Mesiac autorského čítania v Košiciach

Najväčší stredoeurópsky literárny festival za 31 dní sprostredkuje stretnutie so 62 súčasnými autormi pochádzajúcimi zo štyroch usporiadateľských krajín – Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a z hosťujúceho Rumunska.


Každý deň festivalu sa návštevníkom predstaví jeden autor z usporiadateľskej krajiny (SK, CZ, PL, UA) a jeden z hosťujúceho Rumunska. Vystúpenia autorov sú moderované a okrem autorského čítania ponúknu aj otvorenú besedu.


Čestnými hosťami dvadsiateho ročníka MAČu sú spisovatelia a spisovateľky z Rumunska. V našom spote organizátori symbolicky pracujú s faktom, že to bolo práve Rumunsko, ktoré sa ako posledné vymanilo spod komunistickej diktatúry, tohtoročný MAČ je tak i príspevkom k poohliadnutiu sa za tridsiatimi rokmi slobody. V decembri 1989 sa v Rumunsku stala symbolom ľudového povstania vlajka s vystrihnutým znakom s červenou hviezdou. Hrajú Simona Zmrzlá a Dominika Teleky, réžia Jiří Zykmund.


Na slávnostnom otvorení festivalu sa predstavil Adrian Cioroianu: Sic transit gloria – Rumunsko


Historik, novinár, esejista, politik, narodený v roku 1967 v Craiove. Vyštudoval históriu na Bukurešťskej univerzite, doktorát získal na Univerzite Laval v kanadskom Quebecu. Venuje se popularizácii histórie, spolu s Lucianom Boiou patria k najviditeľnejším demýtizátorom rumunských národných dejín. Pôsobí ako docent histórie na Bukurešťskej univerzite, je aktívny v politike: bol senátorom, europoslancom i ministrom zahraničných vecí, v súčasnosti stály delegát Rumunska pri UNESCO v Paríži. Na základe jeho populárneho televízneho programu Päť minút histórie vznikla dvojdielna kniha Cea mai frumoasă poveste (Najkrásnejší príbeh), napísal mnoho ďalších kníh, okrem iného Pe umerii lui Marx. O introducere în istoria comunismului românesc (Na ramenách Marxa. Úvod do dejín rumunského komunizmu). Hovorí: „História je jen príbeh, nič iné.”

Dnes o 18:00 je naplánované čítanie Petrom Yatsenkom z Českej republiky: Písanie jako „úsporný startup“ a o 19:00 – Rumunsko│Filip Florian: Kúzla a čary.

Zdroj text a video: Mesiac autorského čítania

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno