Košický balet bude mať v novej sezóne až tri predstavenia!

Štátne divadlo Košice zverejnilo, čo pripravuje pre milovníkov tanečného umenia na sezónu 2019/2020. A bude to veľkolepé!


Čarodejník z krajiny OZ – slávna rozprávka, ktorú na scéne v Košiciach uvidíme ako tanečné divadlo. Réžia, choreografia, libreto, dramaturgia bude na pleciach výnimočného tvorcu – Giorgia Madiu.
Giorgio Madia, rodák z Milána, debutoval ako baletný sólista v slávnej La Scale, Neskôr pôsobil vo významných baletných súboroch od San Francisco Ballet, Béjart Ballet Lausanne, Zurich Ballett, Royal Ballett Brussel, či dokonca ako sólista Parížskej opery absolvoval po boku slávneho Rudolfa Nurejeva svetové turné. Za svoje baletné diela dostal niekoľko krát ocenenie „Zlatá maska“ v Poľsku, či dokonca označenie „Choreograf posledných rokov“ v Taliansku v roku 2011. Medzi jeho najznámejšie diela patria „Stück“ (Opernhaus Zürich 1995), „Kann denn Liebe Sünde sein?“ (Theater Basel 2002), Alice’s Wonderland“ (Staatsballett Berlin 2007), Romeo und Julia (Balletto di Milano 2009), OZ – The Wonderful Wizard (Staatsballett Berlin 2011).


Giorgio Madia: ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ

A dej tejto nesmrteľnej rozprávky všetci poznáme: Malá Dorotka žije u svojho strýka Henryho a tety Emy v Kansase. Počas veľkej búrky ju tornádo prenesie do ďalekej krajiny. Dorotka sa chce vrátiť domov, no jediný, kto jej môže pomôcť, je veľký čarodejník Oz zo Smaragdového mesta. A tak sa Dorotka vyberie po ceste vydláždenej žltými tehlami za čarodejníkom. Cestou stretne strašiaka Strachopuda, ktorý túži získať rozum, cínového drevorubača, ktorý by chcel mať srdce, a leva Bojka, ktorý túži po odvahe. Dorotka s priateľmi zistia, že Oz je v skutočnosti obyčajný človek bez čarodejných schopností. Napriek tomu dá strašiakovi rozum, drevorubačovi srdce a levovi odvahu, pretože ich už vlastne dávno majú.
Premiéra tohto tanečného divadla je naplánovaná na piatok 29. november 2019.


Realizačný tím:
Réžia, choreografia, libreto, dramaturgia: Giorgio Madia
Kostýmy: Bruno Schwengel, Giorgio Madia
Film: Moller/ Hinrichs left Film
Asistent choreografie: Alessandra Pasquali


Druhým výnimočným počinom bude premiéra multimediálneho tanečného divadla – MILADA HORÁKOVÁ. Kto iný ako vizionár, skvelý režisér a choreograf Ondrej Šoth by sa mohol chopiť tejto náročnej témy.
Šoth na tejto téme pracuje už niekoľko mesiacov, dôsledne sa na ňu pripravuje, študuje historické pramene a predpokladáme, že výsledok bude úchvatný. A k scenáristickému tandemu Šoth – Mistríková azda ani nemáme čo dodať. Táto nerozlučná dvojica už viackrát dokázala, že im to spolu nesmierne dobre funguje. Už teraz sa tešíme na premiéru tohto tanečného divadla, ktorá je naplánovaná na 14. februára 2020.

„Padám, padám … tento boj jsem prohrála, odcházím čestně, miluji tuto zem, miluji tento lid … budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám … přeji vám to, přeji vám …“

Príbeh Milady Horákovej fascinuje a zároveň mrazí.

Milada Horáková bola nespravodlivo odsúdená a popravená v najväčšom z vykonštruovaných politických procesov, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. Cieľom takzvaných monsterprocesov bolo odradiť ľudí od akejkoľvek kritiky štátneho režimu. Súčasťou veľkého procesu, známeho aj ako „proces s vedením záškodníckeho spiknutia proti republike so skupinou Dr. Milady Horákovej“, boli desiatky menších súdnych procesov po celej krajine. Márne boli žiadosti o milosť. Vtedajší komunistický prezident Klement Gottwald aj napriek naliehaniu svetových osobností ako bol Einstein, Churchill, kardinál Griffin, Russel a mnohí iní potvrdil 24. júna svojím podpisom aj u Milady Horákovej trest smrti. Celkovo v nich rozhodli o 10 trestoch smrti, takmer 50 doživotných trestoch a ďalších trestoch odňatia slobody v súhrnnej dĺžke viac ako 7800 rokov. Horáková sa vďaka svojej nezlomnosti a odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci.

Realizačný tím:
Réžia, choreografia, hudobná dramaturgia: Ondrej Šorh
Scenár: Zuzana Mistríková, Ondrej šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Kostýmy: Andrii Sukhanov
Scéna: Jaroslav Daubrava
Film: Anton Faraonov

Treťou premiérou v nasledujúcej sezóne na pôde Štátneho divadla Košice bude nový autorský projekt košického baletu – RUDOLF NUREJEV, opäť od Ondreja Šotha.
Biografický príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca. Je to príbeh o neslobode. O tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí. Rudolf Nurejev patril medzi najvýznamnejšiu tanečnú osobnosť 20. storočia.

Realizačný tím
Réžia, choreografia, hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Scenár: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Scéna a kostýmy: Pavol Juráš
Film: Anton Faraonov

Zdroj: ŠDKE – správa doplnená redakciou mojakultura.sk
Foto: archív ŠDKE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno