Už dnes 21.5. o 19:00 sa v Historickej budove ŠDKE opäť naživo stretnú umelci a publikum. Na programe bude jedinečné spojenie dvoch svetov – Verdiho hudobného a Dumasovho literárneho v jedinečnom spojení opery a činohry v predstavení LA TRAVIATA / DÁMA S KAMÉLIAMI.

Verdiho najznámejšia opera vznikla podľa románu a neskôr divadelnej hry Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami. Jej názov Traviata znamená v preklade “zblúdilá”, “tá, ktorá zišla z cesty”. Dumas ml. napísal román z parížskeho demi-monde – polosveta, v ktorom hlavnou hrdinkou je kurtizána a práve preto bol vo svojej dobe tento príbeh považovaný za nemorálny. Verdi, ktorý sa zúčastnil svetovej premiéry hry v Paríži, však spoznal jeho silu a vytvoril možno svoju najsilnejšiu opernú hrdinku – Violettu. Jej osud budú diváci sledovať v priereze operou a spoznávať aj slávnu predlohu Alexandra Dumasa ml. V žiadnom prípade teda nejde o sladko-romantický príbeh, ako je niekedy vnímaný, ale o strhujúce rozprávanie spojené s kritikou spoločnosti a na konci v denníkoch hlavnej hrdinky otriasajúce svedectvo o človeku, ktorý zomiera.


Autori inscenácie Roland Khern – Tóth (riaditeľ opery ŠDKE), Stanislav Trnovský (dramaturg opery ŠDKE) a Anton Konrenči (riaditeľ činohry ŠDKE), ktorý bol zároveň režisérom, išli literárnou cestou a zvolili retrospektívny pohľad na príbeh popretkávaný áriami. Viac o košickej Dáme s kaméliami, ktorej vdýchla život Alena Ďuránová, sa dočítate v našej recenzii. 


Košickej Dáme s kaméliami vdýchla život Alena Ďuránová

Vstupenky na predstavenie, ktoré sa začína o 19:00, sú dostupné prostredníctvom portálu navstevnik.sk.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Joseph Marčinský


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno