Vysoká škola múzických umení v Bratislave bude v dňoch 6. – 12. septembra 2024 organizovať tretí ročník významného a jedinečného umeleckého podujatia – Medzinárodnú violončelovú súťaž na Vysokej škole múzických umení 2024. Súťaž nadväzuje na Medzinárodnú flautovú súťaž na VŠMU v Bratislave v roku 2023 a na husľovú súťaž v roku 2022, ktoré úspešne predstavili novú platformu medzinárodných interpretačných súťaží na VŠMU v Bratislave.
Cieľom medzinárodných súťaží na VŠMU je vyhľadávanie a podpora mladých talentovaných osobností z celého sveta. Na violončelovú súťaž v roku 2024 sa v dvoch vekových kategóriách prihlásilo spolu 115 súťažiacich z 25 krajín sveta: Poľsko, Slovensko, Taiwan, Španielsko, Nemecko, Čína, Rakúsko, Česko, Švajčiarsko, Taliansko, Maďarsko, Japonsko, Dánsko, Estónsko, Južná Kórea, USA, Peruánska republika, Spojené kráľovstvo, Arménsko, Belgicko, Francúzsko, Rusko, Chorvátsko, Nórsko a Ukrajina.
Prvé a druhé kolo súťaže obidvoch kategórií sa uskutoční v Koncertnej sieni DVORANA na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave (Zochova 1) v termíne 6. – 11. septembra 2024. Vyvrcholením súťaže bude finálové tretie kolo súťaže v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou Konstantina Ilievskeho a vyhlásenie výsledkov súťaže. Uskutoční sa vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu (Mýtna 1) 12. septembra o 18.00.
Na finálovom koncerte súťaže sa predstavia traja finalisti súťaže s koncertným programom pre violončelo a orchester. Výkony súťažiacich bude hodnotiť medzinárodná porota v zložení: Predseda poroty: Jozef Podhoranský (SR) Členovia poroty: Georg Baich (AT), Stanislaw Firlej (PL), Jiří Hanousek (CZ), Ľudovít Kanta (SK/JP), Michal Kaňka (CZ), Czaba Onczay (HU). Okrem súťažných vystúpení bude pre návštevníkov, súťažiacich aj pre študentov pripravený sprievodný masterclass Georga Baicha, ktorý sa uskutoční 12. 9. od 9.00 v Koncertnej sieni DVORANA na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.
„Vysoká škola múzických umení sa rozhodla vstúpiť na pôdu rešpektovaných medzinárodných interpretačných súťaží, pričom prvú príležitosť dostali huslisti v roku 2022 a druhú flautisti v minulom roku. Oboch súťaží sa zúčastnili desiatky prihlásených mladých umelcov nielen z Európy a súťaž sa tak dostala do naozaj širokého medzinárodného kontextu. S rovnako veľkými očakávaniami aj s náročnými požiadavkami vstupuje VŠMU do ďalšieho ročníka medzinárodnej interpretačnej súťaže.
Ide o jedinečný a mladými umelcami veľmi vy hľadávaný typ podujatia, ktoré bude prínosné nielen pre mladých, výnimočne talentovaných interpretov z celého sveta, ale je to aj mimoriadne efektívna príležitosť pre propagáciu slovenskej kultúry a nášho umeleckého školstva smerom do zahraničia. Hlavné mesto Slovenska Bratislava sa tak na týždeň stane dejiskom svetovej violončelovej súťaže a miestom stretnutia talentov z celého sveta. Naším cieľom je aj poukázať na význam umenia a kultúry ako dôležitej súčasti kultúrno-spoločenského života,“ vyjadril sa k podujatiu rektor Vysokej školy múzických umení prof. PhDr. Martin Šmatlák.
„Súťaž takéhoto formátu môže byť krokom či priam odrazovým mostíkom k ďalšiemu umeleckému a profesionálnemu rastu mladých interpretov. Pre lokálnu komunitu vytvára inšpiratívne prostredie prinášaním špičkových interpretačných výkonov a hodnotných umeleckých zážitkov. Formát viackolovej multiodborovej interpretačnej súťaže s najvyššími umeleckými kritériami v našom domácom priestore dlhodobo absentoval. V medzinárodnom kontexte sa takýto typ podujatia koncentruje spravidla okolo významných vzdelávacích umeleckých inštitúcií – konzervatórií a vysokých umeleckých škôl, univerzít.
Vysoká škola múzických umení má ako najväčšia umelecká škola v SR ideálne podmienky na vytvorenie aj na dlhodobý rozvoj takéhoto typu podujatia. Pokračujúcou ambíciou Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU je vytvorenie formátu každoročných medzinárodných súťaží v 5–ročnom cykle rotovania da nej špecializácie – v súlade s platným štatútom súťaže. V zmysle podpory a propagácie domácej tvorby je plánovaná aj súťažná cena za najlepšiu interpretáciu slovenskej skladby,“ doplnila dekanka Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU prof. Mgr. art. Irina Čierniková, ArtD.
Dôležitou cieľovou skupinou finálového koncertu sú žiaci a pedagógovia konzervatórií, ZUŠ a iných umeleckých škôl, miestna odborná verejnosť, obyvatelia Bratislavy a okolia.
VSTUP NA VŠETKY PODUJATIA SÚŤAŽE JE VOĽNÝ BEZPLATNÁ REZERVÁCIA NA FINÁLOVÝ KONCERT cez sieť goout.net je možná tu: https://bit.ly/Finalovykoncertvioloncelovejsutaze Podrobnejšie informácie o súťaži nájdete na stránke VŠMU tu: https://www.vsmu.sk/htf/medzinarodna-violoncelova-sutaz-2024/
Zdroj: redakciu informovala Mária Schmitzerová, referentka kancelárie prorektorov VŠMU