KÝM SME DOMA so Zuzanou Mistríkovou

Zuzana Mistríková je prezidentkou Asociácie nezávislých producentov, ktorá bola založená v roku 2010. Ide o platformu pre ochranu záujmov nezávislých producentov a výrobcov audiovizuálnych diel v slovenskom i medzinárodnom audiovizuálnom prostredí. Jej producentská spoločnosť PubRes produkovala mnohé filmy, medzi inými koprodukovala aj Pomaľované vtáča režiséra Václava Marhoula, ktorý triumfoval na Českých levoch. Bola to posledná filmová udalosť pred vypuknutím pandémie. Aký dopad bude mať krízová situácia na fungovanie slovenského audiovizuálneho priemyslu? Ako vidí Zuzana Mistríková budúcnosť slovenského filmu, filmových festivalov či národných filmových cien? Tieto aj ďalšie otázky jej bude klásť Anton Faraonov v online relácii KÝM SME DOMA.


Zuzana Mistríková je dcérou herca Jána Mistríka, vyštudovala odbor divadelná dramaturgia na VŠMU v Bratislave. V novembri roku 1989 bola jednou z hlavných osobností študentského hnutia, ktoré sa postavilo proti zmene vtedajšieho totalitného režimu. Bola členkou výboru Občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu spolu s takými tvárami ako Ján Budaj, Milan Kňažko, Vladimír Ondruš či Miroslav Kusý. Dnes sa venuje najmä produkovaniu filmov a v portfóliu jej spoločnosti sa nachádzajú také úspešné tituly ako napríklad filmy Občiansky preukaz (2010), Učiteľka (2016), Hmyz (1018), Toman (2018), Hodinárov učeň (2019), Pomaľované vtáča (2019) či dokument o Janovi Švankmajerovi Alchymická pec, ktorý bol uvedený vo svetovej premiére 28.1.2020 na MFF v Rotterdame.
Ako libretistka spolupracuje od 90-tych rokov s režisérom a choreografom Ondrejom Šothom na multimediálnych tanečných divadelných predstaveniach, podpísala sa pod tituly ako Zvláštna radosť žiť, Sándor Márai, Rodná zem, Smrť v Benátkach, M. R. Štefánik, Denník Anny Frankovej, Milada Horáková a mnohé ďalšie.
V januári tohto roku prezidentka SR Zuzana Čaputová odovzdala štátne vyznamenania dvadsiatim osobnostiam z rôznych oblastí – kultúry, vedy i športu. Vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy prezidentka SR udelila aj Zuzane Mistríkovej ako niekdajšej líderke študentov Novembra 1989.


Zdroj: mojakultura.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno