Prvé marcové premiéry sa budú niesť v duchu spomienok na minulosť vo filmoch Hotel Chelsea a Creed III, ale zabaviť sa nás pokúsi napríklad dobrodružná francúzska komédia Jack Mimoun a tajomný ostrov. Všetky nižšie spomenuté filmy majú v slovenských kinách premiéru 2. marca 2023.

Blízko (Close)


Cenami ovenčený film režiséra Lukasa Dhonta rozpráva príbeh dvoch trinásťročných chlapcov, najlepších kamarátov, ktorí si vo dvojici vybudovali medzi sebou vzťah na pomedzí kamarátstva a lásky. Ani im, ani ich rodičom sa na tom nezdá nič čudné, až kým chlapcov na novej škole nezačnú konfrontovať ich spolužiaci. Do sveta filmu a umenia ako takého prúdi stále viac príkladov blízkosti medzi ľuďmi, ktoré nie sú ohraničené klasickým ponímaním vzťahov. Preto aj vo filme Blízko môžeme vnímať jemný odtieň zaujímavej náklonnosti, ktorú hrdinovia nevedia vysvetliť, ale cítia ju intenzívne. Ako chlapcov poznačí šikana a nepochopenie okolia uvidíte v kinách 2. marca. Snímka bola na minuloročnom festivale v Cannes ocenená cenou Grand Prix. 


(3. marca – Bratislava, Kino Film Europe – 19:15)

Hotel Chelsea (Dreaming Walls: Hotel Chelsea)


Slávny hotel Chelsea v New Yorku hostil od roku 1884 najznámejšie osobnosti nedávnej histórie. Od spisovateľov Marka Twaina, Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga cez filmárov Stanleyho Kubricka, Miloša Formana, Dennisa Hoppera až po speváčky Patti Smith, Édith Piaf či Madonnu a hudobníkov Alicea Coopera, Jimiho Hendrixa a mnohých ďalších. Títo všetci navštevovali slávny hotel až do jeho rekonštrukcie v roku 2011. Aj počas nej však v útrobách starého hotela ostalo pár stálych obyvateľov. Dokumentárny film dvojice režisérok Amélie van Elmbt a Mayi Duverdier odhaľuje zvláštne indivíduá, starých umelcov a bláznov, ktorí zostali v hoteli ako duchovia pripomínajúci staré časy, niekdajšiu slávu miesta a jeho špecifickú atmosféru, ktorá čoskoro zanikne s novootvoreným luxusným hotelom.

(2. marca – Bratislava, Kino Mladosť – 18:00)

Creed III

Hviezda Donnie Creed (Michael B. Jordan) sa vracia do ringu po tretí raz. Tentokrát však bude musieť zápasiť nie len o svoju budúcnosť, ale najmä so svojou minulosťou. Po osemnástich rokoch sa z väzenia dostáva na slobodu jeho kamarát z detstva Damian Anderson (Jonathan Majors), ktorý chce dokázať, že je v ringu najlepší. Michael B. Jordan si tentoraz sadol aj na režisérsku stoličku. Sylvester Stallone mu už nepomáhal ako spoluautor, ani ako starý tréner, niekdajší slávny boxer Rocky Balboa. Pokračovanie boxerskej histórie započatej ešte v roku 1976 je tak v nových rukách a uvidíme, kam ju Creed III nasmeruje.

(V sieti kín Cinemax a Cinema City)

Jack Mimoun a tajomný ostrovJack Mimoun et les secrets de Val Verde

Malik Bentalha je francúzsky herec a komik a na blížiacej sa komédii Jack Mimoun a tajomný ostrov sa podpísal nie len ako hlavný herecký predstaviteľ, ale aj ako scenárista a režisér. Snímka nakrútená v Thajsku je paródiou na dobrodružstvá Indiana Jonesa či Lary Croft. Chýbať v nej nebude džungľa, spráchnivený visutý most ani smrtiace nástrahy v prastarých chrámoch a jaskyniach. To všetko obalené do francúzskeho humoru. Slávny Jack Mimoun sa chystá na ďalšie dobrodružstvo a ukáže sa, či je skutočne tak odvážny, ako o sebe hovorí.

(V sieti kín Cinemax a Cinema City)

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno