Michal Mesjar a Nadšení muzikanti predstavujú hudobný projekt

Už v novembri, pod hlavičkou občianskeho združenia Nadšení muzikanti, vyjde vôbec prvý hudobný CD projekt s názvom: Complete organ works – Domenico Zipoli. Je to však už šiesty hudobný projekt, ktorý dramaturgicky aj interpretačne zastrešil nadaný hudobník, organista a klavirista Michal Mesjar.

Ako každý projekt Michala Mesjara, aj tento vznikal precíznym výberom skladateľa, naštudovaním jeho tvorby, výberom interpretov.


Prvýkrát som na Zipoliho tvorbu narazil na výlete v Bruseli a fascinovalo ma, že dokážem zachytiť celý kompozičný život skladateľa na jednom CD. Druhá, oveľa dôležitejšia, fascinácia je jeho tvorba. Skladby sú melodické, nápadité a pokojné. Je jednoduchá a geniálna zároveň.“ Príprava celého projektu trvala dva roky: „Skladateľa Tomáša Rojčeka som oslovil už v roku 2018, aby pre tento projekt napísal skladbu,“ hovorí Michal.


Domenico Zipoli bol snáď jeden z najlepších a najuznávanejších talianskych barokových skladateľov. Jeho kompozícia prekračuje rámec doby, v ktorej žil a tvoril. Odkaz a prvky jeho tvorby nachádzame i vo veľkých symfóniách romantizmu. Zipoli však po sláve netúžil a v čase jeho najväčších úspechov sa uchýlil do kláštora, kde ho nikto nepoznal. Tam v skromných pomeroch strávil posledné roky svojho života.


Ako už sám názov napovedá, CD zachytáva kompletné organové dielo, ktoré na rozdiel od predchádzajúcich, ako jediné je zahrané na modernom ladení. V snahe dosiahnuť, čo najautentickejší zvuk, sa interpreti doteraz vždy snažili nahrať dobovú hudbu na dobových nástrojoch. Prečo sa Michal rozhodol inak, vysvetľuje: „Ak by Zipoli žil v 21. storočí, hral by na modernom ladení. Nie je potrebné mať na hlave parochňu, aby sme zachytili obsah jeho hudby. Aj vo vážnej hudbe môžeme byť inovatívni“.


Interpretačne sa projektu zúčastnili harfistka Katarzyna Zabielska, violončelistka Barbora Klapalová, huslistka Olívia Kriváňová, skladateľ Tomáš Rojček a na organe hrá Michal Mesjar.

„Výber interpretov je pre naše projekty zásadný. Hlavnou myšlienkou nášho občianskeho združenia je podporovať študentov hudby, mladých umelcov, skladateľov, ako aj rozvíjať umeleckú medzinárodnú spoluprácu. Tejto myšlienke sme verní a aj preto sa na tomto CD interpretačne podieľajú dve nadané študentky Olívia a Barbora, skladateľ Tomáš a  harfistka Katarzyna z Poľska. Spolupráca bola veľmi hektická a zároveň úžasná. Som rád, že som mohol spoznať týchto skvelých mladých ľudí,“ dodáva Michal.

Huslistka Olívia Kriváňová, foto z bukletu nového albumu

Okrem organovej tvorby Domenica Zipoliho, sa na CD nachádza aj  jediná Husľová sonáta A dur v podaní Olívie Kriváňovej, Barbory Klapalovej a Michala Mesjara. Špeciálne pre tento projekt Tomáš Rojček skomponoval originálnu, krásnu a hudobne zaujímavú kompozíciu na tému Zipoliho skladby Sarabanda s názvom Hommage Zipoli. Na harfe ju hrá hosťka z Krakowa, Katarzyna Zabielska, ktorá CD otvára a zároveň aj uzatvára.

Projekt vznikol  v spolupráci s nahrávacími štúdiami: Môlča records, s.r.o. Turová a B&B Records, Niepolomice, PL, CD vydané v berlínskom vydavateľstve primTON THOMAS HAMMER Label&Musikverlag,DE.

 

Zdroj: TS – Helena Heděncová, Nadšení muzikanti, občianske združenie

Zdroj foto: Môlča records, s.r.o. – foto Robo Bošeľa, ilustrácie: Nina Jančová, Patrik Molnár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno