch svetov prepojený. Roboti sa stále viac podobajú ľuďom, ľudia sa čoraz viac správajú ako roboti. Malo by to byť miesto pre
sieťové prepájanie a hlbšiu interakciu, avšak v oceáne informácií vládne samota.”Premiéra performancie sa uskutočnila v septembri 2018 v Ticho a spol. v Bratislave. Tentokrát bude predstavenie povýšené o fakt, že diváci, z dôvodu pandémie, budú performanciu sledovať virtuálne cez stream z A4 – priestoru súčasnej kultúry. „Spolu s performermi sa divákom naskytne možnosť zažiť odzrkadlenie online sveta v telách tanečníkov – vplyv na ich emocionálny stav, medziľudské vzťahy či schopnosť spolu komunikovať,” hovorí Lívia Balážová MM.
‘V performancii sa aktéri na javisku po celý čas ako-keby pýtali sami seba: „Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je najkrajší na svete? Zrkadielko, zrkadielko a povedz, ktože je najobľúbenejší na svete? Ukáž mi, zrkadielko, presne to, čo vidieť chcem! Povedzže mi presne to, čo počuť chcem, Nech môj smútok stratí sa, Nech už nikdy neplačem!”,samozrejme nevedome,’ hovorí, dopĺňa.


Súčasťou predstavenia bude interakcia s náhodnými nič netušiacimi followermi instagramových profilov @fitgirlN1 @code_analyzer @animal.spirit2 @sweet.loveutoo @feel.freetodance @holistic.muse. Aby sa diváci mohli stať súčasťou predstavenia tvorcovia ich nabádajú sledovať “followovať” tieto profily.


Po derniére predstavenia bude nasledovať moderovaná diskusia s tvorcami, ktorých sa diváci budú môcť pýtať otázky a dozvedieť sa tak viac o kreatívnom procese prípravy performancie, ako aj ich skúsenostiach s followermi falošných instagramových profilov. Diskusiu bude moderovať Katarína K. Cvečková.

Tému spracoval medzinárodný dramaturgický tím Lívia Balážová a Zebastián Méndez Marín, ktorí sú slovenským divákom známi z predstavenia zoskupenia Med a prach: Eu.Genus / Dobrý. Rod.

Na javisko vystúpia skúsení performeri a tanečníci v podaní Barbory Janákovej a Lukáša Bobalíka. Hudobné prevedenie k performancii má na  svedomí Martin Polák a svetelný dizajn scénograf Jakub Branický. Za produkciou stoja Jakub Turčan a kolektív mimoOs.

V prípade zmeny aktuálnej situácie sa ráta s možnosťou prísť na predstavenie aj naživo za podmienky dodržania aktuálnych opatrení (limitovaný počet miest, vstup na predstavenie povolený len s respirátorom FFP2 a negatívnym testom nie starším ako 7 dní).


Zdroj: TS – Katarína Šipöcz Svobodová
Zdroj foto: Marek Ganc

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno