Dáma českého filmu Jiřina Bohdalová je výnimočná. Ako o nej hovorí režisér Zdeněk Zelenka, niekto je dobrý v divadle, iný vo filme či v estráde, no ona vo všetkom. Herečka s obrovským komediálnym, ale i dramatickým talentom neustále rozdáva radosť okolo seba, aj keď v živote zažila mnoho ťažkých a boľavých chvíľ. Pandémia jej síce zabránila oslavovať vo veľkom štýle, no myslia na ňu umelci, ktorí jej venovali klip a tiež vo vysielaní televízií a v rozhlase.


Legendárna česká herečka Jiřina Bohdalová, ktorú všetci poznáme pod láskavou, milou prezývkou „Bohdalka“ dnes oslavuje krásne životné jubileum – 90. narodeniny. Český rozhlas Dvojka si spomenul na herečku a vo svojom vysielaní jej venoval cez uplynulý víkend veľký priestor: od –tej hodiny jej gratulovali blízki ľudia – Simona Stašová, Jitka Zelenková, Viktor Preiss, Miroslav Donutil, Hynek Bočan, Prof. Petr Neužil, Jiří Strach, Ondřej Brzobohatý, Jakub Prachař, Marek Taclík, Matěj Hádek, Marek Epstein, Michal Jagelka, vnuk Vojtěch Staš, generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral. Tým však oslavy nekončia, najmä verejnoprávne médiá v Česku si na legendárnu herečku spomínajú s úctou a venujú jej v programe dostatok priestoru.


Oslavy teda pokračujú ďalej, aj keď nebudú veľkolepé, ako to už v prostredí osobností bývalo zvykom. Aj tieto budú mať pandemickú „príchuť“. Napriek tomu, že žiadne bujaré párty sa nekonajú, herečka povestná svojím humorom, nestráca na optimizme, naďalej rozdáva radosť vo svojom okolí a srší radosťou a dobrou náladou. Pražská rodáčka Jiřina Bohdalová, ktorá sa narodila 3. mája 1931, v znamení býka, hovorí, že dnes, na svoje narodeniny, prežije rovnako krásny deň.


Aj českí hudobníci a herci – Vojta Kotek, Jakub Prachař, Ondřej Brzobohatý a Václav Noid Bárta naspievali pieseň Vystřelená k okrúhlemu jubileu herečky. V premiére zaznela v nedeľu, 2. mája v programe televízie Prima Máme rádi Jiřinku. K piesni vznikol aj klip, v ktorom si zahral aj moderátor Libor Bouček. V deň jej narodenín, dnes 3. mája, mala už premiéru aj na YouTube.


Populárnu herečku poznáme z českého filmu, seriálu, ale i divadla a diváci ju milujú pre jej charakteristický hlas. Možno málokto vie, že začínala ako učiteľka na základnej škole v Ostrave, ale už od detstva ju lákalo divadlo – jej matka bola ochotnícka divadelníčka. Práve z tohto pohľadu mala veľký vplyv na svoju dcérku – od útleho veku ju formovala. Zapísala ju dokonca do baletnej školy Niny Gordon-Mládkovej a napokon aj do komparzu. Svoj prvý filmový debut absolvovala malá Jiřinka ešte ako dievčatko, keď mala šesť rokov v nemom filme Pižla a Žižla na cestách, následne sa objavila ako dieťa aj v ďalších filmoch, napríklad v prvorepublikovej veselohre Madla zpívá v Evropě.

Hoci sa o jej štúdiách na DAMU hovorí ako o samozrejmosti, budúcu hereckú hviezdu, dnes už legendu, prijali na štúdiá až na tretí pokus. Štúdium herectva však musela v druhom ročníku prerušiť zo závažných rodinných dôvodov a tiež z narýchlo konanej svadby s Břetislavom Stašom, s ktorým čakala dcéru Simonku (dnes známu a úspešnú herečku Simonu Stašovú). Za tými vážnymi dôvodmi sa však skrývalo zatknutie a vypočúvanie jej otca Štátnou bezpečnosťou v roku 1954. Túto smutnú a ťažkú kapitolu vo svojom živote uverejnila Bohdalová až v životopisnej knihe Měla jsem štěstí na lidi. Napokon sa však vrátila na DAMU, dokončila štúdium a na jej absolventskom predstavení Josefina, bol aj samotný Werich.

Svoju divadelnú kariéru odštartovala po boku českého filmového a divadelného herca, speváka, spisovateľa, dramatika, filmového scenáristu, zásadného predstaviteľa medzivojnovej divadelnej avantgardy a povojnovej českej divadelnej a filmovej kultúry – Jana Wericha v Divadle ABC.

Práve kvôli Werichovi Bohdalovú kontaktovala Štátna bezpečnosť, tá s ňou však odmietla spolupracovať a poskytovať o ňom akékoľvek informácie. Napriek tomu ju od konca 50-tych rokov viedli ako agentku a až v roku 2004 súd skonštatoval, že bola v zväzkoch tajnej polície vedená neoprávnene.

Je to ďalšia, nesmierne boľavá kapitola jej života. Venuje sa v nej aj v knihe, ktorá vyšla koncom minulého roka k jej životnému jubileu. Volá sa Môj život medzi slzami a smiechom a herečka ju napísala s s publicistom Jiřím Janouškom. Bohdalová v nej bilancuje svoj profesný aj súkromný život. Nevyhýba sa ani citlivým témam, akým sú práve okolnosti súdneho rozhodnutia vykonať výmaz jej mena zo zoznamov spolupracovní­kov ŠtB.

Súčasťou osláv životného jubilea herečky, ktorú máme všetci radi pre jej spontánnosť, živelnosť, jej nezameniteľný humor, ostrovtip, a najmä charakteristickú farbu hlasu, ktorú okamžite rozpoznáme, mala byť aj divadelná benefícia alebo dokument, ktorý mal nakrútiť režisér Jiří Strach (napriek svojmu priezvisku je považovaný vo filmovej brandži za jedného z najláskavejších a najpríjemnejších režisérov). Pandémia však tento plán zmarila. Napriek tomu si však fanúšikovia herečky prídu na svoje: Česká televízia uvedie v rámci projektu Mesiac s legendou napríklad 3. mája Bohdalovú v titulnej úlohe komédie Pani plukovníková z Divadla Na Jezerce. V máji si diváci budú môcť pozrieť filmy Ucho alebo Hviezda zvaná palina, poviedku Krabička z cyklu Bakaláři, Televarieté, talkšou s Karlom Šípom, zábavný program Darčekový kôš pre Jiřinu a ďalšie relácie a filmy v programovej štruktúre českej verejnoprávnej televízie.

Čo sa týka jej hereckej kariéry, väčšinu prežila na doskách pražského Divadla na Vinohradech – v rokoch 1967 až 2004. Potom prešla do Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského. Ako filmová herečka excelovala v desiatkach postáv, nielen komediálne ladených. K najznámejším filmom patria trezorové snímky Ucho alebo filmy Dáma na kolejích, Bílá paní, Světáci, Nesmrtelná teta, Fany či Vrásky z lásky. Objavila sa aj v mnohých televíznych seriáloch – napríklad F.L.Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí či Ach, ty vraždy!.

Vždy vedela na plátne presvedčivo stvárniť dramatickú rolu a osobité sú jej herecké výkony, v ktorých je komediálna rovina prepojená s dramatickým napätím – napríklad Pěnička a paraplíčko, Smích se leí na paty, Jedna kočka za druhou.

Za hlavné úlohy vo filmoch Nesmrtelná teta (1993) a Fany (1995) si odniesla Českých levov.

Mnohí diváci si ju pamätajú ako vynikajúcu a nezabudnuteľnú televíznu herečku a zabávačku, ktorá sa navždy zapísala do sŕdc publika. Vystupovala po boku Vladimíra Dvořáka v zábavnom programe Televarieté a vytvorili spoločne nezabudnuteľnú dvojicu, ktorá sa na obrazovkách československej televízie objavovala niekoľko desiatok rokov.

Túto univerzálnu herečku si vďaka jej nezameniteľnej farbe hlasu musí pamätať aj detský divák. Prepožičala svoj hlas totiž mnohým večerníčkovým postavám  – Pohádky z mechu a kapradí alebo Rákosníček.

Ešte pred Nežnou revolúciou bola menovaná zaslúžilou umelkyňou, no ocenenia dostávala aj po páde režimu. Okrem spomínaných národných cien – Českých levov, zvíťazila desaťkrát v ankete Týtý, v roku 2010 bola v rámci tejto súťaže o najobľúbenejšiu televíznu tvár obrazovky uvedená do Dvorany slávy. Ani na Slovensku sme na ňu nezabudli. 11. ročník Art Film Festu patril aj Jiřine Bohdalovej – ocenenie Hercova misia 2003 si v Trenčianskych Tepliciach osobne prevzala populárna česká herečka. Získala aj divadelnú cenu Thálie za v roku 2013 jej prezident Miloš Zeman udelil medailu Za zásluhy.

Ako ďalej vidí svoje účinkovanie na doskách ktoré znamenajú svet? Práve v závere knihy Môj život medzi slzami a smiechom premýšľa o starobe herca a spomína aj inscenáciu Gin Game, v ktorej na javisku Divadla Na Jezerce hrá s Milanom Kňažkom. „Myslím si, že je to naozaj moja posledná rola na javisku, ale to som si myslela o Pani plukovníkovej tiež, takže nikdy nehovor nikdy.“

 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: ČT, ART FILM FEST, archív

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno