Krstnými otcami Kňažkovej knihy budú: Ján Gordulič, Tomáš Hudák a Matej Adámy. Krst knihy S otvorenými očami je naplánovaný na 4. 12. 2019 na 17.00 hod. v Panta Rhei na Poštovej ul. v Bratislave.


Herec a bývalý politik v nej na 300 stranách ponúka príbeh svojho života, odpovede na otázky historikov z Ústavu pamäti národa (ÚPN) a autorské komentáre na politické dianie za ostatných sedem rokov. Autentické texty, ktoré čitateľov prevedú cez spoločenské míľniky Československa a Slovenska, ilustruje bohatý fotografický materiál z jeho hereckého, politického i súkromného života. Kniha vyšla v dňoch, keď si pripomíname 30. výročie Novembrovej revolúcie.
„Je dôležité, aby sme rozlišovali skutočnosti a ich interpretácie. Spomeniem zopár príkladov. Kedy a prečo sa začala Novembrová revolúcia? Možno ešte dôležitejšie je vecne a fakticky stanoviť, kedy sa vlastne skončila. Verejnosti sa často podsúva, že na námestiach sme si vyštrngali nezamestnanosť, kriminalitu, bezdomovcov… Nie, prosím. Vyštrngali sme si SLOBODNÉ VOĽBY. Odvtedy sme si slobodne zvolili 14 vlád a 8 premiérov. Svoje negatívne aj pozitívne reakcie treba adresovať im,” píše Milan Kňažko v úvode knihy. Ako priamy účastník mnohých prelomových udalostí – z novembra ´89, prvých slobodných volieb, rozdelenia Československa a podobne – nechce ignorovať prežívanie mnohých mýtov ako aj prepisovanie histórie.Základ knihy tvoria rozhovory historikov z ÚPN, doc. Ondreja Podolca, PhD. a Mgr. Petra Jašeka, PhD. s Milanom Kňažkom. Ich rozprávanie sa odvíjalo od spomienok na detstvo až po súčasnosť. Chronologicky je rozdelené do ôsmich kapitol:
1/DETSTVO A MLADOSŤ: VYSOKÉ ŠKOLY ŽIVOTA
2/ SLOBODNÝ HEREC V NESLOBODNEJ DOBE
3/ PAMÄTNÝ ROK 1989: AKO SOM SA DOSTAL NA „TRIBÚNU“
4/ HAVLOV PORADCA, MINISTER PRVEJ MEČIAROVEJ VLÁDY
5/ ROZDELENIE ŠTÁTU V PRIAMOM PRENOSE
6/ NAPOKON SME TEN MEČIARIZMUS PORAZILI
7/ MINISTROVANIE ZA DZURINDU A ODCHOD Z POLITIKY
8/ GENERÁLNY RIADITEĽ TELEVÍZIE A ZNOVU HEREC .
Deviatu kapitolu POZDRAV MILANOVI KŇAŽKOVI tvorí autorský text spisovateľa, prekladateľa a publicistu Ľubomíra Feldeka. Desiata kapitola AKO SOM TO VIDEL JA ponúka výber 45 autorských komentárov Milana Kňažka, ktoré publikoval v rokoch 2012 – 2019.
Krátkymi textami na zadnej obálke knihy prispeli aj: Emília Vášáryová, MUDr. Pavel Traubner, Michael Kocáb, Emil Horváth, Rudolf Sikora.
Kniha je bohatá na fotografický materiál, ktorý zaznamenáva všetky obdobia Milana Kňažka, jeho herecký, politický i súkromný život. Vzácne sú mnohé autentické zábery z prelomových spoločensko-politických udalostí, mimoriadnych stretnutí, nostalgický osobný archív Milana Kňažka z obdobia jeho detstva a fotodokumentácia, ktorá zaznamenáva jeho výrazné herecké postavy vo filmoch a divadlách.


O Milanovi Kňažkovi vyšli na Slovensku tri knihy: Kňažko/Demeš/Kňažko, Formovanie slovenskej diplomacie v rokoch 1990 až 1993 (Miroslav Mojžita, VEDA, 2005, 2019), Milan Kňažko: Hráč (Ľubica Krénová, Divadelný ústav Bratislava a Ikar, 2006), Nosím v sebe mnohé jazvy (Rozhovory s Jánom Štrasserom, Forza music, spol, s r.o., 2010).


TS: Zuzana Golianová – Barsdobrýchýr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno