Svetoznámy mím Milan Sládek sa 23. februára 2023 dožíva okrúhlych 85. narodenín. Pri tejto príležitosti bude pripravená výstava Sládkových výtvarných diel a festival komorných pantomimických predstavení. Podujatie Milan Sládek – Mím sa bude konať v priestoroch GALÉRIE UMELKA v Bratislave v termíne od 18. apríla do 14. mája 2023.

Jedinečný mím Milan Sládek, ktorý svojim umením pohybu dokáže stvárniť celý svet a ten jeho herecké, režijné i výtvarné majstrovstvo a invenciu oceňuje už desiatky rokov, oslávi 23. februára 2023 svoje 85. narodeniny.
Stále aktívny profesor Milan Sládek nezvykne rekapitulovať, nepozerá sa naspäť, radšej vždy dopredu a jeho hnacím motorom je od prečítania si knižky Najväčší z Pierotov samotná pantomíma:
„Som pri tomto umení tvorcom, ale aj materiálom. A čo viac, pantomíma je bytostne spojená s mojou osobnosťou, mojou duchovnou konšteláciou a mojimi fyzickými danosťami. Je mojou životnou  filozofiou! Konfucius už pred viac ako 500 rokmi pred Kristom povedal niečo v zmysle:“ Viem, že sa to nedá, ale aj tak to musím realizovať!“  A to je celé tie roky mojim mottom.“


Okrúhle jubileum oslávi Milan Sládek  výstavou obrazov a festivalom pantomímy a to hneď v dvoch mestách, ktoré hrali v jeho živote obrovskú úlohu. V marci v Kolíne nad Rýnom, kde po emigrácii začal svoju zahraničnú kariéru a tešil sa nesmiernemu záujmu obecenstva aj podpore oficiálnych inštitúcií Nadácii Sporiteľne a Goetheho inštitútu. V meste, v ktorom založil festival Gaukler – festival pantomímy, ktorý bol magnetom pre mímov z celého sveta a súčasne v meste, ktoré je jeho druhým domovom.
Ale Milan Sládek nezabúda ani na Bratislavu, kde začínal a kde má stále množstvo fanúšikov a vďačných divákov, mesto, v ktorom založil, vybudoval a desať rokov viedol Divadlo Aréna.


“Milan Sládek je jeden z mála Slovákov, o ktorom možno hovoriť, že sa stal svetoznámym. Maestro Sládek má za sebou bohatú medzinárodnú kariéru, účinkoval v 55 krajinách sveta a dosiahol významné umelecké úspechy. V jeho úctyhodnom veku oplýva neuveriteľnou energiou. V skvelej forme predvedie počas šiestich večerov slovenskému publiku svoje ostatné pantomimické predstavenia, ktoré premiéroval v Nemecku a tiež zaujímavé performancie v medzinárodnej spolupráci a obsadení. Festival je obohatený o výstavu, ktorá bude prierezom jeho tvorby v oblasti maľby a kresby a jej súčasťou bude i výstava vybraných masiek, kostýmov a bábok z inscenácii maestra Sládkahovorí jeden z organizátorov podujatia Roberto Leca.

Bude to prvýkrát, čo Milan Sládek v takom rozsahu predstaví slovenskému publiku nielen svoj svet pantomímy, ale aj svoje výtvarné umenie, ktoré je výrazne späté s jeho životom i prácou:

„V osobnom živote maľovanie považujem za akúsi meditáciu, osobné vyjadrenie. Aj keď začínam abstraktne, vždy sa mi nakoniec v obraze presadí akási figúra, vždy ostávam pri figuratívnom maľovaní.  Súčasne si uvedomujem, že výtvarné umenie je neodlúčiteľnou súčasťou  pantomímy.
Keď som na javisku sám, pripadám si ako socha v pohybe. Keď  inscenujem, portál javiska je akýmsi rámom, v ktorom komponujem jednotlivé scény.
Na podujatie v Bratislave sa veľmi teším a s ľahkou nervozitou a napätím očakávam reakcie nielen bratislavského obecenstva. Veď v UMELKE budem môcť predstaviť časť môjho divadelného univerza.“


Kurátorkou výstavy  výtvarných diel Milana Sládka je PhDr. Dagmar Srnenská, PhD., výstava bude pre verejnosť otvorená v Galérii Umelka od 18. apríla do 14. mája 2023.
Vstupenky na predstavenia sú už v predaji na predpredaj.sk.

 

Program festivalu:

19.apríl a 20. apríl o 19:00 hod. ŽIVOT A SMRŤ KRÁĽA LEARA
Spracovanie Shakespearovej hry od Hansgünther Heyme pre Milana Sládka
Hrajú: Andreas Kunz a Milan Sládek

 1. apríl o 19:00 hod. VEČER SLOVENSKÝCH MÍMOV
  Účinkujú bývalí študenti maestra Sládka, etablovaní umelci – mímovia a bábkoherci:
  Dušan Musil, Juraj Benčík, Miro Kasprzyk, Monika Haasová, Péter Cséri (HU), Vlado Kulíšek, Peter Vrťo
 2. apríl a 27. apríl o 19:00 hod. MAGIC FOUR
  Jochen Fassbender – Klangobjekte (zvukové objekty), Milan Sládek – pantomíma
 3. apríl o 19:00 hod. KONCERT – JOCHEN FASSBENDER A JEHO ZVUKOVÉ OBJEKTY
 4. máj o 19:00 hod. JAZZ, MAĽBA, PERFORMANCE
  Sisa Michalidesová – jazz, Luka Brase – maľba, Milan Sládek – performance

Performancia pozostáva zo spoločného live paintingu veľkoplošnej maľby za hudobného sprievodu slovenskej hudobníčky Sisy Michalidesovej. Maľba bude vytváraná na zemi a sledovaná kamerou, následne premietaná na plátno, zakončená performanciou maestra Sládka.

Miesto konania:

SLOVENSKÁ VÝTVARNÁ ÚNIA / GALÉRIA UMELKA

Dostojevského rad č. 2, Bratislava

Trvanie výstavy a festivalu:

 1. apríl – 14. máj 2023

 

Zdroj: TS Zuzana Šebestová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno