Koncertná pocta tvorbe a osobnosti československej hudby – Mira Žbirku, začala na konci septembra v Londýne a vyvrcholila dvoma vypredanými koncertami v „jeho“ mestách, a to 17. októbra v Bratislave a 21. októbra v Prahe.

Na oboch koncertoch vystúpili: Katarína Knechtová, Lukáš Adamec, Mirai Navrátil, Marta Jandová, Peter Nagy, skupina Slza, Jiří Macháček, Peter Bič Project, Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp, skupina Midi Lidi, Michal Hrůza, Martha, David Žbirka, Lenny, David Kraus, Adam Ďurica, Petr Ostrouchov, Albert Černý z kapely Lake Malawi, Ráchel Skleničková a producent Mekyho alb z Abbey Road, Rob Cass. V Bratislave zaujalo a veľmi potešilo vystúpenie kolegov zo skupiny Modus. Janko Lehotský zahral a zaspieval svoj „Veľký sen mora“ a Marika Gombitová za búrlivého potlesku zaspievala s Mekyho synom Davidom duet „Nespáľme to krásne v nás“. Zoznam účinkujúcich v bratislavskej NTC Aréne doplnili aj zástupkyne najmladšej generácie speváčok – Karin Ann a Tamara Kramar. Početnú zostavu spevákov a hudobníkov v Prahe posilnili aj Bára Basiková, Lenka Filipová, Jana Kirschner, Michal Malátný z kapely Chinaski a Dan Bárta, ktorý excelentným prevedením skladby „Mám rád“ pražský koncert zakončil.

Oba vypredané koncerty oživili Mekyho hity. Tie si v aj v novom prevedení od spevákov, ktorí sa koncertu nezištne zúčastnili, vyslúžili veľký potlesk a ovácie. Na pražskom koncerte si po živej verzii úspešného singlu „Nejsi sám“, Katka a producent albumu Posledné veci – David Žbirka, prevzali od zástupcov Universal Music zlatý vinyl za predaj albumu v Česku aj na Slovensku.


Medzi bratislavským a pražským koncertom sa v Národnom múzeu v Prahe otvorila výstava Miro Žbirka – Roky a dni, ktorá na dvadsiatich ôsmich paneloch zaznamenáva život a dielo úspešného speváka a skladateľa. Dobové dokumenty a artefakty zachytávajú jednotlivé obdobia tvorby veľkých hitov legendy a sú zoradené podľa kapitol knihy Honzu Vedrala: Miro Žbirka – Zblízka.

Významnou súčasťou výstavy je aj audiovizuálna prezentácia, ktorá v podobe Silent disco dáva možnosť priamo na výstave pozrieť a vypočuť si tvorbu Mira Žbirku. Výstava bude v historickej budove Národného múzea na Václavskom námestí v Prahe otvorená až do 1. januára 2023. Po tomto termíne sa presťahuje na Bratislavský hrad, kde bude sprístupnená do februára 2023.


„Chcela by som sa veľmi poďakovať všetkým, ktorí vystúpili a podieľali sa na Tribute koncertoch v Bratislave, Prahe, ale aj v Londýne. Veľká vďaka patrí aj tvorcom a realizátorom zaujímavej a netradične poňatej výstavy, ktorá vo mne, podobne ako koncerty, vyvolala množstvo príjemných spomienok. A samozrejme aj fanúšikom, ktorí vytvorili fantastickú atmosféru. Mekymu by sa určite páčilo, že má veľký plagát na budove Múzea na Václaváku a bude ho mať aj na Bratislavskom hrade,“ povedala o koncertoch a výstave Katka Žbirková.

V piatok 28. októbra si Katka pri príležitosti 104. výročia vzniku Československa na Pražskom hrade za Mekyho prebrala štátne vyznamenanie prezidenta Českej republiky in memoriam. V piatok 11. novembra 2022 dostane novú a pamätnú podobu už dobre známa „Mekyho lavička“ v parku na Račianskom námestí v Bratislave. Spolu s pomníkom na Olšanskom cintoríne v Prahe tak bude dôstojným miestom spomienok na hudobnú legendu.

Fanúšikovia si môžu Mira Žbirku pripomenúť aj v limitovanej edícií pamätných listov v podobe bankoviek Miro Žbirka 70 a v rámci projektu Legacy NFT uzrela svetlo sveta aj prvá oficiálna NFT kolekcia legendy Mira Žbirku. Pod názvom MIRO 70 sa skrýva nielen virtuálna kartička v limitovanom počte, ale aj rôzne výhody a zaujímavosti pre jeho držiteľov.

Zdroj: TS Universal Music
Zdroj foto: Tomáš Martínek, Jan Nožička

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno