Kráľovná koloratúry Edita Gruberová bude účinkovať v opere ŠDKE

Dňa 3. septembra pred médiá predstúpil generálny riaditeľ Ondrej Šoth s novými riaditeľmi súborov. Šoth predstavil svoju koncepciu a riaditelia informovali o tituloch novej sezóny. Jednou z najväčších hviezd bude nepochybne Edita Gruberová, ktorá sa na Slovensku objaví v opernom titule po 52 rokoch.


Tlačovú konferenciu otvoril generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth slovami, že jeho víziou je otvoriť divadlo aj slovenským umelcom, ktorí dosiahli v zahraničí významné úspechy. Zároveň zdôvodnil zmeny vo vedení súborov. Podľa jeho slov vyplynuli z jeho osobného auditu, ktorý si dal vykonať hneď ako do divadla nastúpil. Všetci členovia súborov mohli anonymne napísať, s čím sú nespokojní, čo ich trápi, aké sú ich predstavy a sny. Aj na základe týchto podnetov sa rozhodol generálny riaditeľ menovať nových riaditeľov, ktorých novinárom predstavil na dnešnej tlačovej konferencii: riaditeľom opery sa stal Roland Khern Tóth, riaditeľom baletu Andrej Petrovič a riaditeľom činohry Anton Korenči.


„Základom mojej koncepcie je, že Košice by mali mať opäť svoje národné divadlo,“ zdôraznil Ondrej Šoth s tým, že sa oprel o historické skutočnosti a na príklade eliminovania národne ladeného repertoáru, ktoré pocítili krajiny Vyšehradskej štvorky najmä v 50tych rokoch minulého storočia prízvukoval, že je potrebné opätovne tento repertoár vrátiť do divadiel.
„Ešte v roku 2010 som v SND priniesol do koncepcie to, že súbor musia riadiť umeleckí riaditelia, ktorí riadia umenie, nie administratívu. Tým sa stávate vždy nepriateľom, pretože mnohým ľuďom vytvoríte škrt cez rozpočet,“ skonštatoval. „Som veľmi šťastný, že som doma, medzi ľuďmi, ktorí majú divadlo radi a vnímajú ho. Už pred dvadsiatimi rokmi som sa snažil spojiť činohru, operu a balet, ale bez úspechu, no teraz sa to konečne deje. Otvárame spoluprácu pre školy, budeme mať baletné štúdio, máme operné štúdio a deti, ktoré budeme viesť, budú účinkovať v predstaveniach. Samozrejme, následne budú pokračovať v štúdiách na konzervatóriách. Inicioval som aj materskú škôlku pre deti umelcov, musím poďakovať pánovi starostovi Starého mesta, ktorý s tým súhlasil. Na budúci rok otvoríme aj divadelné dielne, čo budú projekty pre deti a rodičov,“ menoval generálny riaditeľ ŠDKE.


Ďalšími projektmi, ktoré má ŠDKE v pláne, sú edukačné, európske projekty. So Starým mestom a VÚC uzatvorili dlhodobé memorandá. V polovici septembra čaká Štátne divadlo Košice návšteva Prahy, kde sa po 30-tich rokoch uskutoční vzájomný spoločný program, zároveň informoval o vzájomnej spolupráci ŠDKE a RTVS. Naplánované sú relácie, v ktorých sa budú prezentovať umelci divadla.


V koncepcii má nastavenú aj spoluprácu na medzinárodnej úrovni: divadlo komunikuje okrem umelcov v Prahe aj s Viedňou, Budapešťou a Krakovom. „Tie komunikačné cesty boli historicky vždy veľmi blízko v rámci Košíc ako divadla aj histórie mesta.“ Ako ďalej ozrejmil, k trom novým riaditeľom má hlbokú úctu. Novinárom prezradil, že ich vlastným rozhodnutím majú spoločnú kanceláriu, aby spolu mohli komunikovať jednotlivé projekty.

Riaditeľ opery ŠDKE Roland Khern Tóth predstavil svojich najbližších spolupracovníkov – Petra Valentoviča, ktorý od 1. decembra 2020 nastupuje na pozíciu zbormajstra a šéfdirigenta, Viniciusa Kattaha. „1. augusta som nastúpil do divadla dostal som na starosti agendu, ktorú som musel riešiť. Tá agenda sa týkala dramaturgie. Každý vieme, že žijeme časy, ktoré sú ťažké a pre nás nové, často nevieme, ako máme reagovať, ale snažili sme sa v opere, balete a činohre naplánovať takú sezónu, ktorú by sme robili, aj keby nebola pandémia,“ informoval Roland Khern Tóth. Naplánovaný titul Werther museli z dôvodu odrieknutia režisérky Lindy Keprtovej presunúť na rok 2021. „Som nesmierne rád, že naše pozvanie prijala pani Edita Gruberová, ktorá príde na Slovensko po päťdesiatich rokoch. Naposledy spievala La Traviatu v Banskej Bystrici v roku 1968 a odvtedy na Slovensku vystúpila na galakoncertoch, ktoré usporiadali súkromné agentúry.“ Na pôde košického divadla bude operná diva, svetoznáma sopranistka, ktorej patrí aj titul kráľovná koloratúry, Edita Gruberová účinkovať v režírovanej opere Gaetana Donizettiho Roberto Devereux 27. novembra a 1. decembra 2020. Belcanto je pre košické divadlo dôležité a má na to aj dobrý základ, povedal nový riaditeľ opery.

Okrem dvoch spomínaných titulov – Roberto Devereux a Werther plánuje uviesť v novej sezóne aj operetu maďarského autora Emmericha Kálmána, Vojvodkyňa z Chicaga. „Bude farebná a radostná. Opereta vždy prináša interpretáciu nejakej doby a vôbec nemusí byť gýčová, ako si niektorí myslia. Som rád, že dcéra Emmericha Kálmána prijala naše pozvanie a bude sa spolupodieľať na réžii tohto diela.“ Tóth ďalej doplnil, že operetu Vojvodkyňa z Chicaga plánujú premiérovo uviesť v júni, no nielen v interiéri, ale aj v amfiteátri.

Riaditeľ baletu Andrej Petrovič pôsobil 12 rokov v zahraničí, no keď prišlo obdobia pandémie, začal zvažovať, že sa vráti na Slovensko: „Poznáte to, práve v tom čase akoby sa spojí všetko v tom vesmíre, no zároveň príde istý skrat, pretože je to veľká zodpovednosť prijať takú pozíciu, ako je byť riaditeľom baletu.“ Podľa jeho slov, nakoniec ho prijať ponuku presvedčilo to, že nastal čas, „dávať späť veci doma, na Slovensku.“ Súbor označil za veľmi dobrý s mimoriadne zaujímavými dielami. V budúcnosti chce dať priestor aj umelcom na voľnej nohe, mladým ľuďom, choreografom, inovatívnym a avantgardným umelcom, ktorí by súbor mohli niečím obohatiť, na čo mu dal generálny riaditeľ zelenú. Balet uvedie choreografiu Jiřího Bubeníčka, ale i Petrovičovo dielo Portrét Doriana Graya. Veľkým titulom bude aj autorský titul Ondreja Šotha Rudolf Nurejev a na budúci rok v apríli to bude dielo iTMOi/In the Mind of Igor jedného z najuznávanejších svetových umelcov súčasnosti – režiséra a choreografa Akrama Khana.

Na tlačovej besede Petrovič privítal aj tanečníka svetového mena, Vladimira Malakhova, ktorý na pozvanie Ondreja Šotha spolupracuje s divadlom pravidelne a stvárni aj Nurejeva: „Vždy keď prídem do Košíc, cítim sa tu ako doma,“ povedal Malakhov. „Toto mesto a tanečníci ma vždy inšpirujú. Robil som choreografiu pre divadlo a teraz jednu dostanem. Teraz, v týchto časoch korony, musíme byť všetci silní, tento tím považujem za skvelý a zvlášť počas nasledujúcej sezóny verím, že sa podarí zrealizovať nové diela.“

Pre činohru je najväčšia výzva, akým spôsobom reflektovať súčasnú dobu v dielach, ktoré bude hrať v repertoári, povedal v úvodných slovách nový riaditeľ činohry, Anton Korenči:„Nová sezóna je istým spôsobom prechodová alebo zmiešaná. Sú tam veci, ktoré sú ešte z predchádzajúcej sezóny, koncom septembra nás čaká inscenácia s názvom Borodáč alebo Tri sestry, ktorá je venovaná stému výročiu profesionálneho divadla na Slovensku.“ 13. novembra to bude ďalšia premiéra, Čierna voda, hra súčasného nemeckého dramatika. „Trinásteho decembra privítame v Košiciach inscenáciu pána Juraja Kukuru, s názvom Biblia, v réžii Rastislava Balleka. Je to výnimočná hudobno-dramatická báseň, ktorú príde pán Kukura zahrať a bude spojená aj s vernisážou obrazov. Je veľmi pravdepodobné, že túto inscenáciu prevezmeme do repertoáru a budeme ju každý mesiac hrať,“ uviedol Korenči. V novom roku pripravujú dve premiéry, z toho jedna už bude reflektovať aktuálnu situáciu vo svete. Ide o inscenáciu na motívy románu Haunted, autora Chucka Palahniuka, ako hosť v nej bude účinkovať Robert Roth.

Spracovala: Zuzana Vachová
Zdroj foto: ŠDKE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno