V priestoroch divadla Ticho a spol sa 19. januára o 17:00 uskutoční vernisáž výstavy Za dedinou fotografa Mateja Patku. Vernisáž bude spojená s premietaním krátkeho dokumentu Radikálne ľudské turné.


Výstava „Za dedinou“ zachytáva živelnú dušu a krásu ľudí žijúcich v osadách na východe Slovenska. Kolekcia fotografií vznikla v roku 2018 počas turné punkovej kapely Rozpor a bubnového samba bandu Batucada Bomba v štyroch rôznych osadách, ktorými sú Nižný Tvarožec, Moldava nad Bodvou, Chminiansjke Jakubovany a Lenartov.

Séria koncertov „Radikálne ľudské turné“ sa stala aj laureátom ocenenia RomaSpirit 2019 v kategórii čin roka vďaka tomu, že, poukázala na chudobu v najnižších sociálnych vrstvách a s tým súvisiace predsudky, rasizmus a nacionalizmus.


Biedne podmienky pre život sa pretkávajú pohostinnosťou a dobrou náladou. Ženy vidíme handrou čistiť podlahu, starať sa o deti, klebetiť na priedomku. Mladí muži postávajú a čosi si šepkajú. Chichúňajú sa.
Nachádzame tu aj skúšobňu kde sa razom ocitáme na koncerte domácich s našimi. Všetko je plné emócií. Bubnovačky naprieč osadami pomedzi domy strhnú aj tých najväčších „drsňákov“.


Autor Matej Patka sa venuje dokumentárnej fotografii, no v jeho tvorbe nájdete aj motív prírody a mesta. Hoci fotografiu neštudoval, má za sebou úspechy v tlači, internetových denníkoch a tiež niekoľko výstav. Fotoaparát je jeho dennodenným spoločníkom takže ho možno aj dnes stretnete ako niekde ostrí…

Ticho a spol. v roku 2020 venuje galerijný priestor sérii výstav upriamujúcich pozornosť na marginalizované spoločenské témy a komunity.

Aktivity komorného kultúrneho centra Ticho a spol. z verejných zdrojov podporili:
Fond na podporu umenia
Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život
Staré Mesto – srdce Bratislavy

Zdroj text a foto: Ticho a spol

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno