Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band v tomto roku oslavuje 20. výročie svojej existencie. Koncom mája sa predstaví toto medzinárodné zoskupenie hudobníkov s novými kompozíciami na dvoch koncertoch v Prievidzi a v Bratislave. Na koncerte zaznejú kompozície z posledného 2-CD Room#555, ako aj nové kompozície Matúša Jakabčica. Autorsky sa na programe podieľajú aj členovia orchestra Michal Motýľ, Luboš Šrámek a Erik Rothenstein.

Po prvýkrát big band vystúpil v roku 2004 na Československom jazzovom festivale v Přerove. Počas uplynulých 20tich rokov účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku. Koncertoval aj v Srbsku a v Rakúsku. Spolupráca s rakúskym rozhlasom ORF spolu s popredným rakúskym saxofonistom Harry Sokalom vyústila v niekoľko nahrávok; nahrávka koncertu v ORF Radiokulturhaus vyšla na CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal – Live“ vo vydavateľstve ORF. Na CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“, ktoré vyšlo v rámci edície „Jazz na Hradě“, je zachytený záznam koncertu na  Pražskom hrade, ktorého usporiadateľom bol vtedajší český prezident Václav Klaus. Na CD vyšiel aj záznam Novoročného koncertu Volksbank 2009 na ktorom účinkoval Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band aj so sólistami Sigi Finkelom a Bercom Baloghom. V roku 2022, po takmer 14tich rokoch, vyšlo nové 2-CD big  bandu s názvom Room#555. Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band  sa s týmto 2-CD stal víťazom Radio Head Awards 2022 v kategórii Jazzová hudba a víťazom Esprit – ceny za najlepší jazzový album roka 2022.


Foto: Jena Šimková

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band


30.05.2024 o 20 00 hod. námestie Slobody, pódium pri Café Merlo, Prievidza, koncert v rámci 14. ročníka festivalu Fúzie


31.05.2024 o 18 00 hod. Hviezdoslavovo námestie, Bratislava


Drevené dychy: Marek Kotača (as,ss,cl), Martin Uherek (ts,cl), Peter Dobai (ts,ss), Erik Rothenstein (bs, cl)

Trúbky a krídlovky: Ádám Gráf, Rastislav Suchan, Lukáš Oravec

Trombóny: Branislav Belorid, Jozef Vörös, Michal Motýľ (basový trombón)

Rytmika: Ľuboš Šrámek (klavír), Matúš Jakabčic (gitara), Juraj Griglák (kontrabas), Marián Ševčík (bicie)

Foto: Jena Šimková

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti; v ostatných rokoch je stálym členom orchestra aj Ádám Gráf na poste 1. trúbky, dlhoročný kmeňový člen Modern Art Orchestra z Budapešti. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem M.Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein).

Niekoľkoročná Jakabčicova spolupráca s Harry Sokalom vyústila aj do spoločnej suity pre big band a sólo tenor/soprán saxofón.  Orchester má v  repertoári aj Ellingtonovu/Strayhornovu „The Nutcracker Suite“ – Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika.

 

Na spomínanom novom 2-CD Room#555 sa okrem skladieb Matúša Jakabčica nachádzajú aj skladby Ľuboša Šrámeka, Michala Motýľa a Erika Rothensteina, ako aj Jakabčicom upravená skladba z kmeňového repertoáru Petra Lipu. 2-CD zároveň dáva priestor aj všetkým sólistom orchestra.

Na koncerte zaznejú kompozície z  oceneného 2-CD, ako aj nové kompozície Matúša Jakabčica.

 

Zdroj: redakciu informoval Erik Rothenstein

Foto: Jena Šimková, titulná foto: Rudolf Baranovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno