Zažiť trnavskú Baziliku sv. Mikuláša a jej vzácne organy rozozvučané hudbou svetových majstrov, budú môcť návštevníci festivalu Trnavské organové dni. Svojím koncertom ho otvorí chorvátska organistka Tea Kulaš v nedeľu 31. júla. Počas nasledujúcich šiestich letných nedieľ sa v rámci programu predstavia medzinárodní umelci. Na záverečnom koncerte zaznie jedna z najslávnejších renesančných omšových kompozícií.

Úvodný koncert 27. ročníka medzinárodného festivalu sa uskutoční 31. júla o 20.00 h. v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Skladby J. S. Bacha či A. Vidakoviča zahrá mladá organistka Tea Kulaš z Chorvátska.


V medzinárodnej zostave umelcov, ktorí odohrajú svoje koncerty počas augustových a septembrových nedieľ, nebude chýbať zastúpenie Ukrajiny, Poľska, Španielska a Talianska.


Festival Trnavské organové dni je jedinečný tým, že umelci svoje skladby odohrajú na vzácnych historických organoch z roku 1783 a 1912, ktoré sa nachádzajú v interiéri gotickej Baziliky sv. Mikuláša,” hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Baziliku z prelomu 13. a 14. storočia si hostia festivalu budú môcť vychutnať tak, ako ju zažívali veriaci a poslucháči pred celými storočiami.

Druhý koncert, ktorý sa uskutoční 7. augusta, bude patriť Dmytrimu Morozovovi so speváčkou Olenou Shiryaevou z Charkova.


V auguste sa predstaví aj slovenský organista Martin Bako, ktorý zahrá romantickú hudbu jubilujúceho C. Francka, a hudobný súbor Cantores Bratislavensis prednesie vlastné improvizácie na liturgické skladby S. Šurina.

V rámci svojho slovenského turné na festivale vystúpi španielsky organista Juan Paradell-Solé, ktorý pôsobí vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Jeho koncert sa uskutoční v nedeľu 21. augusta,” hovorí organizátor festivalu Stanislav Šurin.

Som veľmi rád, že sa nám každoročne podarí pritiahnuť do Trnavy tie najväčšie hviezdy organovej hudby,“ hovorí Peter Cagala z Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave, ktorý je jedným zo spoluorganizátorov festivalu Trnavské organové dni.

Už tradične sa na podujatí predstaví aj Cirkevno-hudobný spolok pri Bazilike sv. Mikuláša, ktorý v súčasnosti vedie mladý taliansky dirigent Daniele Ruzzier. Tento rok sa spolu s ním ako sólista predstaví poľský organista a organár Jerzy Kukla v nedeľu 28. augusta.

Prvý septembrový víkend bude patriť symfonickému repertoáru talianskeho organistu Fabia Macera a záverečný koncert bude dialógom vokálneho súboru s organom a barokovými husľami. „V podaní Voci allegre zaznie jedna z najslávnejších renesančných omšových kompozícií Missa Papae Marcelli od G. P. da Palestrina,” dodáva Stanislav Šurin.  

Záverečným vystúpením bude inštrumentálna hudba z obdobia 17. a 18. storočia v podaní huslistu Miloša Valenta a organistu Stanislava Šurina.

Začiatok koncertov je naplánovaný vždy o 20.00 h. a predaj vstupeniek sa uskutoční na mieste 30 minút pred koncertom. Cena vstupného je 7 €/na osobu, dôchodcovia a študenti 4 €, ZŤP 1 €.

Zdroj: TS Mediacentral – Natália Kostrošová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno