Otec oslávi 75-ku a syn 50-ku. A tak si sochár Milan a maliar Marek Ormandík darovali jubilejnú spoločnú výstavu. Pod názvom FIGÚRA sa začne vernisážou 15. marca a potrvá do 24. apríla 2018 v Galérii v podkroví v Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.


Milan Ormandík predstaví výber z toho najlepšieho, čo celoživotne vytvoril v „kategórii“ komorné figurálne sochárstvo. Marek Ormandík uvedie aj nové diela z dosiaľ nevystaveného cyklu.


Témy máme často podobné, niekedy až identické,“ hovorí Marek Ormandík. Motívy oboch vychádzajú napríklad z biblických príbehov. Milan predstaví madony, anjelov, diablov či Salome v bronzových a terakotových sochách či Niobu a Chárona, inšpirovaných antickou mytológiou. Marek zas aj cyklus malieb Stôl, ktorý je parafrázou na Poslednú večeru, veľkú sériu Množina s dielami Svätí za dedinou a Zachráňte Ježiša či zmes z obrázkov z posledných rokov Mytobiblia s “prekrútenými pointami“.


Návštevníci budú môcť spoznať aj úplne nové diela zo série Loď alebo Nočná plavba, na ktorej autor stále pracuje. „Hovorí priamo o utečeneckej kríze. Moja predstava je, že nafukovací čln plný utečencov pristáva počas večerného kúpania na kremnickom kúpalisku… A pýta sa, ako sa k tom postavím(e),“ približuje Marek Ormandík.


V tvorbe dvoch autorov vidíme prirodzene rôzne prístupy k vyjadreniu vzťahu človeka a sveta. V prvom prípade ide o lyrickejší a v druhom o expresívnejší prístup,“ hovorí kurátor výstavy Ľudovít Petránsky. „Zástupcovia rôznych generácií s rôznym poznaním života a životom poznania, mnohotvárnosťou ich bytia a tvorby, polaritou videnia sveta, a tým aj logicky zdôvodnenou odlišnosťou výtvarného aparátu. A predsa s príbuznou ikonografiou diela, ktorej ústredným motívom je problematika existencie človeka. Autori svojim spôsobom vyjadrujú rôzne formy skúsenosti dialógu so svojou dobou. V obidvoch príbehoch však môžeme konštatovať, že je to pohľad formovaný v duchu humanistického posolstva,” uzatvára kurátor.

Milan  & Marek ORMANDÍK
FIGÚRA
Galéria v podkroví,
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici
15. 3. – 24. 4. 2018
Kurátor: Dr.h.c. prof. PhDr. Ľudovít Petránsky DrSc.
Odborná spolupráca: PaedDr. Dušan Jarina, Peter Kubaško, Galéria Múza

www.milanormandik.eu
www.marekormandik.eu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno