V piatok 30. júna vydalo vydavateľstvo Artforum dielo jednej z najvýraznejších osobností súčasnej nemeckej literatúry – spisovateľky Judith Hermann. Zbierka poviedok Letný dom, neskôr vychádza v slovenčine po prvý raz. „Od prvého vydania knihy v Nemecku tento rok uplynie 25 rokov a som veľmi rád, že k zástupu fanúšikov Letného domu z celého sveta sa budú môcť pridať aj slovenskí čitatelia,“ hovorí Vladimír Michal z vydavateľstva Artforum.

Deväť poviedok, ktoré v roku 1998 vydalo nemecké vydavateľstvo S. Fischer Collection, zarezonovalo zásadným spôsobom najprv v Nemecku. Kritici sa predbiehali v superlatívoch: Marcel Reich-Ranicki predpovedal mladej autorke ohromný úspech, Hellmuth Karasek hovoril o „hlase novej generácie“.


Judith Hermann sa od vydania svojho debutu preslávila na celom svete a dnes patrí s 1,5 milióna predaných kníh medzi najčítanejšie autorky súčasnej nemeckej literatúry.


Sloboda debutantky

Muž, ktorý dúfa, že nájde pokoj v nákupe letného domu pri Berlíne. Mladé dievča chytené v pavučine rodinných tajomstiev sa konečne oslobodí. Vnučka sa snaží dopriať duchovi svojej prastarej matky odpočinok. Úspešný umelec nadviaže nepochopiteľný vzťah s čudným, zlovestným dievčaťom.


„Pri písaní tejto knihy som mala veľkú slobodu, nevedela som nič o čitateľoch, kritikoch a ani o tom, ako funguje celý literárny svet. Nebála som sa a písala som, čo som chcela,“ hovorí Judith Hermann v rozhovore pre rakúske noviny Der Standard.   


Dnes už kultová zbierka poviedok Letný dom, neskôr formovala viaceré generácie čitateľov. Kniha  priniesla do nemeckej prózy nový, originálny ženský hlas. Silné, melancholické príbehy mladých ľudí čítajú ľudia na celom svete a boli aj sfilmované. Autorkin vyspelý štýl, hutnosť jej prózy a intenzita prežívania vzťahov nezabudnuteľných hrdinov pôsobia podmanivo a magicky.

„Červené koraly boli prvou poviedkou, ktorú som napísala a pochopila som, že otázka, ktorú si kladie rozprávačka, keď sa zamýšľa nad tým, aký príbeh chce vlastne rozprávať, bola vlastne mojou otázkou. Na začiatku som mala strach, že poviedka bude gýčová, folklórna, nevkusná, no potom som svoje obavy hodila za hlavu,“ hovorí autorka v spomínanom rozhovore. Dodáva, že táto poviedka sa stala akýmsi prológom jej ďalšieho písania a že to prekvapivo platí až dodnes – stále sa pýta sama seba, aké príbehy chce svojim čitateľom prinášať.

O autorke

Judith Hermann sa narodila roku 1970 v Berlíne. Patrí medzi najslávnejšie nemecké autorky svojej generácie. Debutovala zbierkou poviedok Sommerhaus, später (1998) (Letný dom, neskôr –  Artforum 2023). Nasledovali poviedkové zbierky Nichts als Gespenster (2003) (Nič len prízraky – Vydavateľstvo SSS 2007), Alice (2009), Lettipark (2016) a romány Aller Liebe Anfang (2014) a Daheim (2021) (Domov – Artforum 2021). Najnovšiu knihu Wir hätten uns alles gesagt predstavila v lete 2022 na prestížnej frankfurtskej prednáške poézie pred očareným publikom.

O prekladateľovi

Michal Hvorecký (1976) píše prózu a prekladá z nemeckého jazyka (Timus Vermes, Martin Pollack, Dea Loher). Pracuje v Goetheho inštitúte a žije s rodinou v Bratislave.

Zdroj: TS ARTFORUM – Tamara Leontievová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno