Národné divadlo Košice sa už teší na novú sezónu 2024/2025. Tá sa bude niesť v hesle „Divadlo pre všetkých“. Uvedie inscenácie pre deti, premiéry baletných, operných a činoherných inscenácií. Divadelníci v Košiciach nadviažu spoluprácu aj s Novou scénou v Bratislave.  

Národné divadlo v metropole východného Slovenska bude čoskoro oslavovať 100. výročie svojho vzniku. Okrem tohto významného výročia nasledujúcu divadelnú sezónu ponesú hlasy operného diela Eugena Suchoňa, maďarského dramatika a spisovateľa Csabu Székelya a veľkou udalosťou sezóny bude aj balet svetoznámeho choreografa a tanečníka Akrama Khana. Rovnako aj inscenáciu hry nemeckého advokáta Ferdinanda von Schiracha s názvom Ona hovorí, on hovorí, ktorá je zo súdneho prostredia.


V programe Národného divadla Košice je v novej sezóne  pripravených až 10 premiérových titulov. Jedným z nich bude aj nový muzikál Novej scény Bratislava s názvom Oliver! podľa románu Charlesa Dickensa.


Muzikál Oliver! Foto: Róbert Tappert

Program je známy aj na začiatok roka 2025. V druhej polovici sezóny sa objaví klasický balet Don Quijote, opera La Traviata / Dáma s kaméliami Guiseppe Verdiho a mnoho iného.


Ďakujeme 2024 – Vivat Národné divadlo Košice


13.septembra 2024 NDKE naplánovalo Slávnostný open air koncert k 100. výročiu vzniku Východoslovenského Národného divadla pri Immaculate na Hlavnej ulici.

Ferdinand von Schirach: ONA HOVORÍ, ON HOVORÍ

Nová inscenácia celosvetového spisovateľa a dramatika je drámou zo súdneho prostredia. Ferdinand von Schirach sa zaoberá témou znásilnenia a nejednoznačnej pravdy. Diváci v Košiciach uvidia inscenáciu ako prví v Európe už 11. a 12.októbra 2024.

Ján Palárik: DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH

Idea zmierenia spoločenských tried a národov je aktuálna i dnes. Láska a tolerancia môžu ísť ruka v ruke. Palárikova veselohra Dobrodružstvo pri obžinkoch je jedno z najznámejších diel klasickej slovenskej dramatickej literatúry. Tešiť sa na ňu môžete taktiež 11. a 12.október 2024.

Akram Khan: DUST, KAASH

Dust

18. a 19.októbra 2024 sa v Národnom divadle v Košiciach vyznamená baletný súbor titulom Dust o silnejúcom postavení žien v období vojny.

Kaash

Indický choreograf Akram Khan spája svet súčasného tanca s indickou klasickou tanečnou formou Kathak. Akram Khan sa spojil s uznávanými talentami Anisha Kapoora a Nitin Sawhney, aby vytvorili choreografovo prvé celovečerné dielo.

Michaela Várady & friends

21.septembra v Historickej budove Národného divadla v Košiciach vystúpi sopranistka Michaela Varády. Na koncerte bude hostiť svojich hudobných priateľov.

Eugen Suchoň: KRÚTŇAVA

Opera Krútňava rozoberá lásku dvoch mužov k rovnakej žene. Psychologický príbeh o žiarlivosti, vražde, odpustení a zmiernení predstaví Opera NDKE pri príležitosti 75. výročia prvého uvedenia titulu v decembri 1949. Tento rok pôjde o dni 29. a 30. november.

2025

Székely Csaba: BANSKÝ KVET

Na Slovensku sa prvýkrát objaví maďarská sociálna dráma podfarbená čiernym humorom v poetike McDonagha. Na mieste, kde sú ľudia tvrdí ako kameň, sa skrýva obrovská krehkosť.

Giuseppe VerdiLA TRAVIATA

Dátumy 21. a 22.marca 2025 budú venované opere. Najznámejší operný príbeh La traviata  zobrazuje tragickú lásku medzi kurtizánou Violettou a Alfredom, synom z dobrej rodiny. Pod tlakom spoločnosti a Alfredovho otca urobí Violetta rozhodnutie, ktoré znamená koniec ich vzťahu. Sociálno-kritický námet spôsobil v čase svojho vzniku škandál a ostal aktuálny až dodnes.

 

Spracovala redakcia MojaKultúra.sk

Titulná foto: Národné divadlo Košice 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno