Leto v parku v Košiciach

Areál Kasární/Kulturparku bude počas letných mesiacov už po jedenásty raz žiť multižánrovým festivalom Leto v parku.


Na pódiách sa pod holým nebom budú striedať umelci, ktorí spríjemnia večery pestrou ponukou programov rôznych žánrov. Obľúbené podujatie sa začne 21. júla a potrvá do 11. augusta 2019.


Ako už býva zvykom, K13 – Košické kultúrne centrá postavili dramaturgiu festivalu tak, aby vytvorili letnú pohodu pre čo najširší okruh návštevníkov. Na svoje si určite prídu priaznivci hudby, divákov rozveselia standupisti, deti sa zabavia pri divadelných predstaveniach a pripravené sú aj cvičenia jogy a cestovateľské kino s Filipom Jánošíkom India.


Pobyt v areáli parku poskytne počas leta oddych, zábavu a nové zážitky zo stretnutí s obľúbenými kapelami. Pravú letnú atmosféru vytvorí hudobný maratón, v ktorom si budú pomyselne podávať mikrofón rôznorodé skupiny a v jeden večer budete môcť zažiť aj po tri koncerty žánrovo blízkych hudobných formácií a naladiť sa na štýl, ktorý je vám blízky. Pripraviť sa môžete na veľkú nálož dobrej hudby.


Letný festival otvorí KATKA KOŠČOVÁ a bratia GEIŠBERGOVCI (21. 7.). Pred koncertom sa budú pesničkár, multiinštrumentalista, dramaturg a skladateľ Martin Geišberg a klavirista a skladateľ Daniel Špiner venovať na hudobnom workshope deťom.

Trochu rocku a trochu folklóru v jednom predvedú FILIP LEHOTSKÝ allias Filip Jánošík a hotoví umelci (25. 7.) s projektom, v ktorom sa prelína moderná hudba s ľudovou a punkovými textami. Kontrovať im bude hudobná skupina DRUŽINA, hrajúca príjemne a citlivo spracovaný slovenský folklór, výborne zapadajúci do definície ethnobeat. Ich koncerty sú plné energie a krásnych melódií slovenských ľudových piesní. Slovenským folklórom s prvkami folku, rocku a vplyvov world music sa inšpiruje aj prešovská kapela HRDZA, ktorá hrá autorské piesne Slavomíra Gibartiho.

V nasledujúci večer (26. 7.) priaznivcom rocku ulahodí trojica kapiel. Z Banskej Bystrice príde do Košíc ROCK REUNION, ktorý sa na Slovensku preslávil hlavne singlami Dokonalá (Hej prdel) a Denník. Mladá kapela je zameraná prevažne na vlastnú tvorbu hudby, obsahujúcu prvky punk rocku, moderného rocku a rôznych variácií rockovej hudby. Podobnú príchuť bude mať „káva“ od skupiny INÉ KAFE. Najväčší úspech dosiahla albumami Čumil, Je tu niekto?, Príbeh či Bez udania dôvodu. Po štvorročnej prestávke oznámila comeback a funguje do súčasnosti. Rockový večer uzavrie skupina ZOČI VOČI z Nitry. Aj keď spočiatku ich repertoár tvorili prevzaté piesne, v súčasnosti stavajú na vlastnej tvorbe.

Atmosféru leta navodí v auguste speváčka a skladateľka ZUZANA MIKULCOVÁ (2. 8.) so svojim bandom. Jej piesne sú fúziou rôznych hudobných štýlov, ale všetky spája jej výpoveď v textoch, ktoré píše v slovenčine. Na domácej pôde si zahrá aj košická kapela CHA BUD!, ktorá sa do povedomia dostala po súťaži Nové tváre slovenského jazzu, kde získala cenu za kolektívny výkon a hráč na klávesové nástroje Matej Lazár cenu za kompozíciu. Čerešničkou na jazzovej festivalovej torte bude nepochybne hudobný bard PETER LIPA, ktorý patrí medzi významné európske osobnosti džezu. V jeho repertoári môžeme nájsť tradicional, swing, moderný džez, latinskoamerický džez, džezový šansón, spirituál, funk, ale aj rock a popové vplyvy.

O niekoľko dní neskôr festival preladí na iný hudobný štýl. Do parku príde slovenská indie-rocková kapela DIEGO, ktorá naposledy prišla s albumom Et in Arcadia Diego (8. 8.). Okrem toho má na svojom konte ešte dva albumy Diego, za ktorý získala prestížnu cenu Radio_Head Awards za album roka a Pariphenes. Publiku sa predstaví aj slovenská alternativno-rocková hudobná skupina BAD KARMA BOY, ktorá sa žánrovo pohybuje na rozmedzí indie popu, indie rocku, psychedelického popu a do istej miery i folku. Piesne skladá v slovenčine. Na festivale vystúpi aj známa rocková skupina KORBEN DALLAS, ktorá svojou hudbou prekračuje hranice nezávislej scény. Ich šiesty album Bazén vyšiel v tomto roku.

O posledný hudobný večer (10. 8.) sa postarajú tri formácie, hrajúce židovskú hudbu. MOJŠE BAND interpretuje predovšetkým hudbu stredoeurópskeho regiónu. Prináša obraz o štýle židovského umenia, známeho tiež ako luftmenschu. ktorý bol vyhľadávaným špecifickým žánrom ľahkej zábavy. KASCHAUER KLEZMER BAND sa zameriava na klezmerovú hudbu presiaknutú folklórnymi hudobnými tradíciami východnej Európy, Balkánu, slovenského a rómskeho folklóru, obohatenú prvkami klasickej a modernej hudby. Podmanivo namiešaný kokteil zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby , slovenského a cigánskeho folklóru s originálnou esenciou súčasných štýlov ako jazz, rock, reggae a latino ponúkne zoskupenie PREßBURGER KLEZMER BAND.

Leto v parku bude veselé aj vďaka standupistom (28. 7.). O zábavu sa postarajú MICHAEL SZATMÁRY, TOMÁŠ HUDÁK, SAMO TRNKA a DANO ČISTÝ, ktorí budú chrliť gagy ako im prídu na jazyk. Leto prinesie ešte tri unplugged koncerty (23. 7., 30. 7. a 6. 8.). Vojenskú históriu areálu priblížia Potulky mestom Košice na tému Kulturpark ako ho nepoznáte (2., 3. a 4. 8.). Cestovateľský večer bude patriť Filipovi Jánošíkovi, ktorý porozpráva o svojej ceste po Indii (24. 7.). Najmenší diváci si pozrú predstavenia Divadla na hojdačke Tdpaslík (28. 7.), Divadlo SpozaVoza odhalí Tajomstvo oceánu a zahrá aj hru Tesla a priatelia (1. 8.), Cililing poteší detského diváka predstavením Čarovná muzika (4. 8.) a Babadlo vyberie zo svojho repertoáru inscenáciu Ako sova líške bájky čítala (11. 8.).

Zdroj: k13.sk
Zdroj video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno