Martin Kasík uvedie Musorgského Obrázky z výstavy

Záverečný utorkový klavírny recitál v aktuálnej koncertnej sezóne, 14. 6. 2022, bude patriť českému klaviristovi Martinovi Kasíkovi. Kritika oceňuje Martina Kasíka za jeho tvorivý, poetický prístup k interpretácii, ktorý zachytáva náladu okamihu, duchovný presah a mimoriadnu bohatosť a premenlivosť nálad. Jeho nahrávky pre spoločnosti Supraphon a Arco Diva získali najvyššie ocenenia v časopisoch Gramophone, Repertoire a Harmonie. Program koncertu interpret zostavil z diel Ludwiga van Beethovena a  Modesta Petroviča Musorgského. Koncert sa začne v Malej sále Slovenskej filharmónie o 19.00.

V prvej polovici koncertu budú znieť dve Beethovenove Sonáty Sonáta pre klavír č.  7 D dur, op. 10 č. 3 z roku 1798, ktorá  je poslednou z trojice sonát venovaných grófke Anne Margaréte von Browneovej, manželke skladateľovho mecenáša Johanna Georga von Browne-Camus a Sonáta pre klavír č. 14 cis mol, op. .27 č. 2 Quasi una fantasia.


V druhej polovici koncertu Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského. Patria k najznámejším dielam klasickej hudby vôbec, a to nielen v originálnej verzii pre klavír, ale i v orchestrálnej inštrumentácii Mauricea Ravela. Musorgskij dielo napísal pod dojmom posmrtnej výstavy Viktora Alexandroviča Hartmana, ruského maliara, architekta a skladateľovho priateľa. Cyklus zahŕňa desať výrazovo kontrastných skladieb, ktoré sú popretkávané niekoľkými intermezzami – „Promenádami“.


MARTIN KASÍK


patrí k najvýraznejším osobnostiam českej hudobnej scény. Kritika i  verejnosť oceňuje jeho tvorivý a  poetický prístup k interpretácii, ktorým zachytáva náladu okamihu, duchovný presah a mimoriadnu bohatosť a premenlivosť nálad. Vyštudoval Janáčkove konzervatórium v  Ostrave v  triede Moniky Tugendliebovej a pražskú AMU v triede Ivana Klánskeho. Svoje hudobné obzory si rozšíril na majstrovských kurzoch u  Lazara Bermana, Garricka Ohlssona, Christiana Zachariasa a Paula Baduru-Skodu. Víťazstvá na súťažiach Pražská Jar (1998) a  Young Concert  Artists v New Yorku (1999) mu otvorili cestu na svetové pódia – Carnegie Hall, sála Berlínskej filharmónie, Wigmore Hall, Tonhalle Zürich, Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia hall Helsinki, Auditorio de Barcelona, Suntory Hall Tokio, Kennedy Center Washington a i.  Pod taktovkou významných dirigentov (Pinchas Zukerman, Marin Alsop, Yakov Kreizberg, Ingo Metzmacher, Serge Baudo, Ken-Ichiro Kobayashi, Libor Pešek, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil) vystúpil s Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, New York Chamber Philharmonic, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Helsinki Philharmonic, Singapore Philharmonic. Pravidelne spolupracuje aj s Českou filharmóniou a Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK, s ktorým absolvoval koncertné turné po Japonsku a USA. Martin Kasík sa okrem svojej koncertnej činnosti venuje pedagogickej práci na AMU v Prahe a Pražskom Konzervatóriu. Zároveň je umeleckým riaditeľom Chopinového festivalu v Mariánskych Lázňach. Jeho nahrávky pre spoločnosti Supraphon a Arco Diva získali najvyššie ocenenia v časopisoch Gramophone, Repertoire a Harmonie.


Slovenská filharmónia podporuje zbierku Slovenského Červeného kríža na humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny. Prispieť môžete na číslo účtu: SK65 0200 0000 0000 0066 5555, variabilný symbol: 2402, prosíme, do poznámky uviesť: SF

 

Zdroj: Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno