Pri príležitosti 85. narodenín svetoznámeho míma Milana Sládka pripravilo Občianske združenie LECA a umelecká agentúra LECA production výstavu jeho výtvarných diel a festival komorných pantomimických predstavení. Podujatie Milan Sládek – Mím sa bude konať v priestoroch GALÉRIE UMELKA v Bratislave v termíne od 18. apríla do 14. mája 2023.

Milan Sládek je umelcom svetového mena. Je vynikajúcim mímom, režisérom a skvelo mysliacim dramaturgom, tvorcom interesantných inscenačných syntéz, ktorých základom je pantomíma. Čo však väčšia časť verejnosti nevie, maestro Sládek sa rovnako venuje výtvarnej tvorbe. Aj preto ho s myšlienkou uviesť nielen jeho pantomimické predstavenia, ale aj výtvarné diela, oslovil Roberto Leca: „Keď sme pred niekoľkými rokmi, ešte pred pandémiou, oslovili maestra s ideou zrealizovať výstavu jeho výtvarných diel v jeho rodnej krajine, nebránil sa, naopak bol naklonený tejto myšlienke. Čas na jej realizáciu dozrel pri príležitosti jeho významného životného jubilea. Veľmi nás teší, že maestro je v obdivuhodnej forme a kondícii, čo bola výzva pripraviť okrem výstavy aj festival jeho pantomimických predstavení a performancií. Nesmierne radi a s istou hrdosťou prinášame vcelku bohatý program, kedy slovenská verejnosť dostáva príležitosť nahliadnuť do divadelného univerza Milana Sládka.”


Vernisáž výstavy diel Milana Sládka bude v utorok 18. apríla o 18.00 hod. v Galérii Umelka, na vernisáži vystúpia okrem samotného Milana Sládka a organizátora výstavy Roberta Lecu aj veľvyslankyňa Nemeckej spolkovej republiky p. Barbara Wolf , ktorá prevzala záštitu nad výstavou a predseda BSK Juraj Droba, ktorý prevzal záštitu nad festivalom pantomímy.


Príhovor prednesie aj kurátorka výstavy, historička umenia Dagmar Kudoláni Srnenská, ktorá o tvorbe Milana Sládka hovorí: „Dôležitú úlohu v mnohých divadelných predstaveniach Milana Sládka hrá špecifický pohyb tela, rúk, tváre. Tento pohyb, alebo skôr rytmus obrazových komponentov, dáva aj do svojich výtvarných diel. Expresívnych figurálnych námetov, ktoré úzko súvisia s kreativitou míma na scéne. Reč tváre a gesto rúk má svoje miesto v pozoruhodných statických ľudských telách, namaľovaných však expresívnou líniou štetca a kontrastom farieb. Oni sú nositeľmi duševných stavov, emócií, výrazu lásky a vášne.”


Výstava bude prierezom tvorby Milana Sládka v oblasti maľby a kresby a jej súčasťou bude i výstava vybraných masiek, kostýmov a bábok z jeho inscenácií. Bude to prvýkrát, čo Milan Sládek v takomto rozsahu predstaví slovenskému publiku svoje výtvarné umenie, ktoré je výrazne späté s jeho životom i prácou: „V osobnom živote maľovanie považujem za akúsi meditáciu, osobné vyjadrenie. Aj keď začínam abstraktne, vždy sa mi nakoniec v obraze presadí figúra, vždy ostávam pri figuratívnom maľovaní.  Súčasne si uvedomujem, že výtvarné umenie je neodlúčiteľnou súčasťou  pantomímy. Keď som na javisku sám, pripadám si ako socha v pohybe. Keď  inscenujem, portál javiska je v podstate rámom, v ktorom komponujem jednotlivé scény.“


Milan Sládek: Nepremýšľam nad mojím vekom, to skôr viac tí druhí premýšľajú


Milan Sládek sa v rámci festivalu pantomímy predstaví divadelnému publiku počas piatich večerov a to komornými predstaveniam, ktoré vznikli v ostatnom čase – ŽIVOT A SMRŤ KRÁĽA LEARA a MAGIC FOUR, ponúkne však aj performanciu  JAZZ, MAĽBA, PERFORMANCE, v ktorej spojí hudbu, maľbu a umenie pantomímy.

V rámci sprievodného programu sa diváci môžu tešiť na vystúpenie jeho bývalých študentov, dnes etablovaných umelcov, pod názvom VEČER SLOVENSKÝCH MÍMOV a na koncert Jochena Fassbendera, ktorý hrá na zaujímavých zvukových objektoch, ktoré si aj sám vyrába. Súčasťou programu bude aj komentovaná prehliadka výstavy 13. mája počas Noci múzeí a galérií.

Všetky predstavenia, performancia aj koncert budú v priestoroch Galérie Umelka a vstupenky na ne sú už v predaji na predpredaj.sk.

Program festivalu:

18. apríl: od 17:30 hod. BIG NAMES – ŽIVÉ SOCHY a od 18:00 hod. OTVORENIEVERNISÁŽ VÝSTAVY
Otváracie fanfáry: Trombitáši Štefánikovci

19.apríl a 20. apríl od 19:00 hod. ŽIVOT A SMRŤ KRÁĽA LEARA: spracovanie Shakespearovej hry od Hansgünthera Heymeho pre Milana Sládka. Hrajú: Andreas Kunz a Milan Sládek

22. apríl od 19:00 hod. VEČER SLOVENSKÝCH MÍMOV
Účinkujú bývalí študenti maestra Sládka, etablovaní umelci – mímovia a bábkoherci: Dušan Musil, Juraj Benčík, Miro Kasprzyk, Monika Haasová, Péter Cséri (HU), Vlado Kulíšek, Peter Vrťo

22. apríl a 27. apríl od 19:00 hod. MAGIC FOUR
Jochen Fassbender – Klangobjekte (zvukové objekty), Milan Sládek – pantomíma

26. apríl od 19:00 hod. KONCERT – JOCHEN FASSBENDER A JEHO ZVUKOVÉ OBJEKTY

2. máj od 19:00 hod. JAZZ, MAĽBA, PERFORMANCE
Sisa Michalidesová – jazz, Luka Brase – maľba, Milan Sládek – performance
Performancia pozostáva zo spoločného live paintingu veľkoplošnej maľby za hudobného sprievodu slovenskej hudobníčky Sisy Michalidesovej. Maľba bude vytváraná na zemi a sledovaná kamerou, následne premietaná na plátno, zakončená performanciou maestra Sládka.

Redakciu informovala Zuzana Šebestová. 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno