Balet Slovenského národného divadla uzavrel ostatnú sériu šiestich vypredaných predstavení Čajkovského ikonického baletu Labutie jazero.

Na prvom predstavení tejto série ohlásila riaditeľka súboru Nina Poláková, že novým prvým sólistom Baletu SND sa stáva Viacheslav Kruť a v umeleckých postupoch je tak hierarchicky na najvyššom stupienku.

„Viacheslav Kruť predstavuje typ univerzálneho tanečníka, ktorý dokáže zatancovať postavy klasického, neoklasického i súčasného baletného repertoáru. Disponuje silnou tanečnou technikou, takzvanou pohybovou inteligenciou a výraznou charizmou. To všetko sú predpoklady, ktoré ho predurčujú zastávať post prvého sólistu,“ vyjadrila sa riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.


Labutie Jazero, Viacheslav Kruť, Princ Siegfried, foto Juraj Žilinčár

Ukrajinský tanečník Viacheslav Kruť je absolventom Baletnej školy v Donecku a Moskovskej štátnej choreografickej akadémie. Svoju interpretačnú kariéru začal v roku 2011 v Národnom divadle opery a baletu v Odese, neskôr pôsobil ako demi-sólista v moskovskom Divadle Stanislavského a Nemiroviča-Dančenka.


V roku 2016 prijal angažmán do baletného zboru Slovenského národného divadla, kde ho o rok neskôr povýšili na post demi-sólistu a od roku 2019 zastával post sólistu. Na javisku SND stvárnil množstvo sólových postáv, z ktorých je potrebné spomenúť Colasa v balete Zle strážené dievča (ch. F. Ashton), Princa v Luskáčikovi (ch. R. Avnikjan, J. Dolinský podľa V. Vajnonena), Otca v inscenácii Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci (ch. B. Eifman), Princa v Popoluške (ch. M. Corder) či Svätojanka v detskom balete Narodil sa chrobáčik (ch. I. Holováč). K najvýraznejším tanečným kreáciám pridal aj hlavnú postavu Princa Siegfrieda v Labuťom jazere, ktorú premiérovo zatancoval práve 17. marca. Jeho partnerkou v hlavnej postave bola Olga Chelpanová.


Pohybovú mnohotvárnosť predviedol Viacheslav Kruť v neoklasických dielach choreografov ako William Forsythe, Craig Davidson či Daniel de Andrade.


Labutie Jazero, Viacheslav Kruť – Princ Siegried, foto Juraj Žilinčár

Na poslednom z bloku predstavení Labutieho jazera, ktoré naštudoval Rafael Avnikjan podľa choreografie Mariusa Petipu a Leva I. Ivanova, privítala Nina Poláková divákov na úctyhodnom 288. uvedení tejto inscenácie. V repertoári baletného súboru bola inscenácia nepretržite od roku 1991. Rafael Avnikjan, dlhoročný vedúci baletný majster, sa na pozvanie vtedajšieho šéfa baletu Emila T. Bartka podpísal popri iných dielach aj pod precíznu prácu na príprave Labutieho jazera.

Jozef Švolík, Nina Poláková, Rafael Avnikjan, foto Juraj Žilinčár

V hľadisku privítala Nina Poláková aj bývalú primabalerínu Noru Gallovičovú, ktorá na javisku SND stvárnila množstvo titulných postáv, okrem iného aj dvojúlohu Odetty/Odílie v Labuťom jazere. V aktuálnej divadelnej sezóne je to už 20 rokov, čo svoje cenné skúsenosti odovzdáva novým generáciám tanečníkov ako baletná majsterka.

Labutie Jazero, Nina Poláková, Viacheslav Kruť, Kevin Rhodes, foto Juraj Žilinčár

Vyzdvihnutie profesionality a odbornosti obidvoch baletných majstrov bolo od Niny Polákovej o to sympatickejšie a úprimnejšie, že sama ešte ako sólistka baletného súboru SND s obidvoma umelcami spolupracovala. Ako poďakovanie za skvelú tvorivú umeleckú prácu a obohatenie baletného súboru o cenné skúsenosti prevzali obidvaja umelci od generálneho riaditeľa SND Jozefa Švolíkariaditeľky Baletu SND Niny Polákovej pamätnú plaketu SND.

Labutie Jazero, Viacheslav Kruť, po predstavení 17. 3. 2023, foto Juraj Žilinčár

Zdroj: TS Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

Foto: Juraj Žilinčár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno