Ministerka kultúry odvoláva Drličku z funkcie generálneho riaditeľa SND. Som sklamaná z toho, že ako reprezentant SND, a v tej chvíli aj reprezentant našej krajiny v zahraničí, Matej Drlička zlyhal. Svoju funkciu zvládol ako manažér, nie však ako verejný funkcionár zodpovedný za svoje výroky. Odvolávam pána Drličku z funkcie generálneho riaditeľa SND k 1. novembru,“ vyjadrila sa ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Portál mojakultura.sk vás informoval o udalostiach, ktoré pohoršili verejnosť, aj politickú scénu, na základe ktorých generálny riaditeľ SND Matej Drlička uverejnil ospravedlnenie a ponúkol ministerke kultúry SR Natálii Milanovej demisiu.


 

Dnes MK SR uverejnilo nasledujúce stanovisko, publikujeme ho v plnom znení:


Matej Drlička bol vybraný za riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) v transparentnom výberovom konaní, pričom spomedzi kandidátov získal najviac hlasov odborníkov a odborníčok. Očakávania odbornej i laickej verejnosti, ako aj samotnej ministerky kultúry boli na základe ním prezentovaného projektu rozvoja a riadenia SND veľké. Ministerka Milanová sa už pri menovaní Mateja Drličku vyjadrila, že bude pozorne sledovať jeho kroky v tejto funkcii.


Konkurz Mateja Drličku. Zdroj: printscreen MKSR

Pre neľahkú finančnú situáciu v SND ministerka kultúry poverila nového generálneho riaditeľa zostavením ozdravného plánu a jeho implementáciou. V spolupráci s MK SR sa podarilo naštartovať postupné riešenie zlej situácie divadla. Posun SND do stabilnejšieho stavu však nemôže byť jediným hodnotiacim kritériom človeka v takej vysokej funkcii ako je generálny riaditeľ. Spolu s touto funkciou prirodzene prichádza tiež zodpovednosť za konanie a verejné vystupovanie.


Ministerka kultúry Natália Milanová sa k tejto udalosti vyjadrila nasledovne: „Vyjadrenia pána Drličku na diskusii v Budapešti pohoršili časť spoločnosti. V týchto obzvlášť náročných dňoch poznačených vraždou v Bratislave sa Matej Drlička vyjadril za hranicou slušného správania a kultúrnosti, ktorú má umenie a jeho predstavitelia do spoločnosti prinášať.“

„Ako ministerka kultúry som vždy odsudzovala akúkoľvek nenávistnú komunikáciu. Verím, že práve rešpektujúcou komunikáciou vieme spoločnosť kultivovať a vzájomne scitlivovať. Som sklamaná z toho, že ako reprezentant SND, a v tej chvíli aj reprezentant našej krajiny v zahraničí, Matej Drlička zlyhal. Svoju funkciu zvládol ako manažér, nie však ako verejný funkcionár zodpovedný za svoje výroky. Odvolávam pána Drličku z funkcie generálneho riaditeľa SND k 1. novembru. Ďakujem mu za prácu, ktorú odviedol počas svojho pôsobenia v Slovenskom národnom divadle,“ povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

Zároveň informovala o ďalších krokoch, ktoré budú nasledovať v súvislosti s aktuálnou situáciou v SND: „V najbližších dňoch poverím riadením divadla dočasného riaditeľa či riaditeľku, aby bola udržaná stabilita a nebol narušený chod divadla. Následne spustíme nový proces výberového konania na obsadenie tejto funkcie.“

 

Zdroj: MK SR

Zdroj foto: MK SR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno