V prvom kole hlasovania o nomináciách rozhodli členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) predstavila nominácie v už 9. ročníku národnej ceny Slnko v sieti, ktorá je prehliadkou toho najlepšieho zo slovenskej filmovej tvorby. Tento rok sa o ocenenie uchádzalo celkovo 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Suverénne triumfovala snímka Toman…


Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko vsieti za uplynulý rok získal film Toman. Filmová dráma režiséra a producenta Ondřeja Trojana o vzostupe a páde na pozadí doby, ktorá dodnes ovplyvňuje naše životy, získala rekordných štrnásť nominácií, vrátane kategórie Najlepší hraný film!


Snímku Toman označuje kritika za absolútne bezchybné, veľmi dobre gradujúce dielo, ktoré je excelentne zrežírované, silné a plné kontrastov. V superlatívoch sa vyjadruje aj o hereckých výkonoch a najmä o fakte, že vďaka tomuto filmu získa divák skutočný obraz, aké boli naše dejiny kedysi…


Teším sa, že aj tento rok sme mohli vyberať z kvalitných filmov, o čom svedčia aj nominácie. Tie zároveň potvrdili pretrvávajúci trend intenzívnej spolupráce našich a českých filmových tvorcov, keďže väčšina nominovaných hraných filmov bola nakrútená v koprodukcii. Je to len potvrdenie toho, aké dôležité je pre nás vytvárať si vzťahy na medzinárodnom poli a potvrdzovať pozície Slovenska ako relevantného koprodukčného partnera pre ostatný filmový svet,“ približuje Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA.


Ďalším tromfom je snímka Tlmočník. V kategórii Najlepší hraný film sa bude Toman uchádzať o cenu spolu s filmom Tlmočník Martina Šulíka, ktorý má na konte dvanásť nominácií. Toman s Tlmočníkom sú zároveň nominovaní aj v kategóriách najlepší scenár, kameramanský výkon, strih, zvuk, hudba, architekt –scénograf, kostýmy, za herecké výkony v oboch ženských kategóriách a za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Režiséri Ondřej Trojan (Toman) a Martin Šulík (Tlmočník), ku ktorým pribudol ešte Marek Kuboš (Posledný autoportrét) sa budú zároveň uchádzať aj o cenu v kategórii Najlepšia filmová réžia.

 

Za zmienku nepochybne stojí aj film Hmyz Jana Švankmajera s piatimi nomináciami. Snímka vzbudila medzi kritikou aj divákmi veľmi rozporuplné dojmy a názory. Samotný Švankmajer sa vyjadril, že to vlastne všetko písal tak nejako, ako mu to prišlo pod ruku. Je to skrátka jeden z kategórie filmov, kde tvorca využíva typické kontrastné momenty – život a smrť, láska a nenávisť, pravda a lož… Výsledný dojem je čisto pocitová záležitosť u každého diváka. Buď ho príjme na plnej čiare alebo odmietne.

Ďalším dielom, ktorý zaujal Slovenskú filmovú a televíznu akadémiu, je Jan Palach Roberta Sedláčka s dvomi nomináciami. Životopisná historická dráma hovorí o posledných mesiacoch života Palacha. Opiera sa pritom aj o dostupné historické pramene a zároveň kladie otáznik, čo sa v hlave tohto mladého muža odohrávalo. Palach totiž nikomu ani len nenaznačil, aké rozhodnutie sám v sebe prijal. Divákovi to prezradí jeho pozorovanie a mlčanie. Napokon, aj preto ho Režisér Robert Sedláček vykreslil ako prostého mladého muža, nie ako fanatika.

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované snímky Posledný autoportrét Mareka Kuboša, Válek Patrika Lančariča a Okupácia 1968 režisérov Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Maria Elisa Scheidt, Magda Szymkow, Stephan Komandarev.

Nominácie v kategórii Najlepší animovaný film získali snímky Fifi Fatale Márie Kralovič, Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej a Monštrum Martina Snopeka.

Z 29 prihlásených filmov posunuli akademici do druhého kola až 14 a o ich vyrovnanosti svedčí aj fakt, že až v troch kategóriách sú pri rovnosti hlasov štyri nominácie. „Tento ročník Slnka vsieti je výnimočný niekoľkými prvenstvami v rámci nominácií. Najvýraznejším je, že po prvý raz je v kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe nominovaná dvojica hercov za film Tlmočník a film Trojan so štrnástimi nomináciami, čo je o jednu viac ako ich získal na Českého leva, vyrovnal rekord Muziky z roku 2008,“ hodnotí Miroslav Ulman, filmový publicista a člen prezídia SFTA.

V divácky obľúbených kategóriách sú za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe nominované až štyri herečky: Zuzana Bydžovská (Jan Palach), Gabriela Marcinková (Dôverný nepriateľ), Zuzana Mauréry (Tlmočník), Kateřina Winterová (Toman). V kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe sú nominované Kristýna Boková (Toman), Zuzana Porubjaková (Dôverný nepriateľ) a Anna Rakovská (Tlmočník).

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon o cenu súperia takisto až štyria herci Martin Huba (Hovory s TGM), Jiří Macháček (Toman) a Jiří Menzel s Petrom Simonischekom (Tlmočník). Nominácie na Najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe si vyslúžili Marián Geišberg (Čertovské pero), Jiří Lábus (Hmyz) a Roman Luknár (Toman).

Držitelia cien Slnko vsieti budú vyhlásení na slávnostnom galavečere v piatok 5. apríla 2019, ktorý v priamom prenose odvysiela RTVS na Jednotke. Počas večera bude odovzdaná aj cena Slnko vsieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii a Divácka cena Slnko v sieti, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodne verejnosť.

Tí, ktorí nemali možnosť pozrieť si filmy ocenené v kategórii Najlepší hraný film, Najlepší dokumentárny film a Najlepší animovaný film alebo by si ich radi pozreli ešte raz, budú mať príležitosť počas Maratónu slovenského filmu, ktorý bude prebiehať v sieti kín Cinemax po celom Slovensku už nasledujúci deň (6. apríl) po odovzdaní ocenení. V Bratislave zároveň týmto dňom odštartuje aj Týždeň slovenského filmu v Kine Lumière, kde je pre fanúšikov slovenského filmu pripravený, okrem vyše tridsiatich hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré mali premiéru v roku 2018, aj bohatý sprievodný program v podobe workshopov, masterclass a odborných diskusií ako aj všetky filmy, ktoré mali premiéru v roku 2018.

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti nájdete na stránke: www.slnkovsieti.sk. Aktuality k sprievodným podujatiam nájdete takisto na FB profile Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.
Slovenská filmová a televízna akadémia(SFTA) je verejnoprospešná záujmová organizácia, ktorá združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry, iniciátorom a usporiadateľom výročných prehliadok slovenskej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby, ako aj zakladateľom a garantom Národnej filmovej ceny Slnko v sieti. V spolupráci s partnerskými organizáciami v zahraničí nominuje slovenský film na Európske filmové ceny a Cenu americkej filmovej akadémie Oscar za najlepší neanglicky hovorený film. Venuje osobitnú pozornosť tvorbe mladej, nastupujúcej generácie filmových tvorcov, vytvára podmienky pre ich profesionálne uznanie a podporu a prezentáciu ich diel v zahraničí.

Zdroj foto: Slovenská filmová a televízna akadémia, PubRes – Bara Lockefeer

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno