Trubkár Carlos Sarduy, klavirista Rolando Luna, bubeník a perkusionista Julio Cesar Gispert tvoria nový projekt slovenského saxofonistu, skladateľa a bandlídra Radovana Tarišku Cubanos, ktorý vystúpi na záver Mikulášskeho Jazzového Festivalu.

Radovan Tariška je slovenskému publiku dobre známy ako autor vlastných projektov (Radio Band, Radovan Tariška Quintet), člen orchestra Gustava Broma, dlhoročný spoluhráč v kapele Petra Lipu a tiež pedagóg a neúnavný propagátor jazzu. V Liptovskom Mikuláši  už budúci víkend predstaví špičku kubánskeho jazzu v rámci svojho nového projektu Cubanos. Vznikol počas jeho pobytu na Kube na začiatku tohto roka, kde nadviazal kontakty a hral s vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí sa preslávili po celom svete. Sú nimi multiinštrumentalista Carlos Sarduy, klavirista Rolando Luna a bubeník a perkusionista Julio Cesar Gispert. Patria ku generácii nástupcov legendárnych kubánskych hudobníkov Chucho Valdésa a Arturo Sandovala.


Radovan Tariška, foto: Pavol Staník

Zázračné dieťa Carlos Sarduy začal hrať na trúbku už v 4 rokoch a od desiatich rokov študoval na konzervatóriu. V roku 2016 získal Grammy v spolupráci s klaviristom Chucho Valdésom a je tiež držiteľom dvoch Latin Grammy (spolupráca so speváčkou Conchou Buika a dnes už kultovou kapelou Ojos de Brujo). V zozname jeho spoluprác je aj americká basgitaristka Esperanza Spalding, izraelská speváčka Yasmin Levy, či americký basgitarista Richard Bona a mnohí ďalší. Jeho trúbka znie na viac ako 50 albumoch a tiež vo filme legendárneho režiséra Pedra Almódovara.


Carlos Sarduy

Je však tiež veľmi originálnym sólistom, skladateľom a kapelníkom. Je to univerzálny, mimoriadne inteligentný hráč, ktorý dokáže hrať rôznymi štýlmi. V niektorých skladbách počujete, ako vzdáva poctu ikone moderného jazzu, otcovi bebopu Dizzymu Gillespiemu, v iných sú zjavné vplyvy afrokubánskej hudobnej kultúry. Jeho improvizácie sú neopakovateľné a spontánne, je to jazzový hudobník, akých je dnes skutočne málo – vie presne určiť, kedy má mať jeho trúbka príťažlivú melodickú funkciu, kedy už má prejsť do ohnivých sólových pasáží a korešpondovať s groovmi. Sarduy nikdy nehrá predvídateľne a nikdy poslucháča nenudí – jeho cesta tvorby je intuitívna, vďaka čomu dokáže poslucháča vtiahnuť do hudobného diania. Je to muzikant, ktorý dokáže obdivuhodne pracovať s farbami a harmóniami, tempami – hudbu má skrátka v krvi. S takýmto talentom sa skrátka človek rodí, ten sa naučiť nedá a Carlos ho dostal už do kolísky. Na Liptove sa máte aj vďaka tomuto fenomenálnemu muzikantovi na čo tešiť!


Rolando Luna

Klavirista Rolando Luna naopak začal s klavírom veľmi neskoro, až v jeho pätnástich rokoch. Už v treťom ročníku konzervatória si ho ale vybrala legendárna speváčka Omara Portuondo. Napokon bol jej klaviristom celých 20 rokov a 10 rokov bol klaviristom slávneho kubánskeho zoskupenia Buena Vista Social Club. Je skutočne výnimočným talentom, na svojom konte má množstvo spoluprác (Ibrahim Maalouf) a participoval na viac ako 200 jazzových nahrávkach.


Julio Cesar Gispert

Carlos a Rolando sú zakladajúcimi členmi svetoznámej jazzovo funkovo afrobeatovej kapely El Comité. Posledným z trojice kubánskych hudobníkov, ktorým bude patriť pódium na záver 18. ročníka letného Mikulášskeho Jazzového Festivalu, je talentovaný Julio Cesar Gispert. Spolu s ním bude mať na starosti rytmiku slovenský klavirista Eugen Vizváry, ktorý sa tentokrát predstaví na basgitaru. Okrem autorskej tvorby jednotlivých predstaviteľov zoskupenia zaznejú v kubánskych aranžoch tiež známe jazzové štandardy, ktoré na záver festivalu jeho publikum iste roztancujú.

klavirista Eugen Vizváry, foto: Pavol Staník

Koncertu Cubanos budú v lineupe Mikulášskeho Jazzového Festivalu predchádzať vystúpenia 8 ďalších kapiel: Beata Hlavenková a jej Kapela Snů, Júlia Kozáková s projektom Sole, Lukáš Oravec Quartet s hosťom Tonym Lakatosom, iránske trio Golnar & Mahan, ale aj držiteľka ocenenia Anděl Nikol Bóková, Big band pražského konzervatória VOŠ KJJ či kvartet herečky a speváčky Lenky Gálisovej. Súčasťou programu sú aj hudobné workshopy, súťaže o jazzové nosiče a nočné jam sessions.

Festival sa koná počas troch večerov od 29. do 31. júla v Dome kultúry Liptovský Mikuláš. Predpredaj vstupeniek je v sieti Predpredaj.sk. Kompletný program a podrobné informácie sú na oficiálnej stránke festivalu www.mjf.sk. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Zdroj: informoval organizátor Martin Budaj, doplnila redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno