Kultový muzikál Bedári na Novej scéne

Jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias, ktorý doposiaľ videlo 70 miliónov divákov, sa v septembri objaví v premiére v divadle Nová scéna.

Skúšky svetoznámeho muzikálu Bedári (Les Misérables) sa na Novej Scéne konajú v lete a v týchto dňoch pod režijnou taktovkou francúzskej režisérky Marie Zamora (na diaľku cez facetime) a českej režisérky Gebriely Petrákovej. Jeana Valjeana stvárni operný spevák zo Štátneho divadla Košice – Titusz Tóbisz.


Záber zo skúšky muzikálu Bedári na Novej Scéne

Muzikál BEDÁRI patrí nielen k najkrajším a najhranejším muzikálom na svete, ale aj najťažším pre účinkujúcich. Základy partitúry postavil Claude-Michel Schönberg a produkciu mal na starosti Cameron Mackintosh.
Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádzajúci z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables“ (1862), ktorý našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. Dej, v ktorom sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Máriovi, zvrhlej komickej dvojice majiteľov krčmy Thénardiérovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, kedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.
Veľkolepá scénická freska, v ktorej sa striedajú davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet.
Muzikál BEDÁRI mal svetovú premiéru v roku 1980 v parížskom Paláci športu, anglická verzia muzikálu bola prvý krát uvedená v Londýne v roku 1985 a o dva roky neskôr na Broadway.
Ide o najslávnejší a najdlhšie hraný divadelný muzikál na svete, ktorý má na svojom konte viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony awards, filmová adaptácia s hviezdami Hughom Jackmanom a Russellom Crowom bola ocenená tromi Oscarmi a pôvodný album z predstavenia na Broadway, ako aj symfonická nahrávka získali ocenenia Grammy.

Muzikál doteraz videlo viac ako 70 miliónov divákov, uviedli ho v 52 krajinách v 22 rôznych jazykoch.
V januári 2010 zarobila londýnska pokladňa Bedárov svoj prvý bilión libier a dodnes je každé predstavenie Les Miserables vypredané a zapísala sa tak do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší muzikálový divadelný úspech.
Excelentné spevácke a herecké výkony v podaní slovenských a českých muzikálových hviezd vo veľkolepej scéne s podmanivou hudbou, nádhernými kostýmami a živým orchestrom– to je muzikál BEDÁRI v Divadle Nová scéna.
Muzikál bude uvedený v pôvodnej produkcii, po prvýkrát v slovenskom jazyku a slovenské premiéry v Divadle Nová Scéna sa uskutočnia 20 a 21. septembra 2019.

Zdroj: Nová scéna – správa bola upravená redakciou mojakultura.sk
Foto: Divadlo Nová Scéna


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno